Zahubila kometa předchůdce indiánů?  
Před 12 900 lety se v zemské atmosféře kdesi nad Kanadou rozpadla a explodoval velká kometa. Rozsáhlá území Severní Ameriky zachvátil požár, vše bylo pokryto troskami exploze a popelem. Vyspělá kultura předchůdců indiánů dnes nazývaná Clovis spěla rychle ke svému úpadku.

 

Zvětšit obrázek
Umělecká kresba impaktu tělesa do oblasti poloostrova Yucatán, který je spojován s vymíráním na konci křídy před 65 milióny lety. Kredit – Don Davis, NASA

Za tímto scénářem stojí rozsáhlý výzkum týmu 25 vědců z různých oborů, jehož výsledky byly představeny na konferenci American Geophysical Union v mexickém Acapulco.

 

V historii naší planety došlo mnohokrát k masovému vymírání živočišných i rostlinných druhů. A nejednou za to byly pravděpodobně zodpovědné dopady kosmických těles. Asi každý čtenář si v této souvislosti vybaví už takřka „zprofanovaný“ případ vyhynutí dinosaurů a dalších druhů na konci křídy před 65 milióny let. To ovšem není jediná podobná událost. Zatímco někteří vědci horlivě hledají krátery a další důkazy pro kosmické katastrofy při sebemenší změně klimatu v historii, jiní se těmto snahám úpěnlivě brání. Ohledně řady takovýchto událostí tak panují mezi vědeckou komunitou spory.

 

Ostatně to potvrdil i jeden z odpůrců podobných teorií geolog Michael Oskin (University of North Carolina, Chapel Hill) v reakci na právě zveřejněné výsledky výzkumu. „V tomto oboru panuje tendence označit každý kruhový útvar jako kráter.“ Nicméně v tomto případě se zdá, že příznivci teorie zásahu kosmickým tělesem mají pro její podporu celou řadu důkazů. Geochemik z University of Orchester, New York Asish Basu je naopak přesvědčen, že použité metody jsou správné a důkazy pro explozi kosmického tělesa přesvědčivé.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Dopad 50km asteroidu by velmi efektivně sterilizoval celou planetu. Kredit – Don Davis, NASA

Každopádně je jasné, že v období zhruba před 12 900 lety došlo k náhlé změně klimatu na severní polokouli. Toto období ochlazení se nazývá mladší dryas a trvalo asi 1300 let. Pravděpodobnou příčinou bylo náhlé uvolnění obrovského množství sladké vody na východě Severní Ameriky, která se dostala do Atlantiku. Dnešní odhady hovoří o 9500 kilometrech krychlových vody, které změnily salinitu oceánu, což vedlo k pozastavení Golfského proudu.

 

Nyní se tedy objevila teorie, podle které za tuto náhlou událost mohl dopad kosmického tělesa. Obrovská exploze komety nad územím dnešní Kanady destabilizovala kontinentální ledovou pokrývku, ve které se následně vytvořila řada kanálů, jimiž mohla sladká voda proudit do oceánu. Navíc prach a trosky exploze pokryly led, což vedlo k větší absorpci slunečního záření a následné rychlejší tání. „Domníváme se, že toto proudění vody z ledovcových jezer a z dočasně roztáté ledové pokrývky bylo důsledkem mimozemského impaktu,“ říká Jim Kenneth, oceánograf z University of California, Berkeley.

 

Zvětšit obrázek
Slavná kometa Hale-Bopp, která na noční obloze zazářila v roce 1997. Kredit – Wally Pacholka

Důkazů pro toto tvrzení je hned několik, což zvyšuje důvěru v myšlenku impaktu kosmického tělesa. Vědci je nalezli v geologických vrstvách odpovídajících příslušnému období. Jedná se například o nanodiamanty, které jsou obvykle nalézány pouze v meteoritech, či uhlíkaté molekuly tvaru klícky, ve které jsou „uvězněny“ vzácné izotopy jako hélium-3. To je mnohem více zastoupeno mimo naší planetu než přímo na ní. Ostatně jak říká vedoucí týmu Richard Firestone, chemik z Lawrence Berkeley National Laboratory: „Pro tyto jednotlivé objevy můžete podat i jiná vysvětlení. Přijmeme-li je ale společně, je téměř jasné, že se zde došlo k impaktu.“

 

 

Navíc geoložka Luanne Becker (University of California, Santa Barbara) nalezla hned na třech různých místech důkazy pro ničivé požáry – jedná se o polycyklické aromatické uhlovodíky. Podle členů týmu zachvátily po explozi komety rozsáhlá území Severní Ameriky obrovské požáry, které vyhubily celé populace živočichů.

 

Místo, kde přesně došlo k rozpadu komety, je těžké přesněji určit. Nicméně z četnosti trosek exploze je zřejmé, že se tak stalo na severu kontinentu, snad v oblasti dnešního Ontaria či na Hudsonovým zálivem. Žádný kráter nalezen nebyl, což společně s nepřítomností prvků jako je iridium – jehož výskyt je charakteristický pro dopady asteroidů – vede vědce k domněnce, že se opravdu jednalo o kometu. Pokud případně přesto některé její fragmenty dosáhly zemského povrchu, dopadly na 3 kilometry silnou vrstvu ledu. Takto vzniklý ledový kráter později jednoduše roztál.

 

V období před 13 milénii rozkvétala na území dnešních Spojených států civilizace dnes označovaná jak Clovis podle místa archeologických nálezů. Tito lidé vyráběli kvalitní kamenné nástroje, pomocí nichž lovili divokou zvěř. Podle většiny teorií jsou považováni za první obyvatele Ameriky, kam se dostali z Asie překročením zamrzlého Beringova průlivu.

 

Tato civilizace ovšem poměrně náhle upadá právě ve zmiňovaném období. Až dosud se zdálo, že jednoduše vyhubili příliš mnoho živočichů a následně se nebyli schopni uživit. Nyní ale tedy přichází alternativní a poměrně silně podpořená teorie, podle které se společně s mnoha živočišnými i rostlinnými druhy stali oběťmi kosmické srážky, jejíž důsledky náhle a významně pozměnily jejich životní podmínky.

Zdroj:
NewScientist.Com
wikipedia.org

 

Autor: Pavel Koten
Datum: 26.05.2007
Tisk článku


Diskuze:

Kometa

Jirka,2007-05-31 13:35:00

Pokud by to byla kometa, nejspise by vybuchla uz nad zemi. Komety jsou velmi krehka telesa, vetsinou nepreziji prulet atmosferou. Jejich vybuch v atmosfere ale taky dokaze nadelat velkou paseku. V Tunguzce vybuchla pravdepodobne take kometa.

Odpovědět

Doprovodne obrazky

Radek,2007-05-31 11:56:00

Osel je muj oblibeny zdroj popularne vedeckych clanku a povazuji jej za seriozni. Proto bych se primlouval, aby se doprovodnym obrazkum venovalo vice pozornosti. Napsat k obrazku, kde je znazornen naraz asteroidu o velikosti Evropy komentar, ze jde o 50km teleso, neni uplne stastne... Teleso z obrazku by pravdepodobne zemi roztrhlo, nikoli pouze sterilizovalo... jinak diky za clanek, osobne se domnivam, ze narazy vesmirnych teles byly velmi caste (v porovnani s historii lidskeho rodu) a ze mely na svedomi mnoho takovychto katastrof (lokalnich i globalnich).

Odpovědět

Zajímavé

Jáanikdojiný,2007-05-29 17:53:47

Takže meteorit (nebo kometa) spadl na 3km tlustou vrstvu ledu, rozpustil ohromné množství vody, které stačilo na zastavení golfského proudu. A zároveň způsobil rozsáhlé požáry?? Nějak se v tom nevyznám. Mohl by mi to někdo objasnit.

Odpovědět


Re: zajímavé

Pavel Koten,2007-05-30 08:50:16

Možná kdybyste četl článek pozorněji, tak by Vám to bylo jasnější.

Ledovcem byla v té době pokrytá jen část kontinentu, výbuch a rozpad komety v atmosféře (pravděpodobný scénář) ledovec narušil - tedy nikoliv roztavil - čímž se vytvořily kanály, jimiž se do Atlantiku vylila voda z ledovcových jezer. Jižnější část kontinentu, která nebyla pokryta ledovcem, "shořela". Tedy přesněji vegetace.

Odpovědět


Děkuji

Jáanikdojiný,2007-05-31 17:21:15

teď už v tom mám jasno. Byl jsem z toho nějaký zmatený a fakt jsem to nechtěl číst podruhé.

Odpovědět

Potopení Atlantidy

losel,2007-05-27 19:08:45

Přesně tohle bylo podle mého názoru pravou příčinou potopení Atlantidy. Ta doba před 12 900 lety se přesně shoduje s dobou, kdy se potopila Atlantida, jak to udával Platón! A Atlantida se potopila náhle, a to mohlo být způsobeno jedině dopadem nějakého tělesa.

Mýty po celém světě hovoří o potopě světa. A tato potopa světa byla způsobena dopadem komety! Mýty Aztéků, Mayů, Židů, Sumerů vyprávějí v podstatě o tomtéž.

Odpovědět


zdroje

Martin,2007-05-27 19:17:30

Zaujímavým zdrojom je kniha Alexandra Kondratova "Legendy o potope". Vyzerá to tak, že legendy o potope sú síce dosť rozšírené, ale buď majú v rôznych častiach sveta iné príčiny, alebo sa ukáže, že ich umelo rozšírili napríklad kresťanskí kazatelia a domorodci ich prevzali a upravili podľa seba.

Odpovědět


důkazy

losel,2007-05-27 19:53:42

cituji z wikipedie:
"Lidové vyprávění o katastrofální potopě, při níž vše živé zahynulo kromě několika lidí plujících v plavidle, se traduje tisíce let po celém světě – takové legendy objevili badatelé téměř ve všech národech a kmenech. Celkový počet známých příběhů je asi 270, přičemž nejvíce z nich se nachází v Asii a na severoamerickém kontinentu. Kromě známého babylónského Eposu o Gilgamešovi se o potopě vyprávělo mezi Kurnaji v Austrálii, Čiriguany v Bolívii, mořskými Dajaky na Borneu, Kríji v Kanadě, původními obyvateli Kuby, Masaji ve východní Africe, Maory na Novém Zélandu, také na Fidži, ve Francouzské Polynésii, na Islandu, v Mexiku, v Rusku, ve Vietnamu, v Peru i na Aljašce. Příběhy mají většinou tyto společné rysy: Zničení vodou, božská příčina, varování předem, záchrana jen několika lidí, záchrana zvířat, k záchraně použito plavidlo. Badatelé obvykle soudí, že není možné, aby tyto pověsti pocházely z kontaktu s misionáři."
A to je i můj názor.

Odpovědět


niečo z tej knihy

Martin,2007-05-30 22:11:45

V knihe A. Kondratova sa o najznámejšom mýte o potope sveta píše zhruba toto: v ZÁPLAVOVEJ oblasti v Mezopotámii sa našli vrstvy, ktoré svedčia o obrovskej záplave. Našli sa tam aj artefakty, pričom príslušná kultúra dostala pracovný názov podľa pahorku El Obejd. Podľa rozboru písma na artefaktoch sa zistilo, že príslušníci kultúry El Obejd hovorili najpravdepodobnejšie dravidským jazykom (a kde dnes žijú Dravidi?). U Dravidov sa zachovali povesti o starcovi menom Manu, ktorý sa počas potopy zachránil v člne a viedla ho pritom ryba. Je možné, že tieto povesti majú korene ešte v časoch, kedy predkovia Dravidov žili v oblasti Mezopotámie. Od nich povesť o potope sveta prevzali Sumeri, od Sumerov Akkadi a Babylonci, a až od nich ju prevzali Židia. A každý z týchto národov si povesť upravil podľa seba.
Upozorňujem na to, že záplavy boli v Mezopotámii bežným javom a mohli zasiahnuť územie tisícov kilometrov štvorcových, ak sa spojili vody z topiaceho sa snehu v horách, kde pramenia Eufrat a Tigris so silnými dažďami.
Okrem toho za príčinu záplav sa napríklad u niektorých Indiánskych národov pokladalo priamo topenie ľadu a snehu, čo svedčí o nezávislom vzniku povestí.
Stačí pouvažovať, ako ľahko sa preberajú kultúrne vplyvy a prestaneme sa čudovať, že podobné povesti sa nachádzajú v rôznych častiach sveta.

Odpovědět


Tomu nevěřím..

losel,2007-06-03 18:10:13

Nevěřím, že by nějaká lokální záplava, kterých bylo v historii lidstva hodně, mohla stát základem pověsti o potopě světa. Tahle teorie mi přijde jako podpůrná berlička pro vědu, která se bojí uznat nová fakta.
Jak bys chtěl vysvětlit podrobný popis potopy v mayské obřadní knize Popol Vuh? Navíc, toto se událo na konci poslední doby ledové. BTW někde jsem četl o náhlém vyhynutí mamutů na Sibiři, umřeli prý v řádu několika hodin s ještě nestrávenou potravou v žaludku. A kdy myslíš že se to stalo? Na konci poslední doby ledové.
PS: U Dänikena (nj, Däniken, já vím :)) jsem četl o Kronice Akakoru (Karl Brugger/Tatunca Nara, Die Chronik von Akakor. Erzählt von Tatunca Nara, dem Häuptling der Ugha Mongulala). Je to historie jednoho kmene v Amazonii, vyprávěná indiánským náčelníkem Tatunca Nara, zmiňuje se o potopě 10 486 př. n.l.
Zajímavé, mě se to docela přesně shoduje.

Odpovědět

súvisiaci odkaz

Martin,2007-05-26 09:23:54

Toto je síce o inom nebeskom telese, ale tiež zaujímavé:
http://www.zahady.cz/index.php?strw=rd&id=272

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace