Nejvzácnější savec naší planety  
Mezinárodní tým zoologů, jehož členem je Mgr. Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, prokázal existenci nového (šestého) druhu nosorožce, který se stává nejvzácnějším savcem planety; vědci registrují existenci jen několika jedinců tohoto kriticky ohroženého druhu. Výsledky jejich studia byly nyní zveřejněny v prestižním americkém odborném časopise PLoS One.

 

 

Zvětšit obrázek
Samice Nájin - nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni) v Zoo Dvůr Králové (léto 2009). Foto J. Robovský

Na světě žije v současnosti pět druhů nosorožců, tým zoologů z Austrálie, Srí Lanky a Česka ale nyní prokázal, že jsme na jednoho nosorožce zapomněli.

 

Zvětšit obrázek
Nosorožec tuponosý,je také nazývám nosorožec bílý (Ceratotherium simum). Nahoře je Dan, čtyřicetiletý samec. Dole je Zamba, samice 37 let. Oba nosorožci jsou z Usti nad Labem. Foto: Jan Robovsky. Obrázek ve vysokém rozlišení ZDE.

Kriticky ohrožený "severní tuponosý nosorožec" ze středu afrického kontinentu je oproti nosorožci tuponosému z jižní Afriky natolik odlišný, že si zaslouží být samostatným druhem, tedy šestým nosorožcem naší planety.

 


Od nosorožce tuponosého se liší mnoha znaky – např. vnějším vzhledem, velikostí, tvarem zubů a lebky a také výraznými genetickými rozdíly, které naznačují jejich vzájemnou izolaci na nejméně jeden milion let.


 

Nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni) se současně stává i nejvzácnějším savcem naší planety, neboť v současnosti víme o pouhých osmi žijících jedincích v lidské péči (pár v San Diegu, dva samci a čtyři samice v majetku Zoo Dvůr Králové) a nepotvrzené zprávy hovoří o několika divokých jedincích v jižním Súdánu.

Zvětšit obrázek
Nový druh - nosorožec Cottonův ( Ceratotherium cottoni). Nahoře je Suni, samec 27 let. Dole je Nabire, samice 24 let. Oba jsou ze Dvora Kralového. Obrázek ve vysokém rozlišení ZDE.

Čtyři královédvorští jedinci byli ke konci minulého roku dovezeni do rezervace Ol Pejeta v Keni, v rámci posledního pokusu o další rozmnožení tohoto kriticky ohroženého druhu.

Na rozpoznání samostatné druhové povahy nosorožce Cottonova se podílel známý australský zoolog Colin P. Groves, srílanský zoolog Prithiviraj Fernando a český zoolog Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

 

Jan Robovský

V originálním článku uveřejněném v PLoS ONE naleznete další charakteristiky růstu, výsledky analýzy genetického polymorfismu. Článek je veřejně přístupný ZDE.

 

Zdroj: Přírodovědecká fakulta JU


 

 

Autor: Redakce
Datum: 10.04.2010 09:08
Tisk článku

Stromy - Haag Holger
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 212 Kč
Stromy
Haag Holger

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace