Absint mýtu zbavený  
Zelená víla, opalizující múza, šílenství v láhvi, esence života: to jsou jen některá z jmen, která absint dostal během věků. Předtím, než na něj byl uvalen v mnoha zemích téměř sto let trvající zákaz, podporoval stejnou měrou inspiraci i šílenství umělců od prokletého básníka Baudelaira po geniálního malíře Van Gogha.

 

 
Oscar Wilde o absintu: "Po první sklence vidíte věci tak, jak je chcete vidět. Po druhé je vidíte takové, jaké nejsou. Nakonec je spatříte takové, jaké skutečně jsou, a to je ta nejpříšernější věc na světě!"

Málokterý alkoholický nápoj má takovou pověst zahalenou do tajemství účinků jako právě absint. Zejména bohémští umělci v Paříži na konci 19. století kašlali na měšťáckou morálku a milovali absint, i když jeho vinou často překročili hranici šílenství. Edouard Manet, Charles Baudelaire, Paul Verlaine, Arthur Rimbaud, Oscar Wilde, Ernest Dowson, Edgar Degas, Henri de Toulouse-Lautrec, Vincent Van Gogh, Adolphe Monticelli, Paul Gauguin, Alfred Jarry, Pablo Picasso, Ernest Hemingway, Edgar Allen Poe – to jsou jména světoznámých a uznávaných umělců, která spojuje užívání absintu jako zdroje inspirace.


 

 
Absintová lžička

Užívali ho a věřili, že rozšiřuje vědomí s psychedelickými vlivy a nazývali jej „zelenou vílou“ nebo „zelenou múzou“. A popularita tohoto nápoje se šířila Evropou a Spojenými státy, ačkoliv se mezi pijáky absintu objevovaly nemoci a násilnické epizody a daly mu tak pověst nebezpečné drogy. Proto byl nejenom v Evropě zakázán. Nápoj, opředený kouzlem zašlých časů, s bouřlivou pověstí a rituály, které jsou s jeho pitím spojovány, na svých obrazech zvěčnili Edgar Degas, Eduard Manet a především Henri de Toulouse-Lautrec, jehož příběh je dobře znám. „Zelená víla“ u něj vyvolávala halucinace a malíř tvrdil, že ho pronásledují bezhlavé příšery.

 

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je základní ingrediencí absintu a protiváhou ústa znecitlivující sladké dominantní chuti anýzu. Tento blízký příbuzný estragonu používaného v kuchyni jako koření a byliny našich rumišť pelyňku černobýlu dodává drinku hořké podtóny chuti – a pijákovi absintu údajnou jasnozřivost. Oboje se prý přičinilo o oblibu i zakázanost tohoto alkoholu. Dlouho se mělo za to, že neurotoxin thujon, obsažený v pelyňku, udržuje pijákovi čistou hlavu, přestože současně podléhá příjemnému stavu otupění způsobenému alkoholem.

 

 

Zvětšit obrázek
Obraz Alberta Maignana "Zelená múza" (1895) zobrazuje básníka podléhajícího mysl ovlivňujícímu absintu. (Kredit: Musée de Picardie, Amiens)

Nejnovější studie by snad mohla ukončit dlouhý spor vedený po staletí o tom, která složka absintu způsobila u toho exotického zeleného aperitivu předpokládaný vliv na změny nálad a toxické vedlejší účinky, když je konzumován nad míru. Skupina vědců z Evropy a Spojených států zjistila, v nejobsáhlejší analýze starých lahví originálního absintu, že viník je zřejmě přirozený: vysoký obsah alkoholu, spíš než thujon, kterému je všeobecně připisována odpovědnost za účinky absintu. Absint obsahuje asi 70 procent alkoholu dávající mu sílu 140 procentního požitku.

 
Ve starých zkoumaných vzorcích bylo thujonu minimum. Dřívější absint by splnil i dnešní normy.

 

V této studii Dirk W. Lachenmeier a jeho kolegové poukazují na to, že vědci vědí velmi málo o složení originálního absintu vyráběného ve Francii před tím, než v roce 1915 tato země tento nápoj zakázala. „V ojedinělé studii byly analyzovány vzorky starého absintu, pocházejícího ještě z doby před jeho zákazem. Výzkumníci analyzovali celkem 13 vzorků  absintu ze zapečetěných lahví. Je to poprvé, co byla provedena tak rozsáhlá analýza absintu pocházejícího z období před jeho zákazem.“

 

Analýza sledovala především obsah thujonu, všeobecně považovaného za „aktivní“ složku v absintu. „Je to určitě hluboce zakořeněná pověst absintu, že je více drogou než nápojem,“ dodává Lachenmeier. Thujon byl označován za příčinu „absintového šílenství“ a „absintismu“ (onemocnění z nadměrného požívání absintu), což je soubor symptomů zahrnující halucinace, stažení obličejových svalů, sníženou citlivost a demenci.

