Škodí mobil mužům?  
Polínko na oheň nekončícího sporu, jestli nadměrné telefonování člověku škodí či nikoliv, přiložily výsledky studie zveřejněné v lednovém čísle časopisu Fertility and Sterility vydávaném Americkou společností pro reprodukční medicínu.

 

 

 

 
Používání telefonu podle americké studie snižuje mužům počet, pohyblivost a životaschopnost spermií.

Již v roce 2004 prohlásil doktor Imre Fejes z univerzity v Szegedu , že podle výsledků jeho výzkumu získaného na základě analýzy spermatu 221 mužů, mají mobilní telefony nepříznivý vliv na mužskou plodnost. Doktor Fejes tvrdil, že nošení mobilu v pouzdře na opasku může snížit produkci spermií až o třicet procent. Tato zpráva o nepříznivém vlivu mobilů na spermiogenezi mužů však nebyla brána příliš vážně a nakonec zvítězilo tvrzení, že vlastně ani nebyla statisticky prokázána s dostatečnou spolehlivostí.

 

Tým vědců, který vede doktor Ashok Agarwal, ředitel Výzkumného centra na klinice v Clevelandu se nyní ke zkoumání souvislosti mezi mobily a plodnosti vrátil. Aby se Agarwal vyhnul kritice, které byl podroben jeho maďarský zavrhnutý kolega Fejes, jal se pro svojí studii muže pečlivě vybírat.  Snažil se o to, aby co nejvíce potlačil jiné vlivy na kvalitu zkoumaného spermatu. V prvním kroku byli vyřazeni ze studie muži, kteří někdy dříve byli kuřáky, žvýkali tabák, měli problémy s alkoholem, zánět varlat, varikokélu, tuberkulózu, diabetes a hypertenzi. V druhém kroku vyřadil všechny muže, kteří v předchozích čtyřech týdnech prošli nějakou virovou či bakteriální infekcí nebo měli někdy předtím jakoukoli srdeční, nervovou či ledvinovou chorobu anebo se v jejich rodině vyskytovala nějaká genetická porucha. Tímto přísným výběrem prošlo 361 mužů v průměrném věku necelých 32 let. Jejich sperma bylo získáváno masturbací, které předcházel minimálně pětidenní sexuální půst. Analýza spermatu byla provedena v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace. Bylo zjišťováno osm parametrů: objem, čas zkapalňování, pH, viskozita, počet spermií a jejich pohyblivost, životaschopnost a procento spermií s normální morfologií.

 

Pro potřeby statistického vyhodnocení byli testovaní muži rozděleni do čtyř skupin podle toho, jak využívali během dne svůj mobilní telefon: 40 mužů nepoužívalo mobil vůbec, 107 volalo v průměru do dvou hodin denně, 100 využívalo mobil od dvou do čtyř hodin denně a 114 telefonovalo mobilem víc než 4 hodiny denně.


 
Graf  ukazatelů kvality sperma

 

graf 

Vysvětlivky:
1 objem ejakulátu
2 doba potřebná k dosažení tekutosti ejakulátu
3 pH
4 viskozita
5 počet spermií
6 pohyblivost (motilita) spermií
7 životaschopnost spermií
8 procento normálně utvářených spermií

 

 

 

Ashok Agarwal je ke zkoumání čehokoliv na „mužství“ osobou povolanou. Kromě toho, že je ředitelem Centra pro výzkum reprodukce na klinice v Clevelandu, je také šéfem tamní andrologické laboratoře. Andrologie je lékařský obor, který se zabývá chorobami mužských reprodukčních orgánů, jejich léčbou a prevencí. Je tedy něco jako specialista na pánskou gynekologii.

Graf jasně ukazuje, že zatímco u prvních čtyř parametrů prakticky nejsou rozdíly tak u druhých čtyřech je kvalita spermatu nepřímo úměrná míře používání mobilního telefonu. Výsledkem pokusu je tedy zjištění, že sperma mužů, kteří používali mobil denně déle než čtyři hodiny, vykazovalo prokazatelně nižší kvalitu. Podrobnosti jsou uvedeny v časopisu Fertility and Sterility. V kratší formě výsledky převzal také časopis Urology News.

 


Pokud se zamyslíme nad otázkou položenou v nadpise, tak odpověď na ni je poměrně jednoduchá – mobilní telefony neškodí. Mobilní telefon je jen věc, která byla vyrobena proto, aby člověku umožňovala komunikaci a jako taková není ani dobrá, ani špatná. Škodí si člověk sám svým životním stylem. Jistě mnohé čtenáře po přečtení článku napadne, že tento výzkum svými prokazatelnými výsledky vlastně nic neřekl o mechanismu působení elektromagnetického záření na spermie.

 

 Někteří možná namítnou, že pomíjel, jaké nosili zkoumaní muži prádlo, že nebylo zcela přesně změřeno, jaký čas skutečně protelefonovali, jakým druhem přístroje s jakou úrovní vyzařování a tak dále.

Při vhodném použití, lze statistikou dokázat téměř cokoliv. Může to vlastně být i tím, že více telefonující jsou prostě vystaveni vyššímu stressu…
 

Jak praví klasik: „Existují tři stupně lži: lež prostá, lež nestydatá a statistika.“ Nepodezíral bych profesora Agarwala, že na nás chtěl zkoušet nějaké lži nebo chtěl budovat svou popularitu vytvářením senzací. Prostě vzal míru používání mobilního telefonu a několik veličin, kterými se v svém povolání běžně zabývá, a vyšel mu mezi nimi statisticky průkazný vztah – nic víc a nic méně.


Otázkou, která se tu nepochybně nabízí je, zda člověk, který má mobil na uchu více než čtyři hodiny denně,  nepřekračuje  hranici jeho rozumného použití?


Zdroj:
Effect of cell phone usage on semen analysis in men attending infertility clinic: an observational study


 


 

 

 Komentář Osla

 Hmatatelnější nebezpečí vyplývající z používání mobilních telefonů vystihuje tato značka. Praví se na ní zhruba toto „Pro lásku boží, odložte svůj zasranej telefon a věnujte se řízení.

 

 

 

 

 

Autor: Ota Beran
Datum: 04.03.2008 02:09
Tisk článku

Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření - Judsonová Olivia
 
 
cena původní: 298 Kč
cena: 250 Kč
Sexuální poradna Dr. Tatiany pro všechna živá stvoření
Judsonová Olivia

Diskuze:

Doba používání mobilu nesedí

Tintera,2008-03-10 09:23:21

Vychází, že 30% mužů telefonuje více než 4 hodiny denně. To je nesmysl. Přitom se v článku nemluví o tom, že by vybírali nějaké heavy telefonisty.

40 mužů nepoužívalo mobil vůbec, 107 volalo v průměru do dvou hodin denně, 100 využívalo mobil od dvou do čtyř hodin denně a 114 telefonovalo mobilem víc než 4 hodiny denně.

Odpovědět

4 hodiny a viac

mikjs,2008-03-08 10:16:44

chlap ktory prevola viac ako 4 hodiny denne je magor,
dosť pochybujem že by bol nejako dôležitý - napadajú ma len dve možnosti telefonista alebo beznádejne zamilovaný

Odpovědět

Příčina nebo následek?

Turing machine,2008-03-07 22:11:24

Ve zprávě je uvedeno: "We did not take into account the occupational history of the subjects" (zkráceno). To je zásadní. Protože zde mohou být další korelace například s profesním nebo sociálním statusem subjektů. Pak není jisté, jestli příčinou pozorovaných změn je mobil sám nebo "životní styl" uživatele mobilu.

Odpovědět

Nedobry test

Seto,2008-03-05 23:12:05

Zaujimave zistenia. Len by ma zaujimalo či bolo pri testoch brane aj to, že muži, ktori nemali telefon, mali menej stresu. Pokial človek telefonuje viac ako 2 hodiny denne, tak asi ma viac nutnosť byť "online", čo asi znamena, že je dôležity. A každy človek, ktory je dôležity, tak ma stres už v akomkoľvek smere.

Jedinu suvislosť by som videl asi v tom, že ten kto je "zavisly" na modile by mal mať viac stresu plynuci z prace, teda byť menej plodny.

Odpovědět


Dobrý test

Ota Beran,2008-03-06 09:49:36

Protože vyšel. Souhlasím s tím, že přinesl zajímavé zjištění. Pokud Vás zajímají podmínky pokusu, tak od toho je za článkem uveden zdroj. Do článku se to všechno nedá dopodrobna popisovat. Vliv stressu ve studii zohledněn nebyl. Ale pokud máte nápad jak to udělat, aby zohledněn byl, tak prosím poraďte doktoru Agarwalovi. Kontakt naleznete na stránkách Clevelandské kliniky: http://www.clevelandclinic.org/staff/getstaff.asp?StaffId=81

Dovolil bych si nesouhlasit s Vaším tvrzením: "Pokial človek telefonuje viac ako 2 hodiny denne, tak asi ma viac nutnosť byť "online", čo asi znamena, že je dôležity. A každy človek, ktory je dôležity, tak ma stres už v akomkoľvek smere."

Pokud by toto tvzení bylo pravdivé, tak by nejdůležitější a nejvíce stressovaná byla jedna moje známá, žena v domácnosti, která má nutnost být on-line pořád a vydrží mobilem proklábosit s kamarádkami půl dne.

Faktem je, že ta žádné spermie netvoří.. :o)

Odpovědět

at telefonuje sekretarka!

jara cimrman,2008-03-05 17:21:11

.... "sperma mužů, kteří používali mobil denně déle než čtyři hodiny, vykazovalo prokazatelně nižší kvalitu"....tito vasnive telefonujici muzi by si meli okamzite najmout zdatnou sekretarku....vyresi se tak hodne problemu najednou....

Odpovědět

Že by selekční tlak?

JirkaF,2008-03-05 15:22:49

Asi se lidstvo dostalo pod selekční tlak, který způsobí, že "nezbytní" jedinci trávící většinu času s mobilem u ucha z populace postupně vymizí z důvodu impotence kombinované s vymizením normálních spermií z jejich spermatu. ;o)

Odpovědět

taková drobnost

Špajda,2008-03-04 13:09:08

Není to tak, že čím déle má člověk mobil déle u ucha, o to kraší dobu ho má v kapse :-)

Odpovědět

krivky

kor,2008-03-04 10:52:45

Ta fialova krivka v grafu neprotina vsechny ctverecky.

Odpovědět


Re:

G,2008-03-04 14:55:34

to je chyba excelu :-)

Odpovědět


Někdy počítače takové věci dělávají...

Ota Beran,2008-03-04 16:00:51

Podíváte-li se do originálu, pan doktor Agarwal má všechny čtverečky na svém místě... :oD

Odpovědět


Křivky

Kassy,2008-03-05 10:33:55

To je úplně jedno, ty křivky stejně nemají žádný smysl. Na ose x přece není jedna spojitá proměnná. Smysl mají jenom ty body.

Odpovědět

Antikoncepce

Bikkhu,2008-03-04 10:40:27

Kdyby z toho mohla být antikoncepce pro muže tak by to mělo smysl.

Odpovědět


Jako antikoncepce to není dostatečně spolehlivé,

Ota Beran,2008-03-04 15:45:16

Při výzkumu se pořád ještě rodili nějací malilinkatí človíčkové, kteří se tvářili strašně důležitě a namísto sacího reflexu měli vyvinut pouze uchopovací a místo chrastítek se hlasitým křikem dožadovali mobilu.

Odpovědět


Mno nevim...

Trewanud,2008-03-05 09:21:40

Myslím, že to je spíš jen ukázka korelace, žádnou příčinnou souvislost bych v tom nutně neviděl.

http://carspector.com

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace