Muži vedou sexuálně aktivní život déle  
Dnešní vydání odborného lékařského časopisu British Medical Journal přináší výsledky rozsáhlého průzkumu hledajícího odpověď na háklivou otázku – do jakého věku máme zájem o sex?

 

Na sexu je mimo jiné zajímavé, že lidé si pro zpestření sexuálního života vytvořili pestrou paletu různých sexuálních pozic jednoho či více partnerů, pomůcek, které jsou různě praktické či fyzicky náročné a nakonec též výběru všelijakých erektilních medikamentů. Sex tak může kvést v každém věku či ročním období. Pokud má ale člověk o něj vůbec zájem.

 

Zajímavou studii ve dvou rozsáhlých skupinách lidí - 3 032 dobrovolníků středního věku (25 až 74 ročních) a 3 005 seniorů (57 až 85 ročních) se celých patnáct let zabývala Stacy Tessler Lindauová, docentka gynekologie z University of Chicago spolu se svou kolegyní Natalií Gavrilovou. Podle čerstvě zveřejněných výsledků výzkumu muži ve věku 55 let mohou očekávat průměrně dalších 15 let sexuálně aktivního života, ženy však necelých 11 let. Stacy Lindauová k tomu dodává: „Muži ve výborné zdravotní kondici však k těmto číslům mohou přidat dalších 5 až 7 let a ženy 3 až 6. Statisticky jsou ale na tom ženy hůře.“ Zejména proto, že muži v jakémkoliv věku preferují mladší partnerky, jsou sexuálně aktivnější a koneckonců umírají dříve. Řada starých mužů má tak ve vysokém věku, pokud se ho dožijí, nějakou partnerku. Konkrétně více než 72 % mužů ve věku 75 - 85 let. U žen je to ve stejném věku jen necelých 40 %. Tyto ženy, pokud zůstaly sexuálně aktivní (cca 17 % žen) jsou však se sexem spokojeny jen v polovině případů pohlavních styků. Zajímavé také je, že ženy v tomto věku jeví o sex zájem jen v 11 % případů ve srovnání s muži, kde sex aktivně hledá více než 60 % seniorů.

 

„Spojením průměrné délky života a délky sexuální aktivity v životě pravděpodobně nevyvodíme nic převratného,“ komentuje výsledky dlouhodobé studie Lindauová. Nicméně do života uvádí termín „SALE“ (Sexual Active Life Expectany), čili průměrný počet let zbývajícího sexuálně aktivního života. Na základě dosavadních výsledků je SALE pro muže zhruba o deset a pro ženy zhruba o dvacet let kratší než průměrný počet let zbývajícího života.


Zdroje: University of Chicago Medical Center, Science Daily 10. 3. 2010

Autor: Jiří Mach
Datum: 10.03.2010
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceZásady ochrany osobních údajů webu osel.cz