 

 

Zvětšit obrázek
Pelyněk pravý (Artemisia absinthium)

Nicméně tato studie zjistila relativně nízkou koncentraci thujonu, a to v množství menším než bylo dříve odhadováno a naprosto nedostatečném k tomu, aby stačilo na vysvětlení absintismu. Hladina thujonu v „předzákazovém“ absintu vlastně byla na té samé úrovni jako u „moderního“ absintu vyráběného od roku 1988, kdy Evropská unie (EU) vydala nová pravidla umožňující jeho výrobu. Kromě toho laboratorní testy nezjistily žádnou jinou složku, kterou by bylo možné vysvětlit vliv absintu. „Vzali jsme do úvahy všechny složky, ale v absintu nebylo zjištěno nic kromě etanolu, co by mohlo vysvětlit syndrom absintismu,“ vysvětluje Lahenmeier. „Vědecká data nemohou vysvětlit pověst „předzákazového“ absintu, jako psychedelické látky. Z nedávného historického výzkumu absintismu byl učiněn závěr, že zřejmě šlo o „pouhý“ alkoholismus.“

 

„Dnes to vypadá, že část konzumentů chce, aby tento mýtus byl pravdou, i když zde nejsou důkazy založené na pozorování nebo zkušenosti,“ říká Lachenmeier. „Je tu naděje, že tento dokument ještě urazí dlouhou cestu vedoucí k vyvrácení minimálně prvního z těchto mýtů, neboť přesvědčivě prokazuje, že obsah thujonu ve vzorovém výběru „předzákazového“ absintu by splnil i moderní limity EU.“

 

 Zdroj: American Chemical Society

 

Autor: Ota Beran
Datum: 04.05.2008 23:41
Tisk článku

Související články:

Telefon z analýzy chůze zjistí, kdy začínáme být opilí     Autor: Josef Pazdera (21.08.2020)
Když má vinná muška opici     Autor: Dagmar Gregorová (17.12.2009)Diskuze:

http://absinthe.ic.cz

Habu,2008-07-06 12:29:48

Pro příznivce pravého absinthu jsem připravil tyto stránky - http://absinthe.ic.cz - v sekci odkazy jsou anglické a německé zdroje, které by vám k pravému absinthu mohly dopomoci.

Na zdraví!

Odpovědět

Dostupný a nejlepší ABSINT

Tomáš,2008-06-22 15:09:37

Rozhodně bych doporučil zůstat hodně daleko od výrobků typu palírny u stromu. Absint by měl nejenom obsahovat thujon, ale taky být vyroben macerací a následně destilován. Tento postup však na našem trhu splňuje jen velmi málo výrobků, ale pár jich je. Ochutnal jsem jich už celkem dost a jednoznačně múžu doporučit Absinthe Innocent s 35mg thujonu - http://www.absintheoriginal.cz

Odpovědět

ganja alternative?

hovadox,2008-05-06 21:00:09

Docela zajímavá informace o pelyňku je tady: http://www.erowid.org/experiences/exp.php?ID=10100
Osobně tomu moc nevěřím, ale kdoví, třeba je to pravda. Rozhodně existují náznaky, že pelyněk má svůj význam. Jednou jsem na pár dní naložil drcený pelyněk do tuzemáku, a zpatlávalo to o něco více, ale ne o moc více, než zpatlá flaška tuzemáku sama o sobě. Někde jsem taky četl, že za "účinky" absinhu může absinthin. Jestli je to pravda nebo ne lze zjistit jedině tak, že se nechá odpařit odvar z pelyňku na nějakém širokém tácu a výsledný "hašiš" se spotřebuje.

Odpovědět

Kolektivní autosugesce.

Milan,2008-05-06 20:31:21

Něco jako marxismus nebo hitlerismus a další socialismy - věří tomu, čemu chtějí věřit.

Odpovědět

Nevíte jaký absint je nejlepší?

Dane,2008-05-06 13:52:33

Z toho co se unás dá sehnat.

Odpovědět


Aby to nebyla reklama!

JirkaF,2008-05-13 13:15:47

Tak je to jen můj soukromý názor. Absint z palírny U zeleného stromu splňuje nejlépe mé představy, jak by to mělo chutnat. Zdá se, že nejen mé. Vyváží se do celého světa.

Odpovědět


Palírna-patok!!

Nicolas de Voile,2008-05-14 19:48:11

Pokud se chceš ptát někoho, kdo se absinthu věnuje již dlouho, tak odpověď zní:King of Spirits GOLD- 100mg thujonu! Ty kecy, že thujon nemá význam jsou kravina, nehledě na to, že thujon jakožto přírodní látka se během dlouhého času rozpadne na pouhé metabolity, což by vysvětlavalo, že ho tam nenašli. Jinak pokud máš rád anýzový absint tak Bairnsfather.
Pij blaze

Odpovědět


Měl jsem na mysli něco co se dá sehnat a zaplatit.

Dane,2008-05-15 11:59:16

Váš návrh má pro mě dvě chybky. Za prvé King of Spirits GOLD se u nás nedá koupit, neboť není v Evropě povolen. Za druhé i pokud bych si jej objednal po internetu tak 180 dolarů za sedmičku je přeci jen na moji studentskou gáži trošku příliš.

Odpovědět

Stabilita thujonu?

Jirka,2008-05-05 09:30:01

Jak stabilni je thujon? Preci jenom sto let stara flaska uz neni nejnovejsi, se spoustou latek v ni se mohlo za ta leta stat leccos.

Odpovědět


Přiznám se, že mě to taky napadlo jmenovče,

JirkaF,2008-05-05 11:23:57

ale pak jsem si řekl, že snad nejsou tak pitomí a nebudou plýtvat čas a peníze na rozbor obsahu starých láhví, kdyby věděli, že tam stejně nemohou nic najít.

Odpovědět


asi značná

CC,2008-05-05 11:32:20

kdyby byl nějak víc nestabilní, asi by se v těch flaškách za tu dobu rozložil úplně

Odpovědět


Ad CC

Jirka,2008-05-05 11:56:40

Co znamena "vic nestabilni"?

Odpovědět


ad JirkaF

Jirka,2008-05-05 11:57:41

To me samozrejme napadlo taky, ale myslim si, ze je to natolik zavazna otazka, ze by neskodilo, kdyby v clanku bylo uvedeno, zda se ji nekdo opravdu zabyval.

Odpovědět


verifikacia

uzba,2008-05-05 15:42:14

nevidim ziaden problem overit, ci vzorky obsahuju inkriminovane latky. staci aby sa nejaky dobrovolnik napil...

Odpovědět


Nejsem chemik,

Daniel,2008-05-05 15:48:01

ale myslím, že thujon, stejně jako ostatní monoterpeny, v zapečetěné a normálně skladované láhvi absintu vydrží dost dlouhá léta bez jakékoli úhony. Předpokládám, že ti chemici co prováděli rozbory absintu to určitě dobře věděli.

Odpovědět


Sice terpentýn nepiju,

Duke,2008-05-05 17:02:48

jak se to traduje o jednom z pijáků absintu Van Goghovi, ale vím, že je to směs látek s převahou monoterpenů, jako je i thujon. Mám doma léta láhev terpentýnu, z dob kdy jsem malovával, a světe div se terpentýn neubývá a je to pořád terpentýnem. Předpokládám, že ani thujon se ze starých zapečetěných láhví nikam neztratil a pořád je thujonem. :o)

Odpovědět


Chybí tady Ccecil s Medvědovičem.

Jaruna,2008-05-05 18:19:18

To jsou chemici na slovo vzatí, ti by nám vysvětlili, jak je stabilní thujon rozpuštěný v 70% alkoholu.

Odpovědět

dokonce..

Zuz,2008-05-05 07:49:11

...jsem kdesi četla, že nebezpečí některých méně finančně náročných absintů spočívala v šetřílkovství "výrobců" - aby nemuseli složitě přidávat potřebné ingredience (především výtažej pelyňku), doplňovali ho pro podbarvení zelenou skalici a vesele tak pijany otravovali...

Odpovědět


A mají své nástupce

Dwarf,2008-05-05 17:16:23

v dnešních nelegálních výrobcích alkoholických nápojů, kteří "vyrábějí" alkoholické "nápoje" z takových ingrediencí, že by se nám všem protáčely panenky.

Odpovědět


Barvení zelenou skalicí

Cyr,2008-05-05 18:49:53

vidím z pozice chemika jako diplomaticky řečeno hodně problematický... :-)

Odpovědět


Ale zase by se dal takový absint použít

Duke,2008-05-05 19:03:00

k hubení mechu v trávníku. ;o)

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace