Dragon korunoval svou misi úspěchem  
23 dní – přesně tak dlouho pobývala u Mezinárodní vesmírné stanice kosmická loď Dragon v rámci mise SpX-2. Na ISS vynesl Dragon více než půl tuny zásob. Nyní přišel čas na návrat a Dragon si s ním, ostatně jako doposud pokaždé, poradil bez sebemenších problémů. Zpátky na Zemi dopravil více než tunu nákladu. Přistáním ale jeho mise nekončí, čeká ho ještě několik úkolů.

 


Problémům, které Dragona potkaly krátce po startu se věnoval předchozí článek,  proto tuto pasáž vynecháme a zaměříme se na další aspekty mise. Při startu měl Dragon naloženo 677 kg nákladu. Pokud bychom nepočítali různé upoutávací a balící prostředky a bavili se pouze o tzv. užitečném nákladu, dostali bychom se na hmotnost 575 kilogramů. Z toho 81 kg tvořily zásoby pro posádku, 347 kg připadlo na vědecké experimenty a další pokusný hardware, 135 kg vážily náhradní díly pro stanici a další drobnosti. Mezi nimi bychom našli i stylové CD s názvem “Up in the Air” od rockové skupiny 30 Seconds to Mars.

 

Jednalo se již o druhý řádný (tedy nikoliv testovací) let Dragona k ISS. Přesto měla tahle mise jedno prvenství – vůbec poprvé se totiž náklad uložil nejen do vnitřní hermetizované části, ale také do zadní nehermetizované oblasti, které se říká trunk. Jednalo se o dvě tyče označené šílenou zkratkou HRSGFs (Heat Rejection Subsystem Grapple Fixtures). Tyto tyče budou umístěny ke staničním tepelným radiátorům, aby posloužily kosmonautům coby úchyty. O vyjmutí tyčí z trunku se postaral staniční manipulátor Dextre.

 

 

 


Během již zmíněných 23 dní, kdy Dragon pobýval na ISS, jej posádka postupně vyložila a následně do jeho útrob začali astronauti nakládat již nepotřebné věci. Jelikož je Dragon jedinou kosmickou lodí, která zvládá dopravit náklad na Zemi (pokud pomineme Sojuz určený pro posádku), je potřeba jeho kapacity co nejlépe využít. Do útrob Dragona se tedy podařilo naložit 1210 nákladu. Po započtení veškerých obalových a poutacích materiálů se dostaneme na 1370 kg. Konkrétně se jednalo o 95 kg věcí od posádky, celých 660 kg tvořily výsledky vědeckých experimentů, 401 kg připadlo na staniční hardware a 38 kg vážilo vybavení skafandrů pro výstupy do otevřeného kosmu a další drobnosti.

 

Zvětšit obrázek
Dragon už je oddělený od stanice, ale stále jej drží robotické rameno. Zdroj: http://img.europapress.net


Odlet Dragona od ISS byl původně naplánovaný na 25.3. ale kvůli špatnému počasí v přistávací oblasti byl odlet odložený o jeden den. To už byly podmínky příznivější – především vlny už nebyly tolik nebezpečné. Staniční robotická paže tedy 26. března v 9:10 SEČ oddělila Dragona od spodního uzlu modulu Harmony a postupně jej přenesla až do vzdálenosti několika metrů od stanice. Po kontrole všech systémů přišlo závěrečné hlasování, zda může dojít k uvolnění lodi Dragon od robotického ramene. SpaceX i NASA neshledaly žádné překážky, a proto se mohl Dragon v 11:56 SEČ oddělit. Astronaut Tom Marshburn, který ovládal robotické rameno, jej následně oddálil zhruba na vzdálenost jednoho metru od Dragona. Kosmická loď tedy mohla provést první ze série tří zážehů, které ji měly odnést pryč od stanice. Sám Marhburn poznamenal, že je smutné vidět, jak Dragon opouští stanici – posádka si na něj evidentně za těch pár dní zvykla.


Na kosmickou loď ale čekalo ještě několik důležitých úkolů, které předcházely vlastnímu přistání. Po uzavření dvířek, která kryjí orientační senzory, přišel brzdící zážeh. K tomu došlo krátce po 16:40 SEČ. Zážeh motorů Draco proti směru letu trval 9 minut a 59 sekund a zpomalil loď Dragon tak, aby vstoupila do atmosféry. V přistávací oblasti už vyčkávaly dvě lodě, které měly za úkol Dragona vyzvednout z moře, ale na kosmickou loď ještě čekal ohnivý průchod atmosférou. Ještě předtím se od návratové kabiny oddělil již nepotřebný trunk se solárními panely, který o pár minut později shořel v atmosféře. Tepelný štít lodi tvořený materiálem PICA-X (Phenolic Impregnated Carbon Ablator) se rozžhavil až na téměř 1650°C a uchránil tak Dragona od sežehnutí.


 

Zvětšit obrázek
Tepelný štít PICA-X ochránil Dragona před spalujícím žárem při průchodu atmosférou. Zdroj: http://sphotos-a.xx.fbcdn.net

V 17:29 SEČ se nad Pacifikem otevřely padáky a Dragon se ladně snášel do vln. Dosednutí na hladinu asi 320 kilometrů od pobřeží Kalifornie přišlo v 16:34 SEČ. Celá mise lodi Dragon tedy trvala 25 dní, 1 hodinu a 24 minut. Záchranná loď naložila Dragona na svou palubu, a podle prvotní zběžné inspekce se zdá, že je loď v dobrém stavu. Nyní na Dragona čeká zhruba 30 hodin dlouhá cesta do přístavu v Los Angeles. Tady už budou čekat odborníci z NASA, kteří z jeho útrob urychleně vyjmou výsledky biologických experimentů. Není se co divit – tyto vzorky se uchovávají v chladících boxech a čím dříve se dostanou do NASA, tím lépe. Zbytek nákladu zůstane uvnitř kosmické lodi a absolvuje cestu na základnu McGregor v Texasu, kde jej pracovníci SpaceX vyjmou z útrob kosmické lodi a předají zástupcům NASA. Teprve až poté budeme moci říct, že mise SpX-2 skončila. Ale už nyní můžeme říct, že má za sebou všechny klíčové části. I přesto, že loď během mise potkaly problémy, dokázala si s nimi poradit a splnila svůj úkol, jak měla.

 

Další zásobovací let lodi Dragon k ISS by měl přijít asi až 28. listopadu (ale počítejme raději s odkladem). Mise SpX-3 bude zajímavá i díky tomu, že nosičem bude upravená, vylepšená raketa Falcon 9 v1.1., která bude disponovat větší nosností. Bude jistě zajímavé sledovat, jak se tato veličina odrazí v zaplněnosti další lodi Dragon. Už teď se ví, že by měl na své palubě nést zařízení pro zkoušky vysokoobjemové laserové komunikace mezi ISS a pozemními středisky. Kromě toho by měl být na palubě Dragona i CubeSat s názvem KickSat. Ten po vypuštění ze svých útrob vypustí 250 pikosatů Sprite o velikosti sušenky. Máme se tedy na co těšit.


Zdroje informací:
http://en.wikipedia.org/wiki/CRS_SpX-2
http://spaceflightnow.com/falcon9/005/status.html
http://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_CRS-3
http://www.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=51&t=745
http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&tid=964
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/expedition35/dragon_return.html
Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/news/images/ni1303/26dragon_400304.jpg
http://img.europapress.net/fotoweb/fotonoticia_20130326191417_260.jpg
http://sphotos-a.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/c158.0.403.403/p403x403/575840_10152687553465131_421460481_n.png
Psáno pro Kosmonautix a Osel.cz 

Autor: Dušan Majer
Datum: 27.03.2013 19:20
Tisk článku

Související články:

Na ISS se bude číst DNA     Autor: Dušan Majer (20.07.2016)
Obytný nafukovací modul v roce 2020     Autor: Dušan Majer (15.04.2016)
SpaceX plánuje „sexy“ loď     Autor: Dušan Majer (02.06.2014)
Soukromá vážka     Autor: Dušan Majer (24.05.2014)
Nezastavitelný Drak     Autor: Dušan Majer (09.03.2013)Diskuze:

A co takhle článeček o...

Otmar Schalk,2013-04-01 21:37:10

.. šestihodinové cestě na ISS namísto dosavadních 60-ti hodin?
http://www.wired.co.uk/news/archive/2013-03/30/soyuz-iss

Jó, jó, když jsme jednou rusofobní oslíci... tak nafurt!

Odpovědět


Re:

Vít Výmola,2013-04-01 22:16:39

Tak ho napište, nikdo se jeho zveřejnění na Oslu bránit nebude.

Odpovědět


Ale, pane Schalk,

František Houžňák,2013-04-01 22:21:58

nebudte zas az tak sebekriticky, treba to s tim rusofobnim oselstvim u vas nebude tak hrozne ...

Odpovědět

Skvele,

František Houžňák,2013-03-27 21:11:47

gratulujeme.

Odpovědět

???

Tomáš Hluska,2013-03-27 20:32:36

Kromě toho by měl být na palubě Dragona i CubeSat s názvem KickSat. Ten po vypuštění ze svých útrob vypustí 250 pikosatů Sprite o velikosti sušenky.

###

Tak toto bylo naprosto vševysvětlující a plně srozumitelné.

Odpovědět


Re: ???

David Literák,2013-03-27 22:32:11

Co takhle namoci hlavinku a zapojit google ?

http://www.kickstarter.com/projects/zacinaction/kicksat-your-personal-spacecraft-in-space

Odpovědět

Protože to úspěch je !

Tomáš Kohout,2013-03-27 20:11:35

Například ATV i kdyby se sebevíc snažila, tak se jí těžko povede návrat z vesmíru, jelikož na to není uzpůsobena.

Ono to nadšení plyne i z toho, že SpaceX má po bezpilotní lodi vyvinout i Dragona pro lidskou posádku. A každá úspěšná mise posouvá tento cíl blíž. Navíc Dragonův tepelný štít je bohatě předimenzován. Jsou na něm nalepeny speciální destičky PICA, které byly použity i na návratovém pouzdru sondy Stardust. To vstoupilo do zemské atmosféry dosud největší rychlostí 12,9 km/s. Stejný materiál pomohl i roveru Curiosity přistát na Marsu. Z 8cm silné vrstvy štítu Dragona se při návratu ze zemské orbity (7,8 km/s) odpaří pouhý 1 cm. Štít lze tedy použít na více misí. Jistě si dokážete představit, že s takovým štítem se nemusí loď Dragon omezovat pouze na nízkou oběžnou dráhu Země, ale může si troufnout stát se návratovou kabinou z letů k Měsíci a dál. SpaceX navíc chce opustit snášení lodi na padácích a chce přistávat pomocí raketových motorů. Verze Red Dragon má mít tento systém natolik univerzální, aby dokázal přistát na Zemi, Měsíci i Marsu. To je zatím ovšem hudba budoucnosti, i když první nesmělé testy technologie již probíhají.
Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal. To bude tím nadšením z Dragona.

Odpovědět

Proč takové nadšení?

Leopold Kyslinger,2013-03-27 19:30:58

Evropská ATV je snad horší?

Odpovědět


ATV nepristava. Je to neco jineho

František Houžňák,2013-03-27 21:11:14

nez Dragon. Takze je na jedne strane horsi, na druhe lepsi. Proste je to neco jineho.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace