Rostlina měsíce  
V nezvyklém čase, kdy převážná většina přírody odpočívá, vykvétá navzdory chladu jasně žlutý jasmín nahokvětý.

Jasmín nahokvětý - Jasminun nudiflorum

Charakteristika rostliny

Jasmín nahokvětý je jediný zástupce druhu, který roste v našich podmínkách. Další jasmíny jsou domácí především v tropech a subtropech. Jasmín nahokvětý pochází z Číny. Rozložitý popínavý  keř má dlouhé, štíhlé, obloukovitě převislé větve a metlovitý růst. Přirozeně se rozkládá nízko nad zemí, ale velmi dobře se vede na opoře, kde dorůstá až do výšky 2,5 - 3 m. Větve jsou zelené, hranaté, vyrůstají na nich po třech temně zelené vejčité lístky, jednotlivé lístky jsou drobné, 1 – 3 cm. Jasmín nahokvětý je opadavý, ale díky zeleným větvím tento dojem zaniká. Žluté květy vyrůstají v paždí listů, mohou mít i načervenalý nádech. Květy bývají podél celých snítek. Kvete od prosince do dubna, květy mívají kolem 2,5 cm. V mírných zimách vykvete již kolem Vánoc, ale jistě vás slunečné květy nezklamou ani v únoru. Květy jsou odolné a nepoškodí je ani několikastupňový mráz.


Nároky

Jasmín nahokvětý potřebuje výsluní a chráněné stanoviště. Často se vysazuje podél budov a zdí. Nemá zvláštní nároky na půdu. Vyhovuje mu především půda lehčí, písčitohlinitá, snáší i půdy sušší. V našich podmínkách se osvědčila zimní nastýlka kořenů, protože v tuhých zimách namrzá. Normální zimu přestojí bez poškození. Na podzim jej důkladně zalijte a nebojte se zálivky ani v bezmrazých zimních dnech, zejména, je-li zima suchá. Množí se zelenými řízky v červnu a červenci a na podzim. Mladé rostliny se kupují v kontejnerech a z nich se přímo sází na stanoviště.


Použití

Jasmín nahokvětý patří mezi pozoruhodné keře kvetoucí v zimě. Květ má jednoduchý, přesto výrazný ve své čistotě a jasné slunečné barvě. Květ svěže kontrastuje se zelenými větvemi, které opět v zimě více upoutají. Jednoduchý habitus keře je výborným nenápadným doplňkem výrazných květů. Nejčastější místo jasmínů bývá podél zdí a na skalkách. Výborně vynikne na treláži – mřížkové opoře s políčky ve tvaru čtverců nebo kosočtverců, kde jej vyvazujeme. Hodí se k popínání stěn, sloupků, mříží. Dobře porůstá svahy. Roste také ve vegetačních nádobách.

Další tipy

Nechejte jasmín nahokvětý splývat jako volný vodopád, podepřete jej pouze nízko nad zemí, aby nepoléhal.

Jasmín nahokvětý může být zajímavou rostlinou také na okraji zahradního jezírka nebo   mokřadu, výborně kontrastuje s vlhkomilnými trvalkami, červenými pruty svídy bílé (Cornus alba) nebo nízkými vrbičkami, které bývají také vhodnými doprovodnými dřevinami vodních ploch.

Jasmín zcela promění ohraničující kompaktní zeď plotu, nejlépe se vyjímá na hladké bílé zdi nebo na zdi z pálených cihel.

Na dřevěné zdi jasmín určitě rozveďte, zde jej nejsnáze přichytíte.

Když jasmín vysadíte např. na skalce poblíž plotu z pletiva, brzy se rozroste a jistě ani sousedé neprojdou kolem vaši zahrádky bez zastavení. Kdo by čekal v tuto dobu květy?

Oporou pro jasmín může být také jiný keř. Vyzkoušejte například sousedství hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea). Časné, žluté květy jasmínu nádherně kontrastují se skupinkami červených nebo žlutooranžových plodů, které zdobí hlohyni dlouho do zimy.

Jasmínem nahokvětým nahrazujeme v českých podmínkách bílý ovíjivý jasmín voňavý, který porůstá pergoly v teplejších krajinách.

Větve jasmínu snadno zakořeňují. Výhon na zemi přihrňte zeminou a po zakořenění jednoduše odstřihněte. Můžete nechat na místě, chcete-li rozšířit váš porost, nebo ho přesaďte na zvolené místo.

Roste-li jasmín blízko zdi domu, kontrolujte, zda převis střechy nebrání v přísunu vláhy a podle potřeby jej zalijte.

Narychlené větvičky jasmínu nahokvětého jsou půvabnou dekorací interiéru, zatímco venku vládne syrová paní Zima.

Datum: 12.01.2004
Tisk článku


Diskuze:

Jasminun, nebo Jasminum

Jan Kolda,2011-03-01 12:25:34

Na první pohled jsem si toho nevšiml, ale tento překlep mě nakonec na internetu dovolal na tyto stránky: http://loskutak.nova.cz/clanek/okrasna/velmi-casne-kvetouci-kere.html - je zajímavé jak se tyto články sobě hodně podobají!!!
A jedna maličkost, co mě k tomu celému přivedla je tato: Keře které brzo kvetou potřebují vláhu, a jasmín nahokvětý, zrovna moc nemiluje suchá stanoviště, spíště propustný substrát.

Odpovědět

bílý jasmín

sara,2004-12-30 14:12:50

Dobry den,
chtela bych se zeptat, jak docilit toho, aby mi bily jasmin zacal opet kvest. Mam jej na slunnem miste, krasne se rozrusta, ale po novych kvitkach ani stopa...
Dekuji za odpoved
sara

Odpovědět


Kvetení

Jan Kolda,2011-03-01 12:39:00

Jedna věc je umožnit rostlině chladné přezimování při nízkých teplotách 3-12°C, jinak nepokvete. Další potřebou je i dobrá závlaha, avšak závislá také na světle. Nesmí vyschnout, jinak poupata opadávají.
Z bílých jasmínů jsou u nás k sehnání J. off., J polyanthum., J. sambec.
Předpokládám, že si jej nepletete s pustorylem.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace