Biologické čtvrtky ve Viničné 7  
Přírodovědecká fakulta University Karlovy pořádá cykly přednášek k biologické problematice a zvláště pak k problematice biologické evoluce. Už první přednášky tohoto cyklu se setkaly s velkým ohlasem. Tento cyklus proto pokračoval i v následujících letech a pokračuje dodnes.
Jde o nejnavštěvovanější nepovinnou akci konající se na Přírodovědecké fakultě. Prinášíme program pro letní semestr 2007.

 


 Určeno všem zájemcům o evoluci, obecnější biologickou problematiku a o méně tradiční přístupy k této problematice. Přednášky začínají v 17.10 v posluchárně "Fotochemie" v přízemí. Součástí každé přednášky je diskuse a posléze společné posezení v hospodě.


 1. března  Jaroslav Petr: Supermanem snadno a rychle
Od genové terapie ke genetickému vylepšení


 8. března  Petr Rajlich: Jsou Čechy meteorickým kráterem?
Vědecký obor v soukromém držení, nebo geologie Čech pro všechny?


15. března  Jan Robovský: Skvrnití sobi, pruhovaní koně a zbloudilá chocholatka
Co může pravěké a staroegyptské umění řici zoologovi


22. března  František Slanina: Co je nahoře, to je i dole
Složité sítě na všech škálách


29. března  Tomáš Herben: Neutrální modely biodiversity
Co je biologie a co je statistika?


12. dubna  Boris Vyskot: Epigenetika
Rehabilitace kacířství?


19. dubna  Adam Petrusek: Samci "na zakázku", korýši s trnovou korunou
a jiné podivnosti
Perloočky rodu Daphnia jako model pro evoluční biologii


26. dubna  Petr Kraft: Hemžete se vody živočišnou havětí...teď!
Paleobiologická zamyšlení, především o čase


 3. května  Tomáš Hermann: Život jako téma vědy a filosofie
Archeologie a vizionářský podnik Emanuela Rádla

 Na Vaši účast se těší
Jaroslav Flegr, Daniel Frynta, Jan Havlíček, Lukáš Kratochvíl, David Storch

Autor: Redakce
Datum: 23.02.2007 00:10
Tisk článku

Související články:

Biologické čtvrtky ve Viničné 7     Autor: Redakce (22.10.2009)Diskuze:

Colombo

Pepa z depa,2007-02-26 13:40:15

Možná,že inteligentní sliz se odjakživa snaží s námi komunikovat,ale my ho raději ignorujeme.Máme rýmu,máme kašel a my namnožené inteligentní pronárody,které se nás snaží láskyplně ovládnout-bezohledně likvidujeme léky.alkoholem,nebo je- i láskyplně- předáváme našim milým spoluobčanům co nejvíc,protože nestíháme a jsme občas v práci nepostradatelní,což kdyby nás propustili,nejsme poslanci,abychom vyžili z nemocenské.. .Nemáme tolik našetřeno anebo konexe,případně placený doživotní stranický post. Samovolný vznik prosperujícího života z neživé hmoty je přes všemožné vědecké výzkumy stále v dalekém nedohlednu.Vědec,který to prokazatelně a opakovatelně dokáže,bude mít větší světovou slávu,než měl svého času Gagarin.Pusťte se do toho!(Nemyslím tím roztrušování zárodků chřipky.)

Odpovědět

Pepa z depa

Bohouš,2007-02-25 10:12:53

Trochu Vás upřesním: Kulové hvězdokupy patří podle mínění vědců k nejstarším objektům v naší Galaxii. Při velkém třesku vznikly v podstatě jen vodík a hélium. Z nich se skládaly první hvězdy. Těžší prvky se syntetizovaly-nebo chcete-li,uvařily-v nitrech hvězd. Když pak tyto hvězdy vybuchly jako supernovy, vyvrhly těžší prvky do mezihvězdného prostoru. Z nich se vytvořily nové hvězdy a situace se znovu a znovu opakovala. Mladší hvězdy obsahují vyšší procento těžších prvků. Kolem hvězd v hvězdokupách neobíhají pravděpodobně žádné planety, zejména ne typu naší Země. Stejně by tyto planety nemohly kvůli nahloučenému velkému počtu hvězd obíhat kolem mateřské hvězdy po stabilních víceméně kruhových drahách(jako naše Země).Gravitační působení okolních hvězd by vytvářelo orbity silně eliptické, které by hypotetickou planetu přiváděly do míst s extrémním žárem a naopak chladem, což životu příliš nesvědčí. Tolik jedna z teorií. Pravděpodobně asi jen naše Země má ty správné podmínky pro existenci života, tímto konstatováním pravděpodobně rozčilím nechtěně mnohé. Nenutím ale nikoho, aby akceptoval moje názory jako jedině správné.

Odpovědět


Život se mohl vyvinout i jinde

Colombo,2007-02-25 15:57:36

za jiných podmínek a jinak. My chceme, aby se život vyvinul v naší podobě, ale proč by nemohl být inteligetní sliz?

Odpovědět

Díky,to jsem rád!

Pepa z depa,2007-02-24 15:31:34

Ale mrzí mne, že tam nebudou obyvatelé z hvězdokupy M13, ke které, jak známo,zbytečně zaslali poselství Drake a Sagan. Hvězdy této hvězdokupy mají nízký obsah těžších prvků(C,N,O,P,Ca,atd.),jsou tvořeny výhradně vodíkem a heliem. Tudíž ani planety nemohou být zemského typu tvořené Fe,O,Mg,Si,S... .Takže i zde veškerý život-žádný. Doufám, že Vaši mimozemšťané nevnesou rozkol mezi stoupence evoluce nějakou scestnou teorií o vzniku života,ještě, že tam budou sluneční lidé, kteří, jak lze vyčíst z internetových stránek, přinášejí jas a pohodu. Samozřejmě,že tím myslím lidi narozené v astrologickém znamení roku, v němž vládne Slunce.

Odpovědět

prednášky na nete 2

Martin,2007-02-23 15:46:05

Bolo by možné okrem zvukového záznamu uverejniť na nete príslušné prednášky aj v písomnej forme - vo formáte .doc alebo .pdf? Samozrejme, so súhlasom prednášajúcich. Predpokladám, že ich majú spracované aj v elektronickej forme a s príslušnou fotodokumentáciou. Predsa len - nie každý z nás má možnosť ísť na ne osobne.
Ďakujem...

Odpovědět


nebylo

josef pazdera,2007-02-23 22:17:12

Bohužel, přednášející nemývají svá vystoupení zpracováno ve formě textové. Proto budeme moci poskytnout pouze zvukový záznam.

Odpovědět


:(((

Martin,2007-02-23 23:30:46

Škoda... Občas chodím na prednášky z oblasti záhradníctva a moji kolegovia ich zvyknú spracovať aj do podoby zborníka.

Odpovědět


můžu slíbit prezentaci

jarda petr,2007-02-24 04:05:08

Text nemám, ale můžu slíbit, že všem zájemcům poskytnu powerpointovou prezentaci přednášky zcela volně k dalšímu použití.

Odpovědět


:)

Martin,2007-02-24 09:32:39

Boľšoje spasibo :)

Odpovědět

Nám kreacionistům

Pepa z depa,2007-02-23 09:55:57

jsou vstup a diskuze povoleny?

Odpovědět


jistě

jarda petr,2007-02-24 03:15:40

Zcea jistě. Kreacionisté jsou srdečně vítání. Stejně tak scientologové, ochránci zvířat, odpůrci GMO, moonisté, sluneční lidé a mimozemšťané ze všech koutů vesmíru. Pokud jsem na někoho zapomněl a stejně by chtěl přijít, tak ať se dostaví a vezme rodinu, sousedy, kamarády, milence a milenky či svá převtělení s sebou.

Odpovědět

perfektni

M.,2007-02-23 09:55:24

nadhera, rad se take podivam. osobne bych tam cas jit nemel. diky za peknou zpravicku. MM

Odpovědět

Prednasky na NETu?

J.,2007-02-23 04:12:44

Mel bych zajem nektere z techto prednasek zhlednout a jiste i mnoho dalsich. Neslo by se treba domluvit s AVCentrem na Strahove, aby se ty prednasky mohly objevit na NETu? http://avc.sh.cvut.cz/

Odpovědět


záznam bude

josef pazdera,2007-02-23 04:54:07

Odkaz na audio záznam z přednášek budeme na Oslu zveřejňovat.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace