Kočky chrání před vznikem astmatu  
Může společné bydlení s kočkou ochránit děti ohrožené astmatem před projevem jeho příznaků? Na tuto otázku se snaží odpovědět studie, vydaná výzkumníky z Columbia Center for Children's Environmental Health (CCCEH) na Columbia University's Mailman School of Public Health, která ukazuje, že vlastnictví kočky může mít ochranný účinek proti vývoji astmatických příznaků u pětiletých dětí.

 

 

Soužití s kočkou...


 
Studie, publikovaná v Journal of Allergy and Clinical Immunology, zjistila, že u dětí, které mají doma kočku, je větší pravděpodobnost, že budou mít vytvořeny protilátky související s alergiemi na kočky. U tříletých dětí, které měly z dřívějška vytvořeny protilátky na kočky, byl pravděpodobnější výskyt dušnosti, jako jednoho z příznaků spojovaných s astmatem. Nicméně u těch samých dětí, které vyrostly s kočkou, byla v pěti letech zjištěna menší pravděpodobnost výskytu dušnosti.

 

Tyto výsledky naznačují, že dlouhodobé vlastnictví kočky a brzké vystavení dětí jejímu vlivu může mít ochranný účinek proti časným projevům astmatu, jako je dušnost, ve věku kolem pěti let. „Ačkoliv provedení této studie nám nedovoluje doporučit pořízení kočky, jako prevence proti astmatu, vypadá to, že vyhýbání se kočkám kvůli ochraně proti astmatu není nutno doporučovat.

 

Avšak pokud už jednou dítě má astma a je alergické na kočky, pak jediným doporučením zůstává nalezení nového domova pro kočku,“ řekl Matthew Perzanowski, Ph.D. odborný asistent Environmental Health Sciences na Mailman School of Public Health.

 

Studie je součástí rozsáhlejšího a mnohaletého výzkumného projektu, který byl zahájen už v roce 1998 a testuje zdravotní účinky znečišťujících látek, pesticidů a alergenů, kterým jsou těhotné ženy a miminka vystaveny ve vnitřním a vnějším prostředí. Výsledky předchozích výzkumů ukázaly, že vliv rozmanitých znečišťujících látek, které se nacházejí v okolním prostředí, je spojován se zvýšeným rizikem astmatických příznaků u dětí.

 

...může mít ochranný vliv proti vývoji astmatických příznaků u malých dětí.

Pro tuto studii výzkumníci kontrolovali přítomnost jiných vlivů, které by mohly mít podíl na vývojových problémech, jakými jsou socioekonomické faktory, působení tabákového kouře a dalších látek znečišťujících životní prostředí.

 

„Dnešní výsledky přispívají k dalšímu porozumění toho, jak životní prostředí ovlivňuje zdraví dětí,“ řekla doktorka Rachel Miller, Irving Assistant Professor of Clinical Medicine na Columbia University. „Pomáhají nám pochopit složité vztahy mezi časným vystavením dětí vlivu koček a jejich ohrožením astmatickými příznaky. Přítomnost koček v domácnosti od velmi raného věku dětí se zdá být nápomocná při redukci rizika vývoje astmatu. To je významné zjištění uvážíme-li vysoké rozšíření astmatu v New York City i jinde.“

 

Zdroj: Columbia University"s Mailman School of Public Health

 

Datum: 24.05.2008 13:20
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz