Jak zafixovat dítě při vyšetření? Nechte jej hrát virtuální hru.  
Počítačové hry opět v roli neocenitelných pomocníků dětských lékařů

 

 

Zvětšit obrázek
Virtuální hra jako skvělá metoda na odpoutání pozornosti dítěte.

Američtí lékaři v popáleninovém centru Nationwide Children"s Hospital používají nejmodernější pomůcku, jenž pomáhá dětským pacientům zvládat velmi bolestná ošetření popálenin.

Zvětšit obrázek
Dítě si může návštěvu u lékaře oblíbit.

Touto novinkou jsou virtuální hry, které děti rozptýlí, zatímco sestry ošetřují popálená místa kůže.

 

Obecně se ví, že ošetření popálenin je mnohem bolestivější než ošetření jiného zranění. V prvé řadě musí být poraněná kůže očištěna, poté můžeme ránu obvázat. Druhá fáze však může být velmi zdlouhavá a zároveň pro pacienta bolestivá. Ten je následně podroben dalším převazům, kterých nemusí být zrovna málo, ale hlavně je opět vystaven velké bolesti. S ní se pojí i velký stres, který pacient při zákroku prožívá.

 

Odvrácení pozornosti dítěte je skvělým nástrojem, jak tento stres snížit. Pokud minimalizujeme stres, přímo úměrně s ním klesá i bolestivost zákroku. Navíc je ošetření rychlejší, což jistě potěší všechny zúčastněné strany.

 

Během návštěvy u lékaře virtuální hra odvede malého pacienta do úplně jiného světa plného různých postav a zvuků. Dítě má nasazenu „virtuální přilbu“ a téměř nevnímá, co se kolem něho děje. Možná si i Vy vzpomenete na některou návštěvu lékaře v dětství. Jistě to pro většinu z Vás nebylo alespoň jednou příjemné, ačkoliv se nemuselo jednat přímo o ošetření popáleniny. Možná Vám, stejně jako mně, lékař a sestřička říkali, abyste mysleli na něco příjemného a pěkného. Nicméně v tu chvíli pro mě bylo soustředění na něco příjemného skutečně problematické, proto se domnívám, že způsob odvrácení pozornosti dítěte pomocí nějaké virtuální hry je mnohem efektivnější.

 
Stres dítěte v ordinaci má negativní dopad na bolestivost zákroku.

 

Zmíněná nemocnice používá virtuální hry od března letošního roku a od té doby zaznamenala v toleranci k bolesti u pacientů velké zlepšení.

 
Při poslechu hudby se můžeme také velmi dobře odreagovat.

 

Aby však lékaři lépe pochopili, jaký vliv má virtuální realita na bolestivost, plánují porovnat virtuální hru s obvyklými způsoby rozptýlení naší mysli, např. sledování televize, poslechem hudby, případně počítání oveček. Pacienti pak budou podrobeni různým typům odreagování. Nakonce pomocí stupnice od 0 do 10 odhadnou subjektivní bolest u jednotlivých způsobů odpoutání pozornosti. Z takových dat půjde i usoudit, jakou roli při pocitu úzkosti dítěte v nemocnici hrají sestry, lékař a jeho rodiče.

 

Celý tento výzkum směřuje k tomu, aby se hlavně ti nejmenší cítili v nemocnici v maximálně možné míře bezpečně. Lékaři nicméně předem varují, že bolest je velmi individuální prožitek, který nemusí být např. hraním virtuální hry vůbec potlačen.


Zdroj: Columbus Children"s Hospital

Datum: 13.10.2007 17:42
Tisk článku


Diskuze:

Názorná ukázka dítěte...

ZEPHIR,2007-10-13 22:18:05

...fixovanýho virtuální hrou...

http://www.youtube.com/watch?v=TTwgNhX4BSo

Odpovědět


@ Zephir

dzidizir,2007-10-14 09:37:08

Zephire, zase jsi úplně mimo mísu :(

Odpovědět


..

Venda,2007-10-14 11:16:03

No souhlasím s tím, že to je krapet mimo mísu, ale na druhou stranu mě to pobavilo :D Jenom by mě zajímalo, jestli je to skutečný nebo předstíraný..

Odpovědět


Holínky nejsou to samé co hodinky!

Zephir,2007-10-14 11:42:12

V tomto článku vůbec nejde o to, že děti budou hrát nějaké bojové hry, na kterých mohou být závislé, spíše o to, aby se během návštěvy u lékaře dostali do příjemného prostředí a nevěnovali velkou pozornost strachu ze zákroku. Možná by neškodilo přečíst si tento článek ještě jednou:-).

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace