Vliv společnosti na výběr sexuálního partnera  
Studie ze švédské lékařské univerzity Karolinska Institute (KI) naznačuje, že stanovisko rodiny a veřejnosti má pouze nepatrný vliv na to, zda se dospělí lidé rozhodnou pro sex s osobou stejného nebo opačného pohlaví. Dědičné faktory a specifické zkušenosti konkrétního jedince mají na výběr sexuálního partnera nejsilnější vliv.

 

Tato studie je dosud největší svého druhu na světě. Byla provedena ve spolupráci s Queen Mary University v Londýně. Více než 7 600 švédských dvojčat (mužů i žen) ve věku od 20 do 47 let se v letech 2005-2006 zúčastnilo průzkumu, který se týkal jejich zdraví, chování a sexuality. Krom jiných skutečností tento průzkum ukázal, že sedm procent z těchto dvojčat mělo někdy sexuálního partnera stejného pohlaví.


 

Docent Niklas Långström: „Výsledky ukazují, že stanoviska rodiny a veřejného mínění jsou mnohem méně důležitá pro lidské sexuální chování, než se dříve soudilo, Namísto toho hrají největší úlohu při tomto výběru genetické faktory a osobní, jedinečné a neopakovatelné zkušenosti každého z nás, vycházející z našeho biologického a společenského prostředí. Studie jako tato jsou nezbytné ke zdokonalení našeho základního porozumění sexualitě a informování veřejnosti.“

Závěry této studie se týkají toho, proč lidé mají sex pouze s osobami opačného pohlaví nebo s osobami stejného pohlaví. Nicméně, tyto závěry se nedají dost dobře použít v zemích, kde homosexuální chování stále zůstává zakázáno a mnohdy bývá krutě trestáno.

 

Ze studie vyplynulo, že prostředí sdílené dvojčaty (včetně názorů rodiny a společnosti) vysvětlilo 0-17 procent výběrů sexuálních partnerů, genetické faktory 18-39 procent a specifické prostředí 61-66 procent. Specifické prostředí každého jedince zahrnuje například okolnosti během prenatálního vývoje a porodu, fyzická a psychická traumata (např. nehody, násilné příhody a nemoci), party kamarádů a sexuální zkušenosti. Jasně z toho vyplývá, že vliv rodiny a společnosti na výběr sexuálních partnerů je nejmenší. Převažuje vliv genetiky a ještě větší vliv má specifické prostředí.

I na Oslu již bylo v článku „O sexualitě“  zmíněno, že různé výzkumy stále větší měrou prokazují, že homosexualita není jen výsadou člověka, ale že v přírodě je poměrně běžným jevem. Dopouštějí se jí ptáci, savci i člověk. A protože se chování zvířat jen zřídka řídí kulturou, tak se dá předpokládat, že orientace na stejné pohlaví má dědičný základ.

 

Evoluční zákonitosti způsobují, že geny, které neposkytují svému nositeli, nebo populaci jako celku nějakou výhodu, vymizí. Jakou výhodu jedinci nebo populaci přinášejí geny, které se podílejí na homosexuální orientaci? O existenci homosexuality se dochovaly písemné záznamy z počátků celé řady kultur, což znamená, že tyto geny nejen, že nejen nezmizely, ale nemizí ani u dnešní společnosti. Jejich výskyt u zvířat také, jak se zdá, není na ústupu.

 

Proč tomu tak je, je velkou otázkou. Co by mohlo být výhodou nositelů „homosexuálních genů? Musíme si přiznat, že zatím dost dobře nevíme.

 

Zdroj: Karolinska Institutet

Datum: 19.06.2008 03:05
Tisk článku


Diskuze:

Na pohlaví přece vůbec nezáleží!

Hynek,2008-06-24 08:13:05

Důležité je, aby se měli dva až tři lidi rádi...

Odpovědět

"Specificke Prostredi"

Oskar Elek,2008-06-20 23:44:36

Je ocividne, ze ponimanie autorov, ze specificke prostredie a vplyv rodiny spolu nesuvisia, asi nie je uplne spravne. Beruc nejakeho nahodneho cloveka, asi by bolo tazke rozlisit unho, ci ta-ktora jeho zivotna udalost patri do vplyvu spolocnosti a rodiny, alebo do jeho specifickeho prostredia.
V tomto pripade zohrava hlavnu rolu fakt, ze prieskum sa tyka vylucne dvojcat. V takom pripade sa jedna totiz o cosi uplne ine - vplyv rodiny a spolocnosti je u kazdeho paru dvojcat asi dost podobny (az na vynimky vyrastaju v jednom state, jednom meste, jednom rodinnom kruhu atd.), ale specificke prostredie mozu mat znacne odlisne (nikde nebolo povedane, ze sa jedna o jednovajecne dvojcata!) - teda prenatalny vyvin, traumy, prekonane choroby, kruhy znamych, sexualne skusenosti.

No a co sa tyka evolucneho udrzania homosexuality, tak s prihliadnutim na fakt, ze homosexualita sa vyskytuje u vsetkych zivocichov, nielen u ludi, tak by som za nou nehladal kulturu (dnes ma mozno kultura nejaky maly vplyv na chovanie zvierat, ale par 100 rokov dozadu nemala). Podla mna tu ide bud o uz spomenutu konjunkciu nejakych inak prospesnych genov, alebo o nejaky genericky mechanizmus regulacie premnozenia, mozno dokonca oboje.

Odpovědět

Nicméně, tyto závěry se nedají dost dobře použít..

id,2008-06-20 18:06:52

.. v zemích, kde některé formy heterosexuálního chování stále zůstávají zakázány a mnohdy bývají krutě trestány. To se týká zejména cizoložství. Ano, v současné Evropě již kamenování cizoložné ženy nehrozí, ekonomický či společenský postih však stále ano. Což toto není "tlak rodiny a společnosti" ve prospěch homosexuálního chování? A dále, výchova dětí je v zemích blahobytu čím dál víc lidmi považována za nákladný luxus. Není to další "tlak rodiny a společnosti" ve prospěch ekonomicky bezrizikového homosexuálního chování? ;-)

Odpovědět

societa

realita,2008-06-20 11:27:52

možná ta homosexualita má význam v případě nějaké nedoatatečnosti vzniklé v dané sociální skupině, slouží např. k upevňování soudržnosti skupiny,
jinak u jakýchsi ryb se mění pohlaví podle potřeby zjednodušeně řečeno, či jde o nějaké podobné jevy u těch mořských živočichů, jak se v posledních letech nově objevuje....?

Odpovědět

Tady se zase tvrdí něco jiného

Pavel,2008-06-20 08:25:03

http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/6EDF4DA08EA8008CC125746C004333F4?OpenDocument&cast=1

Asi je to stále pole otevřené pro další bádání.

Odpovědět


Něco jiného ano, ale ne v rozporu.

XXXL,2008-06-20 08:53:56

Odpovědět

není to trochu nesmysl?

japok,2008-06-19 15:49:04

Není náhodou vliv společnosti součástí "specifického prostředí"? "Party kamarádů a sexuální zkušenosti" na to rozhodně vypadají, i když ty sexuální zkušnosti jsou trochu tautologické. Homosexuální chování v jiných kulturách doloženo je, ovšem v některých údajně pokrývá v určitých formách skoro celou populaci, takže tohle taky nesvědčí o tom, že by kultura a společnost neměly význam.
Kromě toho, kdyby chtěli skutečně studovat vliv společnosti a kultury, nevybrali by si ještě někoho jiného než Švédy? :)

Geny asi vliv mají, ale alespoň podle téhle studie maximálně 40%

Jinak chování zvířat nesporně kulturou ovlivněno je, speciálně sexuální chování myslím dost výrazně.

Odpovědět


hm

japok,2008-06-19 15:52:46

Koukám, že nejsem sám, kdo na to upozornil.

Odpovědět

regulace

MMSS,2008-06-19 14:29:24

Homosexualita je regulace premnozeni, to vam to jeste nedoslo?

Odpovědět

Existuje studie,

Jan Šimůnek,2008-06-19 13:07:05

podle které jsou sestry homosexuálních mužů reprodukčně úspěšnější.

Odpovědět


Nejen sestry, ale i matky.

Duke,2008-06-20 09:19:18

Odpovědět

Výhoda homosexuality

Tomáš,2008-06-19 09:22:09

A co tak, že i heterosexuální jedinec není vlastně 100% heterosexuál, ale každý má nějaké (tu menší, tu větší) procento homosexuality. Tato homosexuální část jeho sexuality mu umožňuje lepší spolupráci s jedinci stejného pohlaví, a čím se stává úspěšnějším.

Odpovědět


taky myslím....

PetrD,2008-06-20 00:36:07

Taky si myslím, že by to tak nějak mohlo být....dominantí gen je pro heterosexualitu a ten přebíjí gen homosexuality(každý máme oboje) - čím víc se gen pro heterosexualitu ustupuje do pozadí(třeba zrovna sociálním prostředím, či životními zkušenostmi), tím víc se projevuje homosexuální gen.....V tomto schématu je i jednoduché si vysvětlit bisexualitu..Nebo proč si jsou ženy více nakloněny, než muži(už jsem viděl spoustu kamarádek se jen tak líbat, ale já se svým kamarádem mám kontakt pouze přes 2 pullitry pivka:-D a víc bych nikdy nedopustil.... )

Odpovědět

Geny pro homosexualitu

mirek,2008-06-19 09:03:28

Jestli existuje nějaký genetický základ pro homosexualitu spekuloval i Matt Ridley v Červené královně. Došel k závěru, že pokud ano, může jít o geny upřednostňující/zvýhodňující samice -- homosexualita samce, jejího potomka, je pak jenom jejich vedlejším efektem. Bohužel zde opomenul zmínit homosexualitu samic -- byť je zjevně méně častá než homosexualita samců, vyskytuje se. Dalším důvodem může být že homosexualita se vyskytuje právě jenom v těch několika málo procentech -- může jít o vedlejší efekt genů, které nám jinak velice prospívají, bohužel při nesprávném zkombinování vedou k homosexualitě. Protože jejich pozitivní efekt je výrazný (či nezbytný -- může jít o geny kódující samotné sexuální chování), a procento homosexuálů nízké, dokáží se v populaci udržet. To, že vymizí každý gen, který nepřináší bezprostřední výhodu, není pravda. Vymizí každý gen, který se nedokáže přenášet do dalších generací dostatečně efektivně (měřeno ve srovnání s ostatními geny).

Odpovědět


a proc vubec geny

teddy,2008-06-19 09:52:56

v clanku je jasne receno, ze temi prevazujicimi jinymi okolnostmi byl i prenatalni vyvoj - takova vlastnost se pak jvi taky jako vrozena a nemusi to mit nic spolecneho se specifickymi geny pro tu vlastnost. A co se tyce homosexuality, tak teorie vysvetlujici ji jako dusledek zmen pri prenatalnim vyvoji existuji.
Jakmile se to svede na geny, tak se zacne hledat vysvetleni po vzou sobeckeho genu, coz nekdy pusobi docela komicky, nic se nesmi prehanet a ja myslim, ze vysvetlovat homosexualitu sobeckym genem je obcas k smichu (treba ze homosex. dava vice energie pribuznym, nebo uspesnost diky lepsi spolupraci s ostatnimi...)

Odpovědět

Vyráží to trumfy z rukou těm co jsou proti

RomanK,2008-06-19 08:25:56

tomu, aby homosexuální páry vychovávaly děti.

Rozhodně to dokazuje, že vliv na jejich budoucí sexuální orientaci je jen 0 - 17 %.

Odpovědět


Homosexualitu ovplyvňuje:

robert,2008-06-19 14:25:02

„specifické prostředí 61-66 procent. Specifické prostředí každého jedince zahrnuje ... fyzická a psychická traumata...“ Myslíte, že pre normálne malé dieťa pohybujúce sa v spoločnosti normálnych detí nie je psychickou traumou mať dvoch otcov, resp dve maminy? A čo teprv v puberte?

Odpovědět


Myslím, že pro malé dítě je méně stressující

RomanK,2008-06-20 08:47:21

žít v domácnosti vytvářené harmonickým vztahem dvou "mamin", než "italská domácnost" heterosexuálního páru.

Odpovědět


Myslím, že mnohem víc dětí má trauma

JirkaF,2008-06-21 10:47:01

z toho, že jsou vychováváni jen jedním z rodičů. Nevím proč někomu vadí, že homosexuální páry chtějí vychovávat děti.

Osobně si myslím, že láskyplná výchova dětí homosexuálním párem, je pro ně mnohem menší zlo než výchova v dětském domově.

Odpovědět

No takový hezký důvod pro homosexualitu

Filp,2008-06-19 07:18:47

No je to možná trochu z nadsázkou! Aby se přiroda mohla lépe vypořádat z přemnožením člověka. Pokud bude hodně homosexuálu bude miň dětí a bude i mín lidí. Ale myslím, že je to blbost, ale tato myšlenka se mi libí.

Odpovědět

hm

palo_,2008-06-19 06:47:50

"hrají největší úlohu při tomto výběru genetické faktory a osobní, jedinečné a neopakovatelné zkušenosti každého z nás, vycházející z našeho biologického a společenského prostředí."

..z coho vyplyva ze velky vplyv ma aj rodina

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace