Lak na vlasy může vyvolat vrozené vady pohlavního ústrojí  
Ženy, které byly během těhotenství vystaveny působení laku na vlasy, mají více než dvojnásobné riziko, že jejich syn bude mít vrozenou vadu pohlavního ústrojí - hypospadii.Zvětšit obrázek
Kyselina ftalová, jejíž deriváty vyskytující se v laku na vlasy způsobily vyšší procento postižení pohlavního ústrojí chlapečků - hypospadii.

Tato studie je první, která ukazuje významné spojení mezi lakem na vlasy a hypospadií, což je jedna z nejběžnějších vrozených vývojových vad genitálií chlapečků, při níž je močová trubice vyústěna na spodní straně penisu. 

 

Zvětšit obrázek
Deformace pohlavního ústrojí chlapečků zvaná hypospadie je sice řešitelná operací, ale i tak může svému nositeli negativně poznamenat celý život.

Podle nové studie výzkumníků z Imperial College London, University College Cork a Centre for Research in Environmental Epidemiology v Barceloně mají ženy dva- až třikrát zvýšené riziko, že budou mít syna s hypospadií, pokud byly vystaveny působení vlivu laku na vlasy v prvním trimestru těhotenství.

Tato studie poukazuje na to, že lak na vlasy a hypospadie mohly mít úzkou souvislost, protože lak na vlasy obsahoval ftaláty. Už mnoho předchozích studií dokázalo, že ftaláty mohou narušit hormonální systém v těle a ovlivnit reprodukční vývoj dětí. O jedné takové studii už informoval i Osel.

 

V Evropě byly ftaláty zakázány nejenom v lacích na vlasy, ale i dalších kosmetických výrobcích od ledna 2005. Avšak ženy, které se zúčastnily této studie, porodily své syny v roce 1997 až 1998 a dotazníkového průzkumu se zúčastnily v letech 2000 až 2003.

 

Hypospadie postihuje ve Velké Británii a USA asi jednoho z 250 chlapečků, ačkoliv se odhady o jejím rozšíření různí. Hypospadie je většinou  řešitelná operací, která se nejčastěji provádí ve věku jednoho roku, ale závažnější případy mohou vést v dospělosti k problémům s močením, sexuálním životem i plodností.

Lak na vlasy a hypospadie mohou být úzce spojeny, a to kvůli ftalátům, které se mohou v laku na vlasy vyskytovat.

Nový výzkum také odhaluje, že užívání potravinových doplňků s kyselinou listovou v prvních třech měsících těhotenství je spojeno s 36 procentním snížením rizika narození syna s touto vrozenou vadou. UK Department of Health doporučuje, aby potravinové doplňky s kyselinou listovou byly užívány do dvanáctého týdne těhotenství kvůli prevenci vad míšního kanálu, například rozštěpu páteře.

 

Předchozí studie menšího rozsahu naznačovaly, že hypospadie by mohla být spojena s vegetariánstvím, ale tato studie neprokázala žádné zvýšené riziko u žen, které držely vegetariánskou dietu během těhotenství.

 

Profesor Paul Elliott

Profesor Paul Elliott, pověřený autor výzkumu z Department of Epidemiology and Public Health na Imperial College London, řekl: „Hypospadie je nemocí, která, když zůstane neléčena, může způsobovat problémy v pozdějším životě. Ačkoliv je chirurgická náprava obvykle úspěšná, jakýkoliv chirurgický zásah je traumatizujícím zážitkem pro děti i jejich rodiče. Je povzbuzující, když naše studie ukazuje, že užívání doplňků s kyselinou listovou v těhotenství mohou snížit riziko narození chlapce s touto vadou. Přesto je nezbytný další výzkum potřebný k lepšímu porozumění, proč ženy vystavené v práci během prvních třech měsíců těhotenství účinkům laku na vlasy mají zvýšené riziko narození chlapce s hypospadií.“

 

Výzkumníci učinili závěry po provedení detailních telefonických průzkumů se 471 matkami, jejichž synové byli posláni k chirurgům kvůli hypospadii a 490 ženami v kontrolní skupině ve 120 londýnských městských obvodech a samosprávných městských čtvrtích.

 

Dotazníky zkoumaly řadu činitelů životního stylu a zdraví žen, včetně jejich zaměstnání a možného vystavení různým chemickým látkám, rodinné anamnéze, vegetariánství a užívání doplňků s kyselinou listovou.

 

Studie byla financována z grantu od UK Health and Safety Executive, Department of Health, Department of the Environment, Transport and The Regions a European Chemical Industry Council.


Zdroj: Imperial College London

Autor: Ota Beran
Datum: 24.11.2008
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace