Jádro vrací úder  
Již dlouhou dobu jsme svědky názorových kontroverzí řešení energetické budoucnosti ve světě. Od dob protijaderných mírových manifestací dával „zelený“ svět velmi jasně najevo odpor k jaderné energetice. Nutno říci, že se mu s využitím senzacechtivosti médií a strachuplné propagandy dařilo svými názory prosáknout až do nejvyšších politických kruhů. Populismem postižení politici pak bez ostychu zamítají vlastně velmi rozumné řešení jádra jako podstatné části budoucího energetického mixu a „na oko“ odstupují od svých jaderných programů.ˇ

 

Společnost však podle všeho konečně začíná procitat ze svých iluzí o spáse ve větrnících, biomase a fotovoltaice. V rámci připravovaného prosincového summitu v Kodani, který má položit základ nové éry řešení klimatických změn a nahradit stávající protokol z Kjóta, se horlivě diskutuje a zvažuje široké využití a podpora potenciálu jaderné energetiky.

Bezpečnost, nízké emise a dobrá cena! Co ještě chtít víc? (Kredit: Guardian)

Připravovaný finální text je nyní v připomínkovém řízení 182 zúčastněných zemí. Jonathan Cobb z prestižní World Nuclear Association současnou podobu textu komentuje s tím, že: „Dohoda bude počítat s řešením rostoucích energetických potřeb a emisí v rozvojových zemích podporou jaderné energetiky po r. 2012 ze strany rozvinutých zemí.“ Je to rozhodně lepší řešení, než globální terorismus na úrovni států, který by nutil země, kde řada obyvatel elektřinu ani nezná, zůstat v energetické nevědomosti. V případě, že se méně rozvinuté země rozhodnou pálit uhlí, kterého mají více než dost, přijde vykutálený Evropan s tím, že za to navíc budou muset draze zaplatit.

Zodpovědné a racionální využití jaderné energetiky zůstává podle odborníků nejbezpečnějším a nejlevnějším zdrojem, se kterými zpráva operuje. Navíc „Peníze potenciálně ušetřené za obchodovatelné emise, které jsou u jádra velmi nízké, mohou pokrýt až 40% investičních nákladů“ konstatuje Shaun Burnie, někdejší konzultant Greenpeace pro otázky jaderné energetiky. Můžeme jen doufat, že se naše nová politická reprezentace bude v zimě v Kodani „zelenat“ vkusněji, než ta dosavadní.ˇ 

Autor: Jiří Mach
Datum: 12.06.2009 07:54
Tisk článku


Diskuze:

o to ani moc nejde

Bluemoon Moon,2009-06-12 10:25:50

ono se nad jadernejma elektrarnama stejne nesmi letat a o to ani moc nejde. jde o to, ze spousta lidi ma plnou hubu reci o jaderne energii a kdyz dojde na odpad, tak jsou vsichni tihle srabi. naposledy, kdyz se ve dvou obcich jednalo o ulozeni jaderneho odpadu, to dopadlo svelmi spatne. nejlepe pro jadro dopadla obec s 0,5procenty pro a 99,5proti. ted vam z hlavy ale nereknu presne jmena tech obci, ale urcite se daji dohledat. takto si myslim, ze by dopadlo hlasovani i jinde, nebot i kdyby jste jim vysvetlili, ze se po delsi dobu nemaji ceho obavat, reknou proste ne, nebot jim ceny nemovitosti rapidne klesnou tak, ze nebudou mit skoro nic, coz je pochopitelne. taky bych nechtel, aby muj byt v hodnote par milionu klesl na pulku, jenom kvuli tomu ze mesto meho bydliste dostane dotaci, kterou stejne prohyri za blbosti. politici naslapli byli, ale s timhle pekne narazili. co s tim pak chcete delat, aby to nebylo zneuzito? schovat to zase do afriky, aby se vsechno resilo, tak jak to delal Schell? vystrelit to do vesmiru jen tak taky nejde.

Odpovědět


Odpad

Alef Nula,2009-06-12 20:47:40

A co třeba schovat ho do baráku za elektrárnou na těch pár let, než se začnou stavět moderní reaktory, které ho dokážou využít?

Odpovědět


Jaderný odpad

Jan Novák9,2009-06-15 07:59:22

je opravdu boží kšeft. Kde jinde by se vám podařilo aby ze zahraničí zaplatili za to, že si ho vezmeme a pak za 20 let zaplatili zase za to že si můžou vzít zpátky? :-)
A nebo ještě lépe přepracovat.

Odpovědět


odpad

Petr Balcar,2009-06-29 13:38:21

>>Alef Nula: tech par let se dost protahuje a odhady vyvojaru posouvaji uvedeni takovych reaktoru na desetileti do budoucnosti. o jaderne fuzi ani nemluve. skoda.

Odpovědět

Opomijeny vliv na lokalni klima

Mirek N,2009-06-12 08:17:10

Jen tak na okraj, byť jsem zastáncem JE, jsem také pilot-plachtař. Nemluví se o tom ale jaderná elektrárna masivně ovlivňuje klima a počasí "po větru" a to tím, že do ovzduší uvolňuje ohromné množství vlhkosti. Přes chladící věže odpařuje do atmosféry celou řeku.

Odpovědět


Vliv na místní klima

Didi Dusmor,2009-06-12 14:46:42

Co se týče vlhkosti a ohřevu vzduchu z chladících věží, je na tom jaderná elektrárna naprosto stejně jako každá jiná tepelná elektrárna stejného výkonu. V chladících věžích se maří ta část tepla z páry, kterou už turbíny neumí efektivně využít. Účinnost turbín je ve srovnatelných elektrárnách prakticky stejná a turbíně je jedno, zda byla pára ohřáta štěpením aromů nebo oxidací uhlí / plynu / ropy / biomasy.

Odpovědět


Vliv na lokální klima?

Jan Krásenský,2009-06-12 17:59:00

Příbuzní žijí necelých dvacet kilometrů po větru od Temelína a několikrát se zmínili o vlivu této elektrárny na jejich klima. Vždy se smíchem a velikým despektem ke všem aktivistům, kteří je strašili hrůznými proroctvími co vše se stane a o co přijdou po spuštění toho "pekelného stroje" u Týna nad Vltavou. A jejich odpověď o vlivu jaderky na klima? Nic. Žádný pozorovatelný rozdíl před a po spuštění elektrárny.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz