Biologické čtvrtky ve Viničné  
Plán přednášek v letním semestru 2008. Pro ty, jež to mají do Prahy poněkud z ruky sdělujeme, že se všechny přednášky s malým zpožděním objeví k poslechu na Oslovi v rubrice "Audio".

 

 

28. února     Jitka Lindová: Čtení z ruky ve 21. století
O čem všem (ne)vypovídá poměr druhého a čtvrtého prstu


6.března     Václav Matoušek: Tři mušketýři po 360 letech
Mezioborové studium bojišť třicetileté války


13. března     Bedřich Velický: Zkoumání živého a fyzika
Styčné plochy, společné cesty


20. března     Helena Storchová: Záludné chiméry s tekutým genomem
Co vše podniká silenka obecná, aby se  vyhnula samoopylení

 
27. března     Oldřich Říčan: Plovoucí ostrovy, vikingské pohřební lodě a biogeografická kuchařka
Historie Střední Ameriky z pohledu sladkovodních ryb


3. dubna     Jan Votýpka: Parazitolog detektivem V zajetí životních cyklů


10. dubna     Petr Pokorný: Konec dobrý, všechno dobré.
Roztodivné báchorky z českého pravěku


17. dubna     Pavel Štys: Láska, zrada a jed
Antipredační systémy u hmyzu


24. dubna     Craig Roberts: Human mate choice
Faces, smell and MHC genes

 


Určeno všem zájemcům o evoluci, obecnější biologickou problematiku a o méně tradiční přístupy k této problematice. Přednášky začínají v 17.15  v posluchárně "Fotochemie" v přízemí. Součástí každé přednášky je diskuse a posléze společné posezení v hospodě.

Na Vaši účast se těší: Jaroslav Flegr, Jan Havlíček, Lukáš Kratochvíl, Anton Markoš, David Storch

Autor: Redakce
Datum: 26.02.2008 10:34
Tisk článku


Diskuze:

Reakce k evolucni biologii

Jan Flegrovec,2009-02-06 19:22:44

Mno... jako student PrF UK zaujaty evoluci a prilehlou problematikou musim ke komentari L Vaculika rict par slov. Evolucni biologie je posledni dobou zasluhou ruznych popularizatoru (Flegr, Zrzavy, Dawkins) stejne jako ruznych zurivych kreacionistu (cirkve vseho druhu) predmetem verejneho zajmu a skoro spolecenske diskuze... kazdy chce k tematu neco rict.
Dusledkem tohohle procesu ovsem taky je, ze vetsina povrchnich polovzdelacu ve vecech evoluce se domniva, ze pronikli do problematikya mohou ji tedy diskutovat. Je to totez asi jako cist Feynamnovy prednasky a pustit se na zaklade takhle nabyte vzdelanosti do kritiky soudobe kvantove fyziky.

Jsem presvedceny, ze dukladnejsi studium problematiky a hlubsi vedomostni ponor by vam lepe pomohly pochopit principy, ktere jste pravdepodobne jen zaslechli, zbezne cetli a spatne pochopili.
Napr alely ani geny nikdo nepodezriva z inteligence (ctete Flegra pozorneji!), vsechny popisovane procesy jsou samovolne asi jako difuze nebo rust krystalu.
V zasade lze reagovat dvojace: bud se venujte problematice dukladneji, nez se pustite do kritiky, ktera az napadne upozornuje na ignoranci v oblasti kritizovaneho oboru; nebo zkratka mlcte

snazsim vychodiko je - mlcte...

Odpovědět

Tak jsem si stáhnul přednášky od Mr Toxoplazmy

Ludvík Vaculík,2008-03-25 09:02:23

o evoluci a nabyl jsem názoru, že dogmatická katolická teologie je oproti nauce na PřF UK jemnou polívčičkou pro slečínky. Jsem vystudovanej chemik z VŠCHT (tj. biologickej primitiv) a jsem zvyklý na ledasjaké pochybné teorie (např. pokud jde o tvrdší obory někteří borci na fyziku na MFF UK v oblasti vlnění nebo u chemiků povrchů aneb kvantová teorie v české praxi za grantové peníze k ničemu), ale takovou snůšku nesmyslů ohledně intelgientního chování genů nebo alel psychicky špatě nesu. Kolik studentů studuje evoluční biologie nebo molekulární biologii na PřF UK? Uvažují na děkanátu o jejich a své rekvalifikaci ?

Odpovědět

kontakt

Paroubek,2008-03-07 09:51:22

najdeš Viničnou 7 nad Karlákem, vstoupíš do budovy, vyjdeš jedny schody a zahneš hned doleva do chodby a jsou to první a druhé (hlavní) dveře nalevo (posluchárna cca pro 100 lidí se sklapovacími stolky).

Odpovědět

a co takhle uvést přesnou adresu a popsat cestu !!

Pokahontas,2008-03-06 15:31:31

nešlo by to ? Ne každej je přírodovědec a doufá, že se mu mozek zevoluje cestou natolik, že trefí.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace