Magnetická rezonance mimo zákon  
Bruselští úředníci připravili směrnici, která udělala z jedné nejdůležitější a nejšetrnější onkologické vyšetřovací metody nelegální záležitost.

 

 

Zvětšit obrázek
Otcové MR: Peter Mansfield (vlevo) a Paul Lauterbur

Magnetická rezonance  (MR) využívá velké magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí. V poslední době se s ní setkáte spíše pod zkratkou MRI (Magnetic Resonance Imaging) a nebo fMRI, přičemž malé „f“ značí, že jde o funkční magnetickou rezonanci, kterou se dají zjistit i probíhající myšlenkové pochody v mozku.

 

Zvětšit obrázek
Dag Rune Olsen


MR - magnetická rezonance, se často plete s CT - computerovou tomografií, což je speciální rentgenové vyšetření s vyšší rozlišovací schopností. MRI na rozdíl od CT nevyužívá rentgenové záření, ale magnetických vlastností atomů. Pomocí magnetického pole se tvoří velké množství obrazů snímaných z různých „vrstev“ těla, takže je možné zrekonstruovat trojrozměrný obraz. Nejdůležitějšíale je, že magnetická rezonance nenese žádná rizika způsobená zářením.

 

Za objev fyzikálních principů magnetické rezonance získali Paul Lauterbur a Peter Mansfield (2003) Nobelovu cenu. Výhodou MRI vůči ostatním zobrazovacím metodám v diagnostické radiologii je její větší přesnost při zobrazení většiny orgánů, což je dáno rozdílnou intenzitou signálu u odlišných měkkých tkání. Série snímků lze počítačem zpracovat a získat tak trojrozměrný pohled. Není divu, že si metoda i přes svojí finanční nákladnost úspěšně razí cestu do stále většího počtu nemocnic. Pacienta, jak jsme si řekli, kromě toho, že musí chvíli setrvat v klidu, vyšetření nijak nezatěžuje. A jediné co by ho mohlo ohrozit, je přítomnost kovu v těle, který by se účinkem magnetického pole zahřál. 

 

 

Směrnice Evropského parlamentu a rady 2004/40/ES nastoluje možnost podávat v souvislosti s vyšetřením magnetickou rezonancí žaloby.


Směrnice Evropského parlamentu a rady 2004/40/ES, která možná měla bohulibé cíle ale připravovali jí úředníci, kteří o lékařských metodách nemají ani ponětí, poslala MRI na smetiště. Na Evropské konferenci o rakovině konané v Barceloně se snažil apelovat na zdravý rozum norský radiolog Dag Rune Olsen. Z jeho vystoupení vyjímáme: „V Evropě je ročně magnetickou rezonancí vyšetřeno osm milionů pacientů s nádorovými onemocněními. S tím je ale konec, protože směrnicí stanovené limity pro vystavení účinkům magnetického pole překročí každý, kdo na magnetické rezonanci pracuje.“

 

Zvětšit obrázek
Pohled do mozku bruselského legislativce metodou funkční magnetické rezonance.

U našich slovenských sousedů už mají limity ze směrnice EU do své legislativy začleněny. Na Slovensku je tak magnetická rezonance postavena mimo zákon. V praxi by to mělo znamenat, že lékař a ošetřující personál se nebude smět při vyšetření v blízkosti pacienta vyskytovat, což je u lidí v narkóze, dětí a starých lidí problém. Problémy nastanou i v případě potřeby provádění zákroků, zavádění sond,... Dodržování směrnice by zvýšilo zdravotní rizika pro pacienty a lékaře by nutilo přejít na jiné, pro pacienta škodlivější a mnohdy méně přesné vyšetřovací metody.


Směrnice Evropského parlamentu a rady 2004/40/ES je připojena ke stažení jako soubor pdf.


 

Datum: 28.09.2007 15:11
Tisk článku


Diskuze:

Používají MR nebo ne?

Martin Plec,2013-02-14 23:58:28

Nějak jsem nepochopil, zda tedy Slováci už opravdu MR nepoužívají a všechna MR zařízení odstavili. Nebo zda je sice používají, ale nezákonně?

Odpovědět

Neni to blbost...

Merlin,2007-12-12 12:27:30

Jelikoz je toto vysetreni velmi ucinne a relativne levne, nema moc vedlejsich ucinku (krome zminovanych) na rozdil od CT a RTG, je preci v zajmu uredniku preferovat neco, co nas aspon exaktne postupne zabije z jistotou ( nastradana davka zareni RTG, CT) U MRI to tak jiste neni, tak se to musi omezit! preci neni mozno aby pacienti byli nejenom leceni, ale take uzdraveni, to neni vyhodne ani pro lekare, ani pro pojistovny. Jediny vhodny pacient je pro Dr. nemocny a pro stat lepe mrtvy!

Odpovědět

K této věci je taky dobrý článek zde:

Saša,2007-10-03 08:51:18

http://vucako.bloguje.cz/596656-zakazala-evropska-socialisticka-dzamahirie-nmr-mri.php
Z komentářů sem kopíruji bez dovolení autora jeden velice výstižný:
"Kdo jsou eurobyrokrati? Pitomci, co inteligenci nahrazují pamětí a tak se dokážou našprkat několik jazyků (teda cca 3 tisíce slov a 500 ustálených slovních spojení), ale nejsou schopni pochopit základy fyziky a chemie.
K čemu je znalost cizích jazyků pitomci, který i v jazyce mateřském dokáže blábolit leda nesmysly o sportovních kláních, nových filmech, módě a podobných broskvovinách?
No je mu přece dobrá k tomu, aby udělal velkou eurokariéru v Bruseli!"
K tomu nemám, co bych dodal. Vystihuje a vysvětluje to vše.

Odpovědět

Rizika magnetické rezonance

JosefŽ,2007-09-29 10:38:45

V Google Vás tento nadpis nasměruje k upřesnění,kdo a proč nemůže být MR vyšetřen.Koloidní roztoky různých nepotřebných kovů,které nejsou vyloučeny a putují v našem těle-případně jejich usazeniny v různých částech těla asi nejsou na závadu MR?

Odpovědět

Magnetické účinky na kovy.

Jan Havlík,2007-09-28 23:07:46

Se zahříváním kovů máte samozřejmě pravdu. Ovšem pouze magnetického pole s časově proměnlivou intenzitou.
Hlavní magnet je však má pole časově stacionární a proto ani proud příliš indukovat nemůže.(Pomineme-li nějaké to přibližování a oddalování při příchodu k přístroji)
Hlavní důvod, proč se nesmí feromagnetické látky přiblížit k NMR přístroji je právě v tom, že to pole je extrémně silné (cca 4 Tesla). Cokoliv feromagnetického je obrovskou silou přitahováno a mohlo by vyvinout značnou rychlost a následným nárazem poškodit velmi citlivý přístroj. Nehledě na to, že odendávání by bylo dosti problematické a náročné na sílu personálu. Traduje se historka o uklízečce, které NMR přístroj takto sežral koště s kovovou násadou a ona ho nebyla schopna následně z pláště sundat.

Odpovědět


nadpis

vosel,2007-09-29 11:12:04

Moment, tam se nepoužívají elektromagnety?

Odpovědět


re: vosel

Jan Havlík,2007-09-29 14:24:25

Elektromagnety se používají pouze v ladících cívkách. Hlavní magnetické pole je pečlivě vyvážené homogenní pole supravodivého magnetu ponořeného v tekutém heliu. Napočátku zprovoznění stroje se v něm indukuje proud a ten v něm krouží už víceméně na věky a vyvolává ono magnetické pole. Musí se jen dolévat to helium + dusík na dochlazování. Kdyby se používaly elektromagnety byla by spotřeba energie neúměrně vysoká, silné proudy by měli vliv na okolní techniku, nepodařilo by se zřejmě dostatečně pole stabilizovat při takto vysokých intenzitách plus spousta dalších technických problémů. Můžeme být vděčni, že supravodivost existuje.

Odpovědět

Duté hlavy

Karel,2007-09-28 21:59:34

Bruselští úředníci mají prázdné hlavy.Dokazují to na každém kroku a ve všech oblastech a svědomitě svou činností přesvědčují ostatní "Evropany",že ta "Bruselská Evropa" na USA a další technologické mocnosti nemá a nikdy mít ani díky jejich píli mít nebude.

Odpovědět

eh?

vosel,2007-09-28 21:30:17

To je snad vtip ne?

Odpovědět

Re

m.l.,2007-09-28 18:52:09

Možná tak, že v evropském parlamentu nejsou úplně všichni vypatlaní idioti. Například prodavačka v parlamentní kantýně je celkem normální :-)

Odpovědět

Když muže Evropská Unie zakazovat

ZEPHIR,2007-09-28 15:47:22

dodávání přehrávače videa s operačním systémem, proč by nemoh zakázat magnetický pole? Bolševismus nikdy neměl žádný hranice, protože jeho primární motivace je obnovit přerozdělování a omezit chování velký skupiny lidí malou skupinou lidí.

http://www.lupa.cz/clanky/stalo-se-chce-eu-znovu-cenzurovat-internet/

Odpovědět


on to neni jenom tenhle pripad...

bluemoon,2007-09-28 16:19:01

je jich vic a zrovna ve zdravotnictvi taky nejsme pozadu. tak dlouho treba presouvali mensi zdravotnicka zarizeni a prehazovali si je mezi statem, kraji, mesty a obcemi s rozsirenou pravomoci, az nektere skoncili jako socialni zarizeni, kde socialni pracovnik podavat leky a osetrovat samozrejme nemuze, protoze uz neni zdravotni pracovnik a tak dale.

Odpovědět

NEviděl

karlos,2007-09-28 15:41:19

bych to tak úplně černobíle...

Odpovědět


Re

ren00r,2007-09-28 16:36:03

a jak????

Odpovědět


Černobíle?

Ladislav,2007-10-02 00:01:18

Nenene,podle směrnice 12560Zu9Cz.EU je to třeba vidět "bíločerně"! Ostatní výklady nemají oporu v Evropské legislativě a jako takové jsou zapovězeny!!!!
:-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace