Norující dinosaurus  
Ekologie dinosaurů je často otázkou spekulací. Není pak divu, že když se jedna taková spekulace potvrdí do puntíku, svět dinosaurologie doslova jásá.

 

Zvětšit obrázek
Oryctodromeus

Nový objev rodinky malého ptakopánvého dinosaura, žijící v jakési křídové noře, je prvním důkazem pro takové ekologické adaptace u dinosaurů. Velmi zajímavý nález pochází z jihozápadní Montany (objeven na formaci Backleaf, v sedimentech datovaných na cenoman –95 Ma) a byl oznámen paleontologem Davidem Varricchiem z Montana State University v Bozemanu. Jedná se o kostry jednoho dospělce a dvou mláďat nového druhu euornitopodního dinosaura, který dostal název Oryctodromeus cubicularis ("Kopající běžec z nory").

Jednalo se o poměrně malého, jen 2 metry dlouhého dinosaura, jehož hmotnost se pohybovala zřejmě mezi 22-32 kg. Kostry byly objeveny v jakémsi podzemním „tunelu“, dlouhém jen 2 metry a širokém asi 70 cm, což bylo přesně tolik, aby se do něj „rodinka“ vešla. Původní spekulace o tom, že mohlo jít o podivnou náhodu, kdy se zvířata například dostala do jakési přírodní pasti nebo i cizí nory, už byly vyvráceny. Na kostře dospělého dinosaura jsou totiž znatelné adaptace pro hrabání (silné pletence předních končetin). Navíc nora je vyhrabána precizně, a určitě nešlo o žádnou přírodní past.

 


Tento objev je zásadní v tom, že poprvé ukazuje speciální ekologické adaptace, které se u dinosaurů již delší dobu předpokládaly, nebyly však zatím dokázány. Dinosaurus mohl v noře přečkat i delší období zhoršených životních podmínek (zvláště klimatických).

Zvětšit obrázek
Oryktodromeova nora (Varricchio et al., 2007)

V této souvislosti se také objevily spekulace, že podobná adaptace mohla umožnit některým menším dinosaurům přežít katastrofu na konci křídy, zatím je to však jen spekulace bez hmotné důkazní podpory. Důležitý je i fakt, že se jedná o další potvrzení složité rodičovské péče u těchto tvorů, neboť není pochyb o tom, že dospělý dinosaurus se nějakým způsobem staral o dvě mláďata v okamžiku smrti.

 

 

Pro Spojené státy americké představuje tento dinosaurus již 141. validní rod a upevňují si tak stále ještě vedoucí postavení ve světě dinosauří paleontologie (přesto, že je mocně dohání Čína, která je momentálně již jen o 9 rodů pozadu). Oryctodromeus cubicularis je také celkově 611. popsaným validním rodem dinosaura a letos po rodech Albertaceratops, Lophostropheus, Urbacodon, Sinocalliopteryx a Shanag již 6. v řadě, což dává naději na další velmi úspěšný rok pro dinosauří paleontologii.

 

Připraveno ve spolupráci s Wildprehistory 

Zdroj: Proceedings of the Royal Society B.

Datum: 24.03.2007 23:48
Tisk článku


Diskuze:

krokodíly v norách

Martin,2007-03-26 16:12:44

22.3. vysielala STV 2 dokument zo seriálu BBC "Draky žijú". Hovorilo sa v ňom okrem iného o krokodíloch z Mauretánie. Uviazli tam potom, ako sa pred pár tisícročiami saharské planiny plné lesov a trávy zmenili na púšť. Teraz žijú tak, že keď naprší, tak asi dva mesiace je v jazierkach na okolí voda, v nej sa liahnu žaby a prežívajú bahníky a tými sa krokodíly živia. Keď jazierka vyschnú, krokodíly sa stiahnu do dier, hlbokých až 10 metrov a tam prežívajú nepriaznivé obdobie, pričom von vyliezajú len v noci, keď je chladno.
Mala by to byť nejaká izolovaná populácia krokodíla nílskeho.

Odpovědět

"Norující"?

Karel,2007-03-26 13:52:34

Já mám zafixováno, že pojem norovat má poněkud jiný význam než přebývat v noře. Konkrétně naopak z nory vyhánět, což provádí typicky lovecký pes-norník.

Odpovědět


Myslím...

Bohouš,2007-03-26 16:30:14

...že norující se normálně používá i pro zvířata hrabající nory, takže je to v pořádku.

Odpovědět

Přežití katastrofy K-T

Tomas.Kral,2007-03-25 22:32:31

Takže přece jedna relevantní možnost, jak mohli přežít do třetihor...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace