Týden se současnou biologií na Přírodovědecké fakultě Jihočeské university  
Přírodovědecká fakulta Jihočeské university přivítala loni na podzim 25 středoškolských studentů, kteří se zúčastnili akce s názvem Týden se současnou biologii a počet přihlášených každoročně roste. Soutěž o účast na této akci fakulta tradičně vyhlašuje ve spolupráci s Osel.cz. Pokud patříte mezi potenciální zájemce, v článku najdete soutěžní otázky pro letošní ročník.


 

Zvětšit obrázek
Přednáška zoologa Petra Velenského během závěrečného výletu v ZOO Praha.

Týden na Přírodovědecké fakultě JU v roce 2011

Studenti středních škol z celé České republiky měli loni již po páté možnost pod vedením pedagogů a výzkumníků Přírodovědecké fakulty okusit práci v terénu, laboratoři i u počítače. Každý den se účastníci seznamovali s vybranou oblastí biologie a její konkrétní problematikou. Stali se tak na jeden den například algology, molekulárními biology či zoology a snažili se proniknout do tajů fylogenetiky či experimentů souvisejících s chováním vodního hmyzu. Praktické úlohy pak v rámci odpoledního a večerního programu doplnili naši odborníci o zajímavé přednášky, které studentům odkryly principy fungování evoluce, magický potenciál některých druhů rostlin nebo dobrodružství výzkumu na Papui Nové Guinei.

 

Zvětšit obrázek
Hledání zatoulaného brouka potápníka při laboratorních pokusech.


Hned první den jsme se studenty vydali ke kořenům našeho bádání, respektive do sklepních prostor PřF JU, kde sídlí chov afrických podzemních hlodavců. Studenti se dozvěděli řadu informací o terénním i laboratorním výzkumu těchto zajímavých savců. Prohlédli si zázemí chovů několika druhů rypošů, mezi kterými jsou druhy s rozdílným sociálním systémem a dokonce i známý rypoš lysý. Následující den proběhl sběr vzorků řas a sinic v terénu. Autobus zavezl studenty k několika typům vodních zdrojů, mezi kterými byl například oligotrofní lom, mezotrofní tůně a bažiny i hypereutrofní rybník. Vliv charakteristik jednotlivých typů vod na ulovené spektrum sinic a řas pak studenti porovnávali odpoledne pod mikroskopem. Metody molekulární biologie si pak studenti vyzkoušeli, když se pokoušeli odhalit tajemství rozmnožování u ryb. Pomocí PCR se snažili určit, kdo byl matkou a kdo otcem u jednotlivých zástupců našich kaprovitých ryb, a dozvěděli se tak, že některé druhy se kříží mezi sebou. Účastníci sami prováděli izolaci DNA, polymerázovou řetězovou reakcí (PCR) a elektroforézu. Oproti předchozímu roku, kdy se ptačí DNA bránila vydat kýžené odpovědi, se tentokrát k velké radosti studentů podařilo dojít k zajímavým výsledkům. Během laboratorních experimentů, jejichž uspořádání museli studenti sami vymyslet, se pokoušeli také najít odpovědi na otázky, jak závisí chování různých druhů potápníků na jejich ekologii a jak ho ovlivňuje přítomnost predátora. I v tomto ročníku nám byli sami studenti inspirací pro obsah fylogenetické úlohy. Jednou z otázek, na kterou studenti v rámci soutěže odpovídali, totiž byla „Který vyhynulý druh byste oživili, pokud by jste měli tu možnost?“ Odpovědi byly tentokrát velmi rozmanité, ale nejčastěji se objevoval některý z vyhynulých předků člověka. V rámci této úlohy se tedy studenti pokusili na základě sekvencí DNA stažených z veřejné databáze objasnit, jaké vztahy panovaly mezi neandrtálci a rannými moderními lidmi.


Oficiální program týdne byl ukončen v pátek. Nicméně kdo měl zájem, mohl v doprovodu profesora Jana Zrzavého a organizátorů navštívit pražskou zoologickou zahradu, která naši akci podpořila zvýhodněným vstupným. A nejen tím. Studenti se díky jejím pracovníkům podívali například do zázemí chovu plazů, mimo jiné i do nově připravované ubikace varanů, která nebude běžným návštěvníkům přístupná. Na závěr jen příklad hodnocení studentů ze závěrečné ankety: „Perfektně nabity Týden, je skvělé, že podobné akce se v ČR konají :)“. Nás organizátory takové hodnocení těší a myslíme, že i účastníci toho letošního Týdne se současnou biologií se mají nepochybně na co těšit.

 

Zvětšit obrázek
Odběr vzorků řas a sinic.

Pro zájemce o účast na Týdnu se současnou biologii v roce 2012
Pokud máte zájem zúčastnit se Týdnu se současnou biologií 2012, pošlete své jméno, příjmení, věk, název a adresu vaší školy, a také ročník, který studujete na emailovou adresu konecnam@prf.jcu.cz. Protože kapacita je omezená, máme pro vás soutěž v podobě otázek, vybraných tak, aby vypovídaly především o vašich úvahách a vztahu k biologii, nikoliv o schopnosti mechanicky nalézt odpovědi v knize nebo na internetu. Z otázek si vyberte jednu, na kterou odpovíte formou eseje v rozsahu jedné až dvou stran. Ostatní otázky zodpovězte krátkými, maximálně několikavětnými formulacemi. Přihlásit se můžete hned teď, eseje a odpovědi na otázky posílejte do pondělí 28.5. 2012. Jména letošních vítězů zveřejníme na těchto stránkách v pondělí 18.6. 2012. Současně pošleme vítězům zvací dopis s podrobnostmi k účasti na Týdnu se současnou biologií. Účastníci Týdne budou ubytováni zdarma na vysokoškolských kolejích v areálu Přírodovědecké fakulty JU a budou mít zajištěno stravování v univerzitní menze.
Termín letošní akce je 3.-7.9. 2012.
 

Soutěžní otázky:
1) Na které tři dosud nevyřešené záhady biologie by tě nejvíce zajímala odpověď?
2) Jaká kniha s biologickou tématikou tě v poslední době nejvíce zaujala?
3) Pokud bys mohl oživit jeden vymřelý druh, který by to byl a proč?
4) Pokud existuje život na více místech vesmíru a všude se vyvíjí v souladu s Darwinovou teorií, které vlastnosti bude mít ve všech případech zcela jistě společné?
5) Víte o 10 ohrožených druzích zvířat nebo rostlin a máte možnost věnovat finance na ochranu jednoho z nich. Podle čeho si vyberete?
6) Představ si tři druhy organismů: kvasinka, člověka a levandule. Z téhle trojice můžeš vyčlenit dvojice druhů třemi různými způsoby (kvasinka-člověk, kvasinka-levandule, člověk-levandule) a pokaždé to bude mít nějakou biologickou (ekologickou, fylogenetickou, morfologickou apod.) logiku. Napiš, co má každá z těchto dvojic společného.

Jména letošních vítězů připíšeme na tomto místě v pondělí 18.6. 2012


Vítězové soutěže o účast na Týdnu se současnou biologií 2012 na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích:


Daniel Bohutínský (Gymnázium, Dvůr Králové nad Labem), Eva Brichtová (Gymnázium, Sokolov), Kristýna Černá (Gymnázium, Znojmo), David Černý (Gymnázium Christiana Dopplera, Praha), Šárka Danačíková (Gymnázium Komenského, Havířov), Wilhelm Feigl (Akademické gymnázium, Praha), Magdaléna Holcová (Gymnázium Botičská, Praha), Mirka Hrušková (Gymnázium, Sokolov), Huček Jan (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice), Jan Kadlec (Gymnázium Jablonec nad Nisou), Kateřina Kmecová (Gymnázium, Znojmo), Kamila Machová (Gymnázium Nad Kavalírkou, Praha), Tereza Matějková (Gymnázium Zikmunda Wintra, Rakovník), Filip Nemčko (Gymnázium P. J. Šafárika, Rožňava), Jan Petržílek (Gymnázium Ústí nad Orlicí), Hana Pitáková (Podkrušnohorské gymnázium, Most), Martin Sarker (Gymnázium Párovská 1, Nitra), Anna Soldánová (Gymnázium, Olomouc), Lucie Studená (Gymnázium Jana Keplera, Praha), Lenka Šimonová (Lepařovo gymnázium, Jičín), Klára Tabášková (Matiční gymnázium, Ostrava), Tomáš Thon (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice), Denisa Tichá (Gymnázium Václava Hlavatého, Louny), Aneta Tremerová (Gymnázium J.K.Tyla, Hradec Králové), Klára Vanišová (Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně).
Blahopřejeme!

 

Místo konání akce:

Místo konání akce

Autor: Redakce
Datum: 17.04.2012 17:55
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace