Přišli jsme o torosaura?  
...už to tak vypadá

Již v loňském roce přišel paleontolog z MSU (Montanská státní univerzita) John Scannella s poměrně překvapivým a vědeckou veřejností nepříliš ochotně přijímaným tvrzením, že rohatý dinosaurus rodu Torosaurus je vlastně jen dospělým a plně "vyvinutým" (ve smyslu rohů a krčního límce) samcem triceratopse. Všechny exempláře tzv. torosaura jsou prý tedy pouze triceratopsové s plně dorostlými rohy a límci, nikoliv zástupci samostatného dinosauřího rodu. Scannella spolu s Jackem Hornerem nyní publikovali studii, která tuto domněnku dále potvrzuje a podrobně rozpracovává.
 

Zvětšit obrázek
Rekonstruovaná kostra torosaura z muzea v Milwaukee. Je možné, že již brzy bude u všech těchto exemplářů stát cedulka s nápisem Triceratops. Převzato z Wikimedia Commons

V prestižním vědeckém periodiku Journal of Vertebrate Paleontology tak nyní vychází studie, která zřejmě přehodnotí vědecké povědomí o rozmanitosti dinosauřích taxonů v období svrchní křídy na západě Severní Ameriky (podobný trend sleduje Horner a Scannella i v případě "tlustolebého" pachycefalosaura). Scannella vyvozuje, že lebky triceratopsů procházely během vývoje a dospívání dramatickými morfologickými změnami a stále se tvarově i velikostně vyvíjely. Běžné exempláře triceratopse prý ještě neměly krční límec plně vyvinutý, což by dříve napadlo málokoho. Tzv. torosauři jsou tedy plně dospělými triceratopsy s otevřenými "okny" v límci a důkazem má být i to, že nikdy nejde o mladé a tělesně drobné exempláře. Důvodem, proč je plně dospělých triceratopsů ve fosilním záznamu tak málo (objevených "torosaurů" je oproti triceratopsům jen velmi malé množství) je podle Scannelly prostý fakt, že se jich tohoto plného vzrůstu dožívalo jen velmi málo. Mnozí samci totiž prokazatelně bojovali o území a samice, jejich přirozeným nepřítelem byl také mocný predátor Tyrannosaurus rex.


Nové závěry umožnil pečlivý výzkum desítek exemplářů lebek triceratopsů a torosaurů, z nichž velká většina pochází z východní Montany a je uložena v depozitářích Museum of the Rockies v Bozemanu. Autoři studie se rozhodně nebrání kritickému přijetí a podnětným komentářům svých kolegů, dopředu však tvrdí, že si jsou svými závěry v podstatě jisti. Pokud bude jejich tvrzení nakonec všeobecně přijato, bude to znamenat ztrátu jednoho z populárních svrchnokřídových dinosaurů. Torosaurus (v překladu "býčí ještěr") byl totiž popsán v roce 1891, tedy dva roky po triceratopsovi. Rodové jméno Triceratops ("třírohá tvář") má tedy nezpochybnitelnou prioritu a předchozí název bude muset být opuštěn. Scannella dokonce vyvozuje, že druhová rozmanitost svrchnokřídových severoamerických populací neptačích dinosaurů byla ze zmíněných důvodů značně snížená, což se mohlo projevit i na pravděpodobnosti jejich vyhynutí během události K-T. Na závěr ještě zajímavost – nejdelší dosud objevený exemplář lebky torosaura-triceratopse měří úctyhodných 275 cm, přesto je až třetí nejdelší známou dinosauří lebkou (delší měly rody Pentaceratops a gigantický Eotriceratops).


Prameny: Sciencedaily
http://en.wikipedia.org/wiki/Torosaurus

http://en.wikipedia.org/wiki/Triceratops
Stránky autora: Dinosauria 

Datum: 19.07.2010 16:15
Tisk článku

Související články:

Poprask v paleontologii: Hallucigenia má konečně hlavu.     Autor: Stanislav Mihulka (26.06.2015)
10 + 1 nejstrašnějších dravců v dějinách naší planety     Autor: Vladimír Socha (02.01.2012)
185 let dinosauří paleontologie     Autor: Vladimír Socha (22.02.2009)
Jak dinosauři ovlivnili heraldiku a mytologii     Autor: Vladimír Socha (09.01.2009)
Sekvece DNA mastodonta     Autor: Jaroslav Petr (24.07.2007)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace