Ženy jsou bohatší než muži  
Alespoň co se týče počtu mikrobů na jejich rukou. Analýza bakteriální DNA z lidských dlaní odhalila, že přestože si ženy myjí ruce častěji než muži, bují jim na rukou rozmanitější sbírka bakterií.

 

Noah Fierer z University of Colorado at Boulder ve Spojených Státech sebral vzorky 51 studentů odcházejících od zkoušky. Poté získanou DNA namnožil metodou PCR (Polymerase Chain Reaction) a osekvenoval tento materiál vysoce výkonnou metodou zvanou pyrosekvenace (Pyrosequencing) a vyšly mu velmi zajímavé výsledky.

 

 
Ani častější mytí rukou nezabrání vyššímu výskytu bakterií na ženských rukou.

Předchozí analýzy kožních bakterií používaly k namnožení vzorků pěstování v kultuře, ale tím byly ochuzeny o druhy, které nerostly na živné půdě. Nová metoda zachytila celkem 332 000 geneticky odlišných bakterií z 4 742 různých druhů, což je stonásobek oproti předchozím studiím. Každý student hostil na svých rukou v průměru 3200 různých bakterií ze 150 druhů.


Bakteriální otisk

Každý "bakteriální otisk" byl jedinečný. Všichni studenti hostili známé kožní obyvatele v podobě streptokoků, stafylokoků a laktobacilů, ale 45% druhů bylo vzácných. Pouze pět druhů bylo nalezeno na dlaních všech studentů, přičemž žádné dvě ruce - ani ty patřící stejné osobě - neměly víc jak 13% shodných bakteriálních druhů. Některé bakterie byly častější na dominantní ruce (pravákova pravá), jiné na té méně dominantní.

 

Zvětšit obrázek
Noah Fierer

Oproti očekávání na ženách sídlily jiné bakterie než na mužích a to v podstatně více druzích, přestože ženy udávaly, že si ruce myjí častěji.

Bakteriální rozmanitost potřebuje po umytí nějaký čas ke svému obnovení. V následujícím experimentu sledoval tým osm lidí poté, co si umyli ruce. Některé bakterie preferovaly čisté ruce, zatímco jiné se objevily mnohem později, nicméně muži měli na svých rukou vždy měně typů bakterií. Výzkumníci neznají důvod těchto rozdílů, ale může to být způsobeno jednoduše vyšší kyselostí mužské kůže, která bakteriím nemusí svědčit.

Tato netušeně bohatá mikroflóra může způsobit problémy projektu Human Microbiome Project (http://nihroadmap.nih.gov/hmp/), který si klade za cíl určit, jak naši mikrosouputníci  přispívají k nemocem. Bude velmi složité asociovat změny v mikroflóře s kožními onemocněními, protože její rozmanitost mezi zdravými jedinci je takto veliká.

Na druhé straně bude možné díky této rozmanitosti identifikovat, kdo se čeho dotkl, jen podle bakterií, které na předmětu ulpěly. Krimiseriály mohou začít závodit, kdo se vytáhne s touto metodou jako první.


Zdroj: Nnew Scientist

Autor: Jan Zikmund
Datum: 05.11.2008 02:23
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace