První moderní lidé  
Tým archeologů Arizonské státní univerzity učinil převratný objev v zátoce Mossel v jižní Africe. V pobřežní jeskyni nalezli doklady o konzumaci mořské stravy (hlavně škeblí), užívání hlinky z okolních skal a nástroje staré 165 +/- 16 tisíc let. To je doba, kdy v Africe začalo vládnout velké sucho a většina Afriky byla pokryta pouští.

 

 

Zvětšit obrázek
Nález nástrojů z doby středního Pleistocénu, jsou dokladem toho, že lidé se na jihu Afriky v Zátoce mušlí (Mossel bay je zhruba v polovině mezi Kapským Městem a Port Elizabeth), živili mořskými plody již před 164 000 lety.

Lidé před suchem zřejmě utekli k moři a přešli na mořskou stravu. Dokladů je o tom bohužel málo, protože tou dobou byla většina vody vázána v ledovcích a hladina moře byla o 100 metrů níže než dnes. Všechna svědectví dnes tedy leží pod vodou. Existuje jen málo výjimek, třeba 120 tisíc let staré zbytky mořské stravy v Eritrei.

 

Zvětšit obrázek
Na čepelích nástrojů, které zřejmě měly rukojetě, se zachovaly škrábance vyplněné okrem. Soudí se, že použití červeného barviva mělo nějaký symbolický význam. (Kredit: The Mossel Bay Archaeology Project)

 

Jihoafrický nález je však mnohem výjimečnější, obsahuje totiž drobné kamenné ostřené čepelky, které byly zřejmě přidělávány na násady. Podobné nástroje jsou známé až z doby před 70 tisíci lety! Lidé zvládali tuto technologii o 90 tisíc let dříve než jsme si mysleli!

 

Je zřejmé, že lidstvo přečkalo velké sucho před 150-70 tisíci lety na pobřeží, které bylo později, když vlhčí klima umožnilo lidem vrátit se do vnitrozemí, zaplaveno mořem. Z vnitrozemí už pak známe jejich nástroje, které však už používali před tím u moře. Existují teorie o tom, že přechod na mořskou netučnou stravu bohatou na proteiny, měl pozitivní vliv na vývoj lidského mozku. Oněch téměř 90 tisíc let strávených u moře člověk využil ke svému zdokonalení, které se mu pak hodilo při osídlení prakticky celého světa.

 

 

Zdroje: Arizona State University, ScienceDaily
Autor provozuje blog: Zooarchaeology

 

 

 


 

Datum: 19.10.2007 00:05
Tisk článku


Diskuze:

Lidé

Patrik,2007-11-06 20:26:17

Lidé se neměli vubec vyvynout do toho čím jsou dnes.

Odpovědět

cerveny barvivo

jara cimrman,2007-10-19 23:38:19

"Soudí se, že použití červeného barviva mělo nějaký symbolický význam".....jedna se zrejme, o klasicke vyuziti cerveneho barviva k vyjadreni politicke prislusnosti....prace s otesanym nastrojem je nejdrive polidstila....nastroje s rukojetmi zjevne byly spolecnym vlastnictvim Rybarskeho druzstva....posleze nezbyvalo nez zalozit prvni bunku komunisticke strany s Rudym koutkem....Vas Jara Cimrman

Odpovědět


Problém je

František I.,2007-10-20 08:45:40

že jsem ohledně červeného barviva ani jeho účincích nekecal. Určitě to nemělo spojitost s politickou orientací tvůrce a vynálezce ani skupiny kolem něj. On totiž zdrhl ještě ze Sojuzu. Navíc tabletky s tuším metabolitem barvy, milý geniále, už můžete koupit jako potravní doplněk.

Odpovědět

roztopeny lad

hoveho,2007-10-19 18:36:33

ide o to, ze kym sa ladovec dostane do vody lezi najprv na pevnine, kde ziadnu vodu nevytlaca.
takze problem ani nie su ladove kry, kt potopili titanik, ale tie masy ladu, kt sa do vody este nedostali.
inak je pravda, ze lad vo vode zabera viac objemu ako ked sa roztopi

hvh

Odpovědět

Ještě jeden kacířský názor

František I.,2007-10-19 18:12:23

Počítal někdo z oteplovačů s Archimedovým zákonem, když hrozil zatopením tichomořských ostrovů? Pokud je mi známo, tak ledovce vyčnívají nad hladinu zhruba 10 % své hmoty. To už je něco vytlačené vody. Představte si jednoduchý pokus. Naplňte ešus ledem, tak aby led koukal cca zhruba 10 % nad okrajem a nechte ho roztát. Zjistíte, že vám ještě dost vody chybí, abyste ešus vůbec naplnili. Nebude to potom naopak? Nebudeme chodit do Anglie pěšky? Asi tento hloupoučký pokus nenapadl pana Gora ani slavné Nobelovo profesorstvo.

Odpovědět


Ó nikoliv, Archimede...

ZEPHIR,2007-10-20 21:50:36

..90% ledu ve vodě vůbec neplave, ale sedí na pevnině (Antarktida, Grónsko), takže hladinu vody zvedne určitě. Ale i led plovoucí ve slaný vodě způsobí navýšení objemu, byť nepatrně: je totiž sladkej (sůl z vody vymrzá) a proto má nižší hustotu, než mořská voda.

http://www.physorg.com/news5619.html

Odpovědět

Odpovědi

Autor článku,2007-10-19 08:31:51

- Co se týče té vodní opice, jedná se o období zhruba před 3 milióny let. Nešlo však o mořsou vodu, ale o vodu z východoafrických jezer a bažin. Tou dobou bylo skutečně v Africe mnohem vlhčeji než dnes.
- Co se týče toho oteplování před 70 tisíci lety bylo relativně pomalé, zatím nejrychlejší oteplení proběhlo před 10 tisíci lety a na něm už se zřejmě v malé míře opravdu podílel člověk - masivním vypalovámi lesů za účelem zemědělství. Dnešní oteplování, způsobené převážně člověkem, dosahuje zřejmě ještě větší rychlosti a je navíc doprovázné izolací nebo úplnou likvidací ekosystémů.

Odpovědět


V tom těžko mohu souhlasit

František I.,2007-10-19 09:03:21

Pro mne je v tomto ohledu přední autoritou pan Singer, který dává za "vinu" oteplování sluneční aktivitě. Podíl lidiček je prý velmi nevýznamný a týká se především okolí velkých aglomerátů. Ale i zde je zvýšení teploty pouze lokální a často zdůrazněné lokální topografií. Mimochodem budu raději, pokud si mohu na zahrádce pěstovat fíky, melouny a citrusy, než abych si jezdil do Holandska zabruslit.

Odpovědět


Mars

martalien,2007-10-19 09:45:41

se taky globalne otepluje a zadny clovek tam neni.

Odpovědět


Mars také

Vojta49,2007-10-19 11:08:45

Za oteplování Marsu je samozřejmě rovněž odpovědný člověk. Vždyť lidská vozidla ničí marsovskou přírodu již řadu měsíců!

Odpovědět


oteplovani

Autor čalnku,2007-10-19 11:39:44

Vidim, že se tu rozjela pěkná diskuse o oteplovaní ...
Jesliže veříte ve skleníkový efekt C02 (což je jako veřit v průhlednost skla) a přijmete fakt, že lidstvo spalovánim ropy vypouští C02 do vzduchu (což je jako věřit, že spalováním se spotřebovává kyslík) pak musíte přijmout fakt, že lidstvo otepluje planetu (pokud uznáváte logiku předpokladu a důsledku). Jak moc je planeta lidstven otepována, je věc matematického modlelu, který může být různě přesný či nepřesný. (Druhá věc je jestli se příroda současně nesnaží také oteplovat, nebo naopak ochlazovat ..)

Odpovědět


a ještě ... doufám naposled ...

Autor článku,2007-10-19 12:04:12

Docela mi vadí omezenost obou stran. Já osobně věřím té straně, která mi předloží fakta. Až si od pana Singera (který mimochodem nevěří ani na to, že rakovinu plic způsobuje kouření a UV záření rakovinu kůže) budu moct přecíst matematický modle, který vysvětlí oteplení o 2 stupně za posledních 100 let, uvěřím mu. Zatím věřím tomu co předkládá druhá strana ...

Odpovědět


Pane autore

František I.,2007-10-19 13:09:26

Až budete znát matematický model růstu trávy, matematický model chování horského skotu nebo růstu hub letos napodzim, můžete si přát i váš toužebný matematický model. Tu hrůzu, co v hokejkovém grafu zfalšovali páni oteplovači(už se k němu jaksi nehodlají hlásit)doufám nepovažujete za důkaz. Věřím, že možná doufáte, že poručíte větru dešti. Zatím se to ještě nikomu nepovedlo. Já zase doufám, že vaše pokusy nebudou za moje peníze. Pro vaši informaci největším producentem CO2 není ani těžký průmysl, ani automobilismus, ale lesy, vše zelené, tedy i mořské řasy a také sopky a výrony plynu. O pejorativních informacích typu, že pan Singer nevěří, že rakovinu plic dostane od kouření(to jste četl v Blesku nebo v něčem podobném, byť i v angličtině?)má stejnou vypovídací hodnotu, jako kdybych o vás, přestože jsem vás v životě neviděl, tvrdil, že máte AIDS. Doufám, že mi seště budete tvrdit, že CO2, produkovaný pálením biomasy je jiný, než CO2 z fosilních paliv.

Odpovědět


slunění

František I.,2007-10-19 13:25:07

O slunění pan Singer skutečně mluvil. Uvedl celkem rozumný fakt, že vystavovat nahá tělíčka intenzivnímu slunci je zvykem od 30 let minulého století. Stálo by za to zjistit, odkdy se statisticky podchycují melanomy kůže. Zda je způsobuje UV záření či jiné druhy spektra, nevím. Tuším že ani onen pán se nevyjadřoval k uv zaření, ale ke zvýšené citlivosti lidské populace vůči slunci, v čemž s ním opět souhlasím. Ono je to stejné jako s alkoholem. Pro trénovaného Rusa jsou dvě butilky vodky příjemným osvěžením. Našinec z toho má otravu alkoholem. Proč by to mělo být jiné s nadměrným sluněním bílé populace?

Odpovědět


pro Františka

Autor článku,2007-10-19 13:43:10

Pane, Františku,
1. Netvrdím, že C02 z biomasy a ze spalování je jiný. Tvrdím, že C02 je skleníkový plyn a že ho člověk pordukuje. Bavíme-li se o oteplování člověkem, nevím proč zmiňujete biomasu. Až se budem bavit o celkové produkci C02 na Zemi, potom musíme započítat, člověka, lesy, řasy ...
2. Osobně se nesnažím poručit větru ani dešti, ani s tím nedělám pokusy (na tož aby jste je platil Vy). (Téhle Vaší poznámce vůbec nerozumím)
3. odkaz na jedenu z prací pana Singera:
http://www.sepp.org/key%20issues/ozone/ozscsst.html
4. Blesk nečtu

Odpovědět


Díky za odkaz. Velice zajímavé.

František I.,2007-10-19 14:12:42

Teď už nevěřím ani ozonové díře, způsobené NOXy. (Odkaz na rakovinu plic jsem tam nenašel. Termínem Smoke gun asi neměl namysli cigaretu.)Na CO2 z produkce rostlin a živočichů se odkazuji proto, protože podle jedné ze statistik tvoří 80 % zemské produkce CO2. Dalších 17 % tvoří výrony plynů, požáry a sopečné aktivity. Teprve zbývající 3 % jsou naše lidské CO2 exhaláty. Možná budete mít jinou statistiku. Co ale budou mít obě společné je fakt, že jsou vycucané z prstu či spočítané na principu pravděpodobnosti či teorie her. Jak tvrdil pan Hluspisihák, v politice může být brodel, ale ve statistice to musí být podle dohody.

Odpovědět


Františku

MirekS,2007-10-19 16:57:16

Můžete zdělit zdroj udávající vámi citovaná procenta CO2. Pokud by to byla pravda tak se člověk podílí na oteplení jen 3% a pak úplné zastavení produkce CO2, což fakticky znamená zánik naší civilizace nebo transformaci do námi dnes nepředstavitelné podoby, povede ke zpomalení oteplování o 3%, čili nic neřeší.
Nemohu si pomoct, ale pak je přizpůsobení se jediné řešení.

Odpovědět


bohužel

Mirku,2007-10-19 18:00:02

jsem si tehdy nezapsal zdroj, když začalo šílenství s oteplováním. Potom se objevovaly statistiky v opačném ranku například s tím, že cca 25 % CO2 máme na svědomí my. Takže bych doporučoval tyto tzv. odborné statistiky z obou stran brát jako fakta s nulovou výpovědní hodnotu.Mimochodem i dýchání je oxydace, tedy spalování. Ono i se spoléhat na naměřená data je ošidné. Například teplotní měření a porovnávání s minulostí v Klementinu. Když se tam začalo měřit, vltavským korytem to profukovalo a Vltava zamrzala. Od 50 let Vltava nezamrzá a ohřívá dnes už paneláky chráněnou pražskou proláklinu více, než všechny teplárny a kotle dohromady (ty ale musíme také přičíst). V létě zase těleso města akumuluje teplo. Takže průměrné teploty jsou daleko vyšší než například měření(kdyby ho někdo dělal) na pláních k Brandýsu. Ona i teplota v Ruzyni je odlišná. I tam ale dochází k akumulaci tepla betonovými černými plochami letiště, takže si nevyberete. To, čím všichni operují, je většinou přesné měření s nepřesnými a v tomto ohledu nepoužitelnými výsledky. Navíc 2/3 planety tvoří vodní hladina, kde se teploty pravidelně měří sporadicky nebo vůbec ne. Mimochodem onen pan Singer, o kterém tu byla řeč, byl 25 let ředitelem satelitní americké meteorologické služby.

Odpovědět


Fosilní paliva nám stejně během

ZEPHIR,2007-10-20 21:57:02

během historický doby dojdou, takže na alternativní zdroje budem muset přejít, oteplování neoteplování. Berte oteplování jako poslední varování a motivaci přejít na ně dřív, než se kvůli jejich zbytkům začne vést globální válka.

Klima je nestabilní, stačí malá změna a teplotní režim země se úplně změní. Kecy o oteplování ostatních planet sou pouze dohady, jejich povrchový teploty nikdo soustavně neměřil.

Odpovědět


Jedna věc je přechod na alt. zdroje

Colombo,2007-10-21 18:36:38

druhá věc je hysterie ultrazelených na téma "Glob. oteplování", bojím se i uprdnout si, abych mne nenařkli z přímé účasti na glob. oteplování.

Ono to glob. oteplování je hlavně byznys, vydělává se na zfanatizovaných davech. Jedna z mnoha hysterií.

Odpovědět


Autore čalnku, 2 otázky:

vosel,2007-10-21 23:26:51

1. Jakto, že tomu, že CO2 způsobuje skelníkový efekt věříte bez ajkéhokoli modelu a opaku ne?
2. Proč vytrvale píšete C02 místo CO2

Odpovědět


panu voselovi

Autor čalnku,2007-10-22 08:09:20

1. Zřejmě jsem omezený v tom, že věřím fyzikálním zákonům. Na to, že je tzv. "odpůrci" zpochybňují si jen těžko zvykám. Překvapuje mne, že něco podobného by si nedovolili ani největší náboženští fanatici, ti už se s moderní fyzikou jakž-takž smířili ... (Skelníkový efekt jako fyzikální jev popisující průchod elekromagnetických vln dvěma různými matriály popsal v roce 1824 Joseph Fourier, který náseldně spočítal, že naše planeta by bez tohoto jevu měla o 10 stpupňů niží teplotu. Toto číslo se později upřesňovalo, až do 80. let, kdy politici začali nehorázně zpochybňovat vybrané kapitoly fyzyky, meteorologie a klimatoligie)

2. Zřejmě překlep (něco jako ajkéhokoli)

Odpovědět

Ještě jeden rozměr této informace

Petr,2007-10-19 06:55:19

Pokud bylo moře v té době o 100 m níže, pak bychom měli nacházet i pozůstatky uhelných elektráren, chemiček, automobilů atd ... Vždyť se pak muselo globálně oteplit a dle politiků za to mohou především lidé. Nebo snad pan Gore nemá pravdu ? Takovou kacířskou myšlenku si netroufám vůbec vyslovit.

Odpovědět


komentář

František I.,2007-10-19 08:54:14

Já taky ne....

Odpovědět


Angličani nezaváhali

Bikkhu,2007-10-19 11:46:41

a film Al Gora se tam smí promítat jen s vysvětlujícím komentářem který uvádí na pravou míru to kde lže.

Odpovědět


Problem je, ze se promitat musi

Martin,2007-10-19 14:18:16

Problem je, ze se ten film (na zakladnich skolach) promitat musi! S vysvetlenim, ze jde o politickou propagandu, a ze obsahuje chyby. Ale co utkvi diteti v hlave vic? Kecy ucitelky nebo umirajici ledni medvedi?

Anglii a dalsim zemim by v prve rade pomohlo, kdyby se deti ucili, ze nemaji hazet obaly od hamburgeru po zemi, ale do kose. Teprve potom se muzeme zamerit na slozitejsi veci...

Odpovědět

Pokud si vzpomínám

František I.,2007-10-19 04:29:59

tak tato teorie tehdy vzbudila vlnu odporu. U nás jsem se s ní setkal v jedné knize manželů tuším Malinových, ovšem s negativním komentářem.

Odpovědět


...

Martin,2007-10-19 08:01:04

Podľa mňa dôkazy svedčiace v jej prospech sú dostatočne silné na to aby sa táto teória brala vážne, uvádza ich napríklad Desmond Morris v knihe "Lidský živočich".

Odpovědět

vodná opica

Martin,2007-10-19 00:12:59

O pobyte našich predkov v blízkosti mora hovorí aj teória vodnej opice od Alistera Hardyho, aj keď tá sa týka dávnejšej minulosti spred niekoľkých miliónov rokov, kedy sa rozdelili vývojové vetvy ľudoopov a ľudí, čiže obdobia napr. vzniku vzpriamenej chôdze.

Odpovědět


aquatic ape and african eve

palos,2007-10-21 15:19:32

denis montgomery 1995-2005. najdes na nete

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace