Astrofotograf roku 2006  
Nejlepším fotografem roku 2006 je Miloslav Druckműller z Brna. Stal se jím díky snímkům koróny při úplném zatmění Slunce.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Vítězný snímek koróny ze zatmění Slunce. Libye, březen 2006.

Titul „astrofotograf roku“ uděluje Česká astronomická společnost a Druckműllerovi stačilo k vitězství zaslat do soutěže dva snímky.

V obou případech se jednalo o fotografie stejné struktury - sluneční koróny ze zatmění Slunce v březnu 2006. Snímky autor pořídil při zatmění v Libyi se svým německým kolegou Peterem Aniolem.

Podmínky focení byly tehdy astronomům nakloněny a tak vznikl snímek koróny, který svým vykreslením jemné struktury pro celé Slunce nemá v dosavadní světové literatuře obdoby a bude těžké jej v budoucnu překonat. Mimo jiné je snímek důkazem toho, že vlastně celá sluneční koróna je skutečně složena z obrovského množství jemných plazmových vláken, jejichž prostorové rozložení i tvar jsou určovány magnetickým polem na Slunci.Panu profesorovi RNDr. Miloslavu Druckműllerovi, DrSc, který je profesí matematik, posíláme do Brna blahopřání.Miloslav Druckműller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miloslav Druckműller

Poznámka: Další podrobnosti jsou na připojeném souboru. 

Autor: Redakce
Datum: 26.01.2007 18:33
Tisk článku

Související články:

Tajemství tříletého slunečního spánku     Autor: Dagmar Gregorová (17.03.2010)
Slnečné dolce far niente     Autor: Dagmar Gregorová (03.10.2008)Diskuze:

Fakt paráda...

ZEPHIR,2007-01-26 19:06:59

Na snímku de téměř rozeznat jednotlivý částice slunečního větru....

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace