Máme rádi zvířata, protože jsou ….  
Pokud máte čas a chuť udělat něco nezištně pro naši planetu, je tu jedna příležitost, jak pomoci vědcům mapovat život v národním parku Serengeti a přitom ani nemusíte vytáhnout paty z domova. Vítejte ve SnapshotSerengeti.org

Plno fotek, málo očí

Při výzkumu Afriky hraje fotografie nezanedbatelnou roli. Dříve vláčely početné výpravy domorodých nosičů vedené bílým sáhibem s posvátnou úctou trojnožku s magickou bedýnkou zvanou fotoaparát na vršku. Fotilo se na skleněnou desku a za pár měsíců tyto fotografie doputovaly do tzv. civilizovaného světa, vyznačujícího se tím, že pil čaj o páte a četl noviny. Tehdy bylo málo fotografií a spousta dychtivých očí.
  Dnes je tomu právě naopak. Foťák je levná záležitost a tak výzkumníci rozmístili po národním parku v Serengeti spoustu fotopastí, tedy krabiček s digitálním fotoaparátem, spuštěných pohybem ve snímaném prostoru. Tak získali velmi, ale opravdu velmi mnoho fotek (v řádech miliónů), na jejichž řádné zpracování prostě nejsou lidi. Focená scéna je zároveň tak komplikovaná, že ji nejde zpracovat počítačově. Ale je tu internet a fanoušci, dobrovolníci.

 

Pokud chcete, můžete pomoci i vy

Je to jednoduché – navštivte stránku www.snapshotserengeti.org. Tam se vám zobrazí po kliknutí na volbu clasify úvodní tutoriál, který vás provede tím, jak to celé funguje. Samozřejmě je to v angličtině, ale nebojte se i vy, kteří tento jazyk neovládáte. S troškou trpělivosti a nápovědy přes google překladač to určitě zvládnete.
 Program nepočítá s tím, že jste kovaní biologové, kteří na první pohled poznají, o jaké zvíře se jedná. Naopak, snaží se vám pomoci v tom, že vám nabízí volby – tělní kresbu, typ rohu, barvu kůže, dokonce i typ ocasu. To se mi jednou hodilo, protože na jednom ze snímků byl velice pěkný detail zadku pakoně. Pokud se vám podaří určit druh zvířete, následuje spočítání jedinců na fotografii a určení toho, co právě dělají. Na výběr je stojí, odpočívají, pohybují se, baští nebo interagují (pokud přijdete na lepší překlad slova interacting, doplňte jej prosím).


 
Vítáno každé pomocné oko

Obrázky ze Serengeti jsou součástí rozsáhlého projektu Zoouniverse, který původně vznikl jako výpomoc astronomům při určování typu galaxií, dnes určuje i typy hvězd, nebo třeba i typy hurikánů a hodně dalších zajímavých věcí. Pokud máte zájem, připojit se může každý.


Zvětšit obrázek
Zvíře na obrázku nemá na sobě žádný vzor, jeho kožich má jednu souvislou barvu
 
Zvětšit obrázek
A má zakroucené rohy
 
 
Zvětšit obrázek
Nejspíše to tedy bude pakůň
 
Zvětšit obrázek
Teď zbývá počet a co dělá, tedy 1 a pohybuje se. Hurá, identifikoval jsem …
 
Zvětšit obrázek
Ale neradujte se předčasně, je tam spousta fotografií, jako je tato, nezbývá než zaškrtnout Nic a dát Hotovo
 
Zvětšit obrázek
A tady je jeden hrabáč, který právě mizí ze záběru :)

 

Autor: Martin Tůma
Datum: 12.12.2012 00:06
Tisk článku

Východní Afrika - Keňa, Tanzanie, Uganda - průvodce přírodou - Watwrkamp Rainer, Wisniewski Winfried,
 
 
cena původní: 395 Kč
cena: 344 Kč
Východní Afrika - Keňa, Tanzanie, Uganda - průvodce přírodou
Watwrkamp Rainer, Wisniewski Winfried,

Diskuze:

taky mám!

Stanislav Spurný,2012-12-14 09:55:34

Toto bude asi slon. A asi samec :-)
http://www.snapshotserengeti.org/subjects/standard/50c2178a8a607540b905eabf_1.jpg

Děkuji za super hračku.

Odpovědět

Kristýna Routnerová,2012-12-13 00:21:37

Výborné. Akorát na jedné fotce jsem měla krásné autičko a na jedné tohoto pilného pracanta :D.
http://postimage.org/image/71rgfv8r9/

Odpovědět

jej, super!

Alexandra Zahradnikova,2012-12-12 10:43:24

Myslim ze ak sa budem cez sviatky nedajboze nudit, tak sa nebudem nudit! :D

Mimochodom, v pozadi za tym pakonom vidim kus zebry a je mozne ze aj nieco ine. Idem si tu stranku hned kuknut, nech vidim, ci dobre vidim...

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace