Podvodní Apollo 11 v režii ESA  
Astronaut ESA Jean-François Clervoy a instruktor astronautů ESA Hervé Stevenin se minulý týden převtělili do rolí Neila Armstronga a Buzze Aldrina, kdy pod vodou prováděli simulaci legendární historické mise Apollo 11 na Měsíci. Takže by se dalo říci, že spíše než o astronauty se jednalo o aquanauty.


 

 

Zvětšit obrázek
Porovnejte snímky, které dělí 44 let. Zleva: Pete Conrad (Apollo 12) a Jean-François Clervoy. Zdroje: nasa.gov, esa.int

Výcvik astronautů pod vodou je efektivní způsob, jaký se používá k navození pocitu práce ve stavu beztíže po dlouhou dobu. Mluvíme o čase v řádu hodin. Pro menší časové úseky několika desítek sekund se využívá letadlo s parabolickou dráhou letu, kde je simulace věrnější, ale k tréninku postupů při kosmické vycházce příliš krátká.

 


Minulý týden byl koncept školení pod vodou rozšířen o francouzské specialisty na hluboké potápění z firmy COMEX k simulaci měsíční gravitace. Lunární gravitaci lze simulovat úpravou vztlaku astronauta. Jak jistě víte, Měsíc má oproti Zemi pouze šestinovou gravitaci.
Mise „Apollo 11 Pod mořem“ si dala za úkol zopakovat snažení Armstronga a Aldrina na Měsíci před 44 lety – ovšem pod vodou.
První testy byly provedeny v jednom z bazénů COMEXu ve francouzském Marseille. Teprve pak se uskutečnily dvě simulace měsíční vycházky ve Středozemním moři u Marseille dne 4. září 2013.

Zvětšit obrázek
Podvodní sběr vzorků. Zdroj:esa.int

 

Zvětšit obrázek
Oblek Gandolfi. Zdroj:esa.int

Jean-François i Hervé nosili Comexem navržený kosmický oblek Gandolfi vycházející z ruských skafandrů Orlan. Nejedná se o plnohodnotný skafandr. Spíše o krustu, která má podobnou tuhost. Je možné také měnit hmotnost obleku, čímž se docílí různého pocitu gravitace. I z obrázků je patrné, že testovací osoba je prakticky potápěčem navlečeným do tuhé obálky tvaru kosmického skafandru. To na jednu stranu omezuje například možnosti hlasové komunikace, ale zase má toto řešení nepoměrně nižší náklady než plnohodnotný testovací skafandr, přičemž při vhodně volených experimentech dokáže přinést podobně hodnotné výsledky.
Během mise bylo aquanauty shromážděno několik vzorků půdy podobnými nástroji používanými na Měsíci posádkou Apolla 11.


Jean-Francois je zkušený astronaut, který letěl na třech vesmírných misí raketoplánu, včetně výpravy na ruskou kosmickou stanici Mir. Též se účastnil jedné ze servisních misí k Hubblovu kosmickému teleskopu. Jeho odborné znalosti nabízí cennou zpětnou vazbu pro inženýry, operátory, vedoucí testů a podpůrné potápěče na simulačním programu.


Hervé, vedoucí tréninků kosmických vycházek v Evropském středisku pro výcvik astronautů (EAC – European Astronaut Centre) v Německu, je zkušený instruktor astronautů ESA. Má zkušenosti s oběma v současnosti používanými typy skafandrů. V NASA cvičil na americkém skafandru EMU v Houstonu, stejně jako v ruském Výcvikovém středisku kosmonautů J. A. Gagarina na skafandru Orlan.


 

Zvětšit obrázek
Hloubkový odběr vzorků s trubkou a kladivem, Hervé Stevenin. Zdroj:esa.int

„Oblek Gandolfi je mohutný, má omezenou svobodu pohybu a vyžaduje určitou fyzickou námahu – stejně jako skutečné skafandry. Opravdu jsem cítil, jako bych pracoval a chodil po Měsíci, „řekl Jean-François.


Hervé dodal: „Tento oblek může přispět ke zlepšení odborné přípravy v Evropském středisku pro výcvik astronautů. Podvodní cvičná plocha COMEXu je také úžasným prostředím pro simulaci Měsíce nebo dokonce Marsu. Opravdu jsem se cítil jako v jiném světě – pouze barva vody mi připomněla, že jsem byl stále na Zemi“.

 

Zvětšit obrázek
Prázdný oblek Gandolfi s logem mise. Zdroj:arabianbusiness.com


Tento podvodní test byl prvním krokem k rozvoji evropských odborných znalostí v oblasti simulací kosmických výstupů při snížené gravitaci pro výzkum Měsíce, asteroidů a Marsu.
Mezi pozorovateli byl i Didier Schmitt, vědecký expert z Evropské komise, který vše sledoval ze střediska řízení mise umístěného na výzkumné lodi Comexu s názvem Minibex, plovoucí v prostoru cvičného území.


Další vývoj pro simulace povrchů planet v Evropě bude spolufinancován EU v rámci projektu Moonwalk (měsíční vycházka).


 

Zvětšit obrázek
Zařízení pro manipulaci s oblekem Gandolfi. Zzdroj:arabianbusiness.com

Podobný podvodní projekt má ve svém portfoliu i další kosmická agentura. NASA provozuje podmořskou laboratoř až pro 5 osob v rámci projektu SEATEST (Space Environment Analog for Testing EVA Systems and Training), kde kromě astronautů NASA (Joe Acaba a Kate Rubins) pobývá i vyslanec japonské agentury JAXA Soichi Noguchi.


Dokonce ani Česká Republika nestojí stranou podobných výzkumů. Vyrobit podmořský laboratorní modul, jehož nástupce by se jednou mohl stát součástí kosmické mise k zajímavým tělesům naší sluneční soustavy, se pokouší skupina dobrovolníků pod vedením Matyáše Šandy. Nese název Project Hydronaut. http://www.hydronaut.eu/ Asi nejaktuálnější informace o tomto projektu získáte na jejich facebookovém profilu. Případně se můžete dojet podívat sami do Radotína u Prahy, kde se celé zařízení dává dohromady.


Překlad z webu ESA, přidány doplňující informace z dalších zdrojů.
Psáno pro
Kosmonautix a Osel.cz
Zdroje informací:
http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Astronauts/Underwater_astronaut_on_the_Moon
http://www.arabianbusiness.com/photos/france-prepares-its-astronauts-516402.html?img=0
http://www.politicsballa.com/gallery/category/space-suit
http://en.wikipedia.org/wiki/Compagnie_maritime_d%27expertises
http://www.universetoday.com/104687/astronaut-does-a-moon-walk-in-the-sea-better-yet-its-just-one-of-many-recent-underwater-missions/
https://www.facebook.com/pages/Project-Hydronaut/123465681119863
Zdroje obrázků:
http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/09/apollo_11_under_the_sea/13020400-1-eng-GB/Apollo_11_under_the_sea.jpg
http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/09/underwater_sampling/13020448-1-eng-GB/Underwater_sampling.jpg
http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/09/gandolfi_suit/13020479-1-eng-GB/Gandolfi_suit_node_full_image.jpg
http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/09/sampling/13020776-1-eng-GB/Sampling.jpg
http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/09/minibex/13020511-1-eng-GB/Minibex.jpg
http://www.hq.nasa.gov/alsj/a12/a12det7318.jpg
http://www.arabianbusiness.com/incoming/article516399.ece/ALTERNATES/gallerySize/179373754.jpg
http://www.arabianbusiness.com/incoming/article516394.ece/ALTERNATES/gallerySize/179373864.jpg
http://www.arabianbusiness.com/incoming/article516397.ece/ALTERNATES/gallerySize/179373764.jpg

Datum: 16.09.2013 08:52
Tisk článku


Diskuze:

Simulace

Jirka Niklík,2013-09-17 19:34:07

Neměli byste psát, že při parabolickém letu "je simulace věrnější". U neznalých lidí to podporuje představu, že stav beztíže je nějaká vlastnost kosmického prostoru. V letadle se stav beztíže nesimuluje, ale vytváří. Od stavu beztíže na oběžné dráze se liší jen krátkou dobou trvání. Simulace je to akorát v tom bazénu.

Odpovědět


Simulace vs vytváření

Tomáš Kohout,2013-09-18 08:13:44

Máte pravdu v tom, že se stav beztíže v letadle s parabolickou dráhou letu nesimuluje, ale vytváří.
Já jsem to možná formuloval trochu neobratně, ale měl jsem na mysli nikoliv simulaci stavu beztíže, nýbrž samotné kosmické vycházky. Když to teď po sobě čtu, tak to ovšem skutečně vyznívá tak, jak jste to pochopil vy.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace