Pistácie mohou zlepšit zdravotní stav srdce  
Zelené potraviny mohou být prospěšné srdci, zejména pokud se bude jednat o pistácie. To tvrdí výzkumníci z Penn State, kteří zakončili studii o tom, jakým způsobem pistácie snižují hladinu cholesterolu v krvi.ˇ


 

Výzkumníci vedli randomizovaný, křížově navržený, řízený výživářský experiment k testování účinků pistácií přidaných dietě prospěšné srdci, s omezeným příjmem tuku na rizikové faktory kardiovaskulárních nemocí. V rámci řízeného stravovacího experimentu byly účastníkům poskytnuty veškeré potraviny, které měly být konzumovány v průběhu studie.

„Prověřovali jsme mechanismus působení, který by vysvětloval účinky pistáciové diety na snižování hladiny cholesterolu,“ řekla Sarah K. Gebauer, která nedávno získala titul Ph.D. na Penn State a v současnosti pracuje jako postgraduální výzkumná pracovnice na USDA Beltsville Human Nutrition Research Center.

 

(Photo by Scott Bauer, USDA )


Účastníci zahájili pokus dvěma týdny stravování v typicky americkém stylu, kdy strava obsahovala celkem 35 procent tuku, z toho 11 procent bylo nasycených tuků. Poté následovalo období testování tří typů diety, kdy každá etapa trvala čtyři týdny a mezi jednotlivými dietami byla dvoutýdenní přestávka. Všechny tři typy diet představovaly obměnu základního dietního programu na snížení hladiny cholesterolu v krvi, takzvané „Step 1 diet“, v průběhu které je sledováno, aby maximálně 30 procent celkové energie pocházelo z tuků (z nasycených tuků max 10 % celkové energie). Jednotlivé dietní režimy byly sestaveny následovně:

 
Hlavní autorka studie Penny Kris-Etherton: „Naše studie ukázala, že pistácie konzumované v rámci diety na podporu zdraví srdce mohou snižovat rizika kardiovaskulárních nemocí.“

Kontrolní dieta neobsahovala žádné pistácie a její energetickou hodnotu tvořily asi z 25 % tuky, z toho 8 procent bylo nasycených tuků; v první pokusné dietě bylo 10 procent energie nahrazeno pistáciemi (čímž podíl energie z tuku stoupl na 30 %, ale nasycené tuky zůstaly na 8 %) a ve druhé pokusné dietě bylo 20 procent energie zajištěno pistáciemi (energie z tuků byla na 34 % a nasycené tuky opět zůstaly na 8 %).
Účastníci měli polovinu pistácií ke svačině a zbytek byl začleněn do dalších pokrmů.

V porovnání s kontrolní skupinou došlo u účastníků ve skupině s dvaceti procenty pistácií ke snížení LDL („zlého“) cholesterolu o 12 procent a ve skupině s deseti procenty pistácií došlo k poklesu LDL cholesterolu o 9 procent, což naznačuje odpovídající snížení rizika vzniku koronárních onemocnění. I když poměr mezi celkovým cholesterolem a HDL cholesterolem a LDL cholesterolem a HDL cholesterolem může být mocnějším nástrojem pro předpovídání kardiovaskulárního ohrožení. Účinky na snížení cholesterolu při 10 a 20 procentech energie z pistácií v dietě jasně ukazují na závislost tohoto poměru na dávce.


Výzkumníci poznamenávají, že pozorované snížení LDL cholestrerolu bylo sedmkrát větší, než by se dalo očekávat na základě vyhodnocení profilu mastných kyselin v pistáciích. Naznačují, že efekt snížených tuků odráží nejen profil mastných kyselin v dietě. Výsledek je také dán působením dalších bioaktivních složek v pistáciích, třeba fytosterolů a vlákniny.ˇ

 

Zdroj: Penn State

Autor: Ota Beran
Datum: 01.10.2008 01:21
Tisk článku


Diskuze:

Vegetariánská dieta u skupiny 0.

Blažej Zelinka,2008-10-12 09:02:09

Když jsem začal držet tuto dietu,měl jsem problémy s klesajícím počtem červených krvinek.Na doporučení lékařky,která o mé dietě věděla,jsem postupně obnovil spotřebu masa a za měsíc jsem znovu mohl dávat krev.

Odpovědět

potraviny a krevní skupiny

Pekny Brumla2,2008-10-03 15:29:07

Já bych potravinám podle krevních skupin zase až tak nedůvěřoval. Podle
http://hledani.gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2008060005
jsou Čechům (30% O, 44% A,18% B, 9% AB)podle krevních skupin nejbližší ( uvedených asi 50 národů)Japonci (30 38 22 10 11), Rusové (33 36 23 8 17), Slováci (42 37 16 5 25). Z toho lze poněkud humorně vyvodit, že máme jíst jako Japonci a Japonky- ty jsou vůbec nejdlouhvěkejší.

Odpovědět

?

Blažej Zelinka,2008-10-01 17:46:33

Jestli se stravujete podle krevních skupin,pak připomínám,že pistácie jsou neutrální potravinou pouze pro krevní skupinu AB,pro další krevní skupiny jsou klasifikovány jako nezdravé.Není mi jasné,podle jakých měřítek byli účastníci testů vybíráni- (věk,typ zaměstnání,stravování,obdobný zdravotní stav (včetně možných užívaných léků atd).Jestli byl jídelníček téměř jednotný pro všechny účastníky,ne každý jí všechno s chutí.

Odpovědět

Že by skrytá reklama?

Vojta Hruška,2008-10-01 13:42:38

Předpokládám, že velmi podobných efektů by bylo dosaženo při použití vlašských, lískových či jiných ořechů. Proč tedy takový důraz právě na pistácie?

Odpovědět


Skrytá reklama to nebyla

Ota Beran,2008-10-01 16:48:37

Vaše předpoklady, že pokud by ve stejném pokusu byly použity jiné ořechy, došlo by se k podobným výsledkům, se mohou (ale také nemusejí) potvrdit. Pro jejich ověření by někdo musel provést (a zaplatit) podobnou randomizovanou studii s přesně stanovenými podmínkami. V článku popisovaná studie renomované americké výživářky, která se neobjevuje na stránkách Osla poprvé, zkoumala vliv pistáciových oříšků.
Ptáme-li se spolu s latiníky: "Cui bono?" neboli komu ku prospěchu, stačí zapátrat na webových stránkách univerzity a můžete nalézt větičku: „U.S. pistachio growers supported this study”. Takže v Americe to nic skrytého nebylo. Pěstitelé pistácií se domnívají, že pokud se objeví v tisku, že vyšší konzumace jejich produktu může být zdraví prospěšná, odrazí se to na jeho prodeji. Podpora nic nemění na skutečnosti, že výzkum proběhl za jasně definovaných podmínek a jeho výsledky zpochybnit je velmi těžké. Nemyslím si, že bych se vynecháním této věty dopustil skryté reklamy ve prospěch amerických či jakýchkoli jiných pěstitelů pistácií. Pokud by výzkum podporoval svaz pěstitelů pekanových ořechů možná, že by byl o něčem jiném.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz