Svět biotechnologií XXVIII  
Kupují Evropané geneticky modifikované potraviny?

Základní odpověď je ANO, když jsou na trhu dostupné. Studie také ukázala, že je na trhu EU minimálně 68 potravinářských výrobků, které jsou značeny jako geneticky modifikované, z toho 27 bylo na trhu v České republice. Většina výrobků značených jako „obsahuje „GMO“ nebo „vyrobeno z GMO“ byly potravinářské oleje vyrobené nebo obsahující GM sóju, event. margaríny, v menší míře to byl popcorn, různé crackery, smažené brambůrky, majonézy nebo i čokoláda.

 

Česká republika byla se svými 27 výrobky značenými jako GM potravina na prvním místě, následovaná Holandskem (18), Estonskem (13), Španělskem (6), UK (3) a Polskem (1). V Řecku, Slovinsku, Německu a Švédsku prakticky nelze na potravinářském trhu GM výrobky koupit. Tyto země, jejich politici a obchodní řetězce propagují výrobky GM-free. Používání označení „GM-free“ je ve velké míře používáno v Německu, Polsku a Švédsku, zatímco v Holandsku je dokonce zakázáno. U nás zakázáno není, takže jsme v průběhu projektu zaznamenali, že i čeští výrobci potravinářských tuků, zejména olejů (řepkový, slunečnicový) a sójových výrobků (sójové maso, granule, mléko atd.) začali výrazně označovat své výrobky
„neobsahuje GMO“ nebo „potravina není geneticky modifikována“ apod. na titulní straně obalu. O důvodu tohoto chování je možno spekulovat, ale v kontextu evropského projektu se nezjišťoval.

Množství potravin označovaných, že neobsahují GM složky, celkově roste, a to z tuzemských zdrojů i z dovozu.

 

 

Celé číslo bulletinu Svět biotechnologií je ke stažení ZDE. Najdete v něm také:

Příznivá zpráva o geneticky modifikované kukuřici Bt11 a 1507
Kukuřice nepředstavuje nebezpečí pro lidské zdraví, zdraví zvířat, ani neohrožuje
životní prostředí.

Požadavek Evropské Komise týkající se Bt kukuřice MON810 vyvolaný Francií v únoru letošního roku
Evropská Komise se tedy obrátila na GMO Panel a vyžádala si zhodnocení. Experti EFSA přezkoumali tento „balík“ dokumentů a došli k závěru, že neobsahuje žádný vědecký důkaz, který by opravňoval EK k přijímání ochranných doložek.

 

Fytoestrogeny a sója
Stále neexistuje dostatek důkazů, které by shora uvedené kladné vlastnosti sóji přiřadily výhradně fytoestrogenům. Je mnoho dalších biologicky aktivních sloučenin, které by mohly být odpovědné za shora pozitivní projevy pravidelného příjmu sóji. Sója je bezesporu nositelem blahodárných účinků. Jako jediná v rostlinné říši obsahuje plnohodnotné bílkoviny a její tuky jsou dieteticky vhodné. Její pozitivní účinky nemusí být tedy jen zásluhou fytoestrogenů. Bude třeba ještě řady studií a analýz k identifikaci jednotlivých látek a popsání jejich biologické aktivity.

Autor:
Datum: 18.11.2008 11:59
Tisk článku

NANOBIOTECHNOLÓGIE alebo Od lepiacej pásky k medicínskym aplikáciám - Bertók Tomáš, Bertóková Anikó
 
 
cena původní: 400 Kč
cena: 372 Kč
NANOBIOTECHNOLÓGIE alebo Od lepiacej pásky k medicínskym aplikáciám
Bertók Tomáš, Bertóková Anikó
Související články:

Semena s teplotně promokavou polymerovou pláštěnkou     Autor: Josef Pazdera (13.03.2014)
GM plodiny povolené pro dovoz do EU     Autor: (31.10.2012)
Politika EU a zemědělské biotechnologie     Autor: Jaroslav Drobník (15.01.2012)
EU legislativa GMO před důchodem?     Autor: Jaroslav Drobník (04.11.2011)
EU a biotechnologie - Riziko     Autor: Jaroslav Drobník (11.10.2011)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace