Jihočeská univerzita a Biologické centrum AV ČR popularizují vědu  
Jihočeská univerzita a Biologické centrum Akademie věd ČR spojily své síly a startují nevšední projekt. Zajímavou formou budou prezentovat vědu a výzkum široké veřejnosti, a to ve zcela neobvyklém prostoru kostela Svaté Rodiny. 

Společná iniciativa Jihočeské univerzity, Biologického centra AV ČR a Biskupského gymnázia v Č. Budějovicích s názvem „Akademická odpoledne“ má podobu pravidelného cyklu setkávání a přednášek. Cíl je jediný - jednoduchou a poutavou formou seznamovat veřejnost se zajímavými výsledky vědecké práce.

 

„Čtvrteční Akademická odpoledne budou příležitostí dát nahlédnout všem zájemcům široké veřejnosti včetně středoškolských studentů „pod pokličku“ práce v přírodních, technických, společenských a humanitních vědách, a přiblížit jim Jihočeskou univerzitu a Biologické centrum Akademie věd a časem snad i další výzkumná pracoviště“, upřesnil koncept cyklu rektor univerzity Libor Grubhoffer.

 

„Nápad uspořádat v Českých Budějovicích cyklus krátkých populárních přednášek a setkání s vědci, a to mimo akademické prostředí, v sakrálním prostoru není originální, přivezl jsem jej z německého univerzitního města Heidelbergu, kde mne přímo okouzlil“, svěřil se ředitel Biologického centra Miloslav Šimek. „Máme zde laskavostí Biskupského gymnázia a ve spolupráci s jeho spirituálem P. Josefem Prokešem k dispozici unikátní prostor kostela Svaté Rodiny. Ten se sice ještě zotavuje z potupného osudu za minulého režimu, ale má v sobě obrovský potenciál, a my jej chceme využít i pro osvětu a popularizaci vědy. Věříme, že si naše Akademická odpoledne najdou přízeň mezi mládeží, penzisty a vůbec u veřejnosti – všichni jsou srdečně zváni“, doplňuje Miloslav Šimek.

 

Půlhodinová setkávání s odborníky z Jihočeské univerzity a Akademie věd se budou konat každý čtvrtek od 16 hodin v kostele Svaté Rodiny na Senovážném náměstí v Č. Budějovicích, po přednášce bude následovat krátká diskuse. Cyklus odstartuje 3. října profesor Karel Skalický z Teologické fakulty tématem "Odkud se vzala v lidské mysli idea Boha?“

 

Akce je určena všem, kteří neustále hledají, ptají se, chtějí poznávat, učit se. Vstup na přednášky je zdarma.


Bližší informace:
prof. Ing. Miloslav Šimek, CSc. – ředitel Biologického centra AV ČR, v.v.i., tel.: 387 775 050, e-mail: simek@bc.cas.cz

Autor: Redakce
Datum: 01.10.2013 09:22
Tisk článku


Diskuze:

Proč v kostele?

Pavel Bezděčka,2013-10-01 11:06:50

Pravděpodobně vyvolám negativní reakce, ale nemohu si odpustit otázku - proč v kostele. Proč v katolickém funkčním kostele?
Plně chápu potřebu akademiků popularizovat vědu. A rozhodně chápu snahu uspořádat cyklus přednášek v důstojném prostředí v centru města.
Ale proč v kostele? Vždyť na Senovážném náměstí a v nejbližším okolí se nachází Jihočeské muzeum, Dům kultury, Pedagogická fakulta a za rohem je Jihočeské divadlo.
Vesměs důstojné instituce s kvalitními prostory a hlavně - nezávislé instituce.
Umím si představit celou řadu témat, které nebude možné v kostele Svaté rodiny referovat, od kritiky kreacionismu až po etologickou studii rozdílů v chování oddaných a neoodaných gayů a lesbiček.
Proto pokládám volbu místa pro tak jedinečnou akci za chybnou.
Hezký den všem.

Odpovědět


.

Palo Priