Překvapivá podobnost Marsu a Venuše  
Naše sousední planety sledují dvě téměř shodné sondy – Mars Express a Venus Express. Současná pozorování poskytují planetologům data, která potřebují ke zkoumání vývoje atmosfér obou planet. A přes rozdílné postavení ve Sluneční soustavě jsou si planety Mars a Venuše překvapivě podobné.

 

 

Zvětšit obrázek
Venuše a Mars. Kredit: NASA/JPL

Sonda Mars Express odstartovala 2. června 2003 a k rudé planetě přiletěla 25. prosince 2003. Sonda Venus Express odstartovala 9. listopadu 2005 a na polární dráhu kolem Venuše byla navedena 6. května 2006.

 

Obě evropské sondy startovaly z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na palubách téměř identických sond jsou spektrometry a detektory zahrnující vlnová pásma od ultrafialového po infračervené, analyzátory plazmatu a magnetometr.

To umožňuje současná a téměř stejná pozorování našich nejbližších planet – Marsu a Venuše.

 

 

 

Animace spustit

Vliv slunečního větru na atmosféru Venuše, resp. Marsu. Kredit: ESA/C. Carreau.  Animace

 

 

 

Zvětšit obrázek
Mars Express. Kredit: ESA/D. Ducros

Vědci tento typ práce s pozorovanými daty nazývají srovnávací planetologie. Sondy Mars Express a Venus Express jsou mimořádné zejména proto, že na své palubě nesou velmi podobné vědecké přístroje. Některé např. detektory ASPERA (Analyser Space Plasmas a Energetic Atoms), jejichž hlavním úkolem je studium interakcí slunečního větru s horními vrstvami atmosféry, jsou prakticky identické. To vědcům umožňuje, aby porovnávali obě planety.

 

 

Sondy přímo zkoumají magnetosféry za planetami, které jsou hlavními „kanály“, kterými unikají elektricky nabité částice. Rovněž poprvé odhalily únik „celých“ atomů z atmosféry Venuše. Také ukázaly, že na Marsu únik vzrostl 10krát v prosinci 2006, kdy na Slunci byla zaznamenána extrémně silná erupce.

 

Zvětšit obrázek
Stas Barabash u přístroje ASPERA. Kredit: ESA/IRF

 

Planetologové doufají, že pozorování současných ztrát v obou atmosférách umožní „vrátit čas“ a porozumět minulosti planet. „Tyto výsledky nám poskytují potenciál k porovnání vývoje klimatu planet,“ říká David Brain (University of California, Berkeley), vědecký pracovník ASPERA na obou sondách.

 

 

Nová pozorování naznačují, že navzdory rozdílům ve velikosti a vzdálenosti od Slunce planety Mars a Venuše jsou si překvapivě podobné. U obou planet existují proudy elektricky nabitých částicí, které odtékají z jejich atmosfér. Částice jsou urychlovány vzájemnými reakcemi se slunečním větrem - proudem elektricky nabitých částic unikajících ze Slunce.

 

 

Země je chráněna magnetosférou, proto sluneční vítr nereaguje přímo s atmosférou. Ale ani Mars a ani Venuše nemají magnetické pole generované jádrem planety (tzv. dynamovým efektem), takže obě planetární atmosféry trpí přímým působením slunečního větru.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Venus Express. Kredit: ESA/AOES Medialab

Zajímavé je, že tato interakce vytváří slabé magnetické pole, které zahaluje každou z obou planet a na noční straně (odvrácené od Slunce) je protaženo do dlouhého ohonu. Atmosféra Venuše je mohutná a hustá, zatímco na Marsu je slabá a řídká. Navzdory těmto rozdílům magnetometry na sondách objevily, že struktury magnetických polí obou planet jsou si podobné.

 

 

„Je to proto, že hustota ionosféry ve výšce 250 km nad povrchem planet je překvapivě stejná,“ říká Tielong Zhang (Institut für Weltraumforschung, Österreiche Akademie der Wissenschaften, Graz, Rakousko), vědecká pracovnice magnetometru na Venus Express.

 

Zvětšit obrázek
Tielong Zhang (IWF). Kredit: ÖAW

 

Ionosféra – atmosférická obálka, která obklopuje planetu. Vytváří ji sluneční záření dopadající na horní vrstvy atmosféry, kde ionizuje molekuly atmosférických plynů. Přítomnost volných elektronů a iontů způsobuje elektrickou vodivost. Na Zemi se vyskytuje ve výšce asi 60 km až 500 km a má velký význam pro šíření radiových vln, které se od ní mohou odrážet a tím se dostat daleko od vysílače.

 

Důležitá pro magnetická pole Marsu a Venuše je jejich vzdálenost od Slunce, protože hustota slunečního větru klesá směrem od Slunce. Magnetické pole Venuše je silnější a proud unikajících částic atmosféry se chová jako „tekutina“. Na Marsu je pole slabší a částice unikají jednotlivě. „Toto je základní rozdíl mezi oběma planetami,“ říká Stas Barabash (Swedish Institute of Space Physics, Kiruna, Švédsko), vědecký pracovník ASPERA na obou sondách.

 

Další rozdíl mezi Marsem a Venuší je ten, že magnetometry ukázaly na Marsu pozůstatky globálního magnetického pole – magnetické pruhy a „kapsy“, což svědčí o magnetickém dynamu, které pracovalo několik miliónů let po vzniku planety a produkovalo tehdy relativně silné magnetické pole.

Složitost různých procesů odhalená na Venuši a Marsu znamená, že planetologové zatím nemají úplný obraz. Vyřešení všech problémů zabere čas. „Čím déle budou obě sondy pracovat společně, tím déle můžeme sledovat, co se doopravdy děje,“ říká Brain.

Zdroj: ESA

Datum: 07.03.2008 02:27
Tisk článku

Související články:

Evropský robot mise ExoMars trénuje v poušti Atacama     Autor: Stanislav Mihulka (07.10.2013)
Klimatické cykly zaznamenané v horninách Marsu     Autor: Ota Beran (08.12.2008)
Co přinesla trnitá cesta japonské sondy Nozomi k Marsu?     Autor: Vladimír Wagner (12.03.2008)
Mokrá minulost Marsu odhalena     Autor: Miroslava Hromadová (23.05.2007)
Noční mraky na Marsu     Autor: Pavel Koten (07.02.2007)Diskuze:

Mg pole generovane jadrem...

Nemo,2008-03-07 22:31:15

Dve planety maji a jedna nema. Co je prirozenejsi stav pro planetu - mit dynamicky generovane mg pole, nebo nemit? Ptam se, ptz navrat do prirozenejsiho stavu by pak byl celkem logicky...

Odpovědět


není běžné

m,2008-03-08 18:18:16

Magnetické pole je generováno tekutým jádrem. Jakmile jádro vystydne a ztuhne je vymalováno. Intenzita MG pole poklesne, a solární radiace dezifikuje planetu.

Odpovědět


...

Nemo,2008-03-09 00:51:19

T: Venuše je slunci blíže a celkově teplejší. Očekával bych, že bude mít teplejší i to jádro... Kde je problém?

Odpovědět


pro Nemo

Medvědovič,2008-05-08 13:38:02

Venuše má teplejší má povrch. Mars je menší nemá tak hutné jádro jako Země. Zemské vnější jádro je o pár tisíc stupnů teplejší aby teklo a pevné jádro aby se v té tekutině točilo. A dostatek přirozených izotopů aby ten reaktor udržely teplý. Zřejmě Zemi pomohl tvůrce Měsíce, jakýsi zbytek planety, předtím rozbil planetu za oběžnou drahou Marsu, možná i okradl Mars o hmotu vytvořil pás planetek, zbrzdil a trefil do Země. Ze srážkou vyvrženého pláště Země vznikl Měsíc také bez velkého kovového jádra.
Prostě Velký Programátor měl svůj Velký den když hrál kulečník.

Odpovědět

barvicky

DRK,2008-03-07 10:32:47

Koukam za na tom srovnání obou planet vysla venuse cervenejsi nez "rudá planeta" Mars :0))

Odpovědět


farby

Martin,2008-03-08 15:12:53

Ty asi nevieš, že chlapci nosia modré topánočky a dievčatká ružové, a keď nebola ružová, použila sa načervenalá farba.
Hm, trepem nezmysly...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz