Objev rekordních stegosauřích stop  
...aneb kudy kráčeli „obrnění" giganti.ˇ

 

Zvětšit obrázek
Velikostní srovnání dospělého člověka a svrchnojurského tyreoforana stegosaura (převzato z webu Wikipedie)V sobotu dne 14. února oznámila španělská média zajímavý nový objev, učiněný o pouhý den dříve. Ve svrchnojurských horninách útesu Cape Lastres v oblasti Asturie (severozápadní Španělsko) objevili pracovníci „Jurského muzea v Asturii" (MUJA) největší dosud známou stopu příslušníka skupiny stegosaurů.

 

Zvětšit obrázek
Přibližný vzhled živého stegosaura (model z „Jurského parku" v polském Baltówě, který autor v srpnu loňského roku navštívil. Převzato z webu Wikipedie.cz).

Stegosauři byli poměrně různorodou skupinou ptakopánvých dinosaurů, náležejících do podřádu Thyreophora, tedy tzv. „obrněných" dinosaurů. Do infrařádu Stegosauria patřili býložraví čtyřnozí dinosauři, charakterističtí přítomností výrazných dermálních výrůstků v podobě plátů, trnů a bodců, které zdobyly jejich krky, hřbety a ocasy. Vyskytovali se v období jury a křídy především na severní polokouli, jejich nejlepší pozůstatky byly objeveny v Severní Americe a Číně (v posledních letech však přibývá zajímavých nálezů také v Evropě).
 Nejznámějším zástupcem skupiny je samotný Stegosaurus, který žil v období svrchní jury na území dnešních USA, a jak víme od roku 2006, také v Portugalsku. Populární Stegosaurus je spolu se západoevropským rodem Dacentrurus zároveň největším známým příslušníkem své skupiny, neboť dosahoval délky až kolem 9 metrů a hmotnosti asi do 5 tun. Výška tohoto zajímavého tyreoforana mohla i se zádovými „pláty" dosahovat až ke 4 metrům. Jak se zdá, nově objevená ichnofosílie může patřit jednomu z takovýchto gigantických exemplářů.

 


Paleontolog José Carlos García Ramos z MUJA upřesnil, že stegosauři žili v období svrchní jury (asi před 156 – 145 milióny let) na území Pyrenejského poloostrova nejen v Portugalsku, ale zjevně také ve Španělsku.

Kdysi dinosauří stopa – dnes 70kg blok kamene (Foto: ThinkSpain)

V oblasti Asturie byli stegosauridi poměrně hojní, jak dokladují četné nálezy z dřívější doby (muzeum vlastní největší sbírku fosílií této skupiny dinosaurů v celé Evropě). Podle Ramosova vyjádření je nově objevená stopa výrazně větší, než všechny dosud známé otisky. Ty dosahovaly maximální délky necelých 40 centimetrů, zatímco rekordní exemplář má v této míře vice než půl metru. To odpovídá proporcionálně nejméně osmimetrovému jedinci s výškou kolem 3,5 metru. Fosilní stopa byla z okolní horniny vyproštěna v bloku, vážícím kolem 70 kilogramů. Ten bude vystaven ve stále expozici místního muzea. Obří stegosaurid (není však jisté, zda šlo přímo o rod Stegosaurus) žil v této oblasti před více než 150 milióny let.ˇ
 

Prameny:
ThinkSpain
http://en.wikipedia.org/wiki/Stegosaurus (en)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Stegosaurus (cz)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Asturie (cz)
Stránky autora

Datum: 17.02.2009 00:34
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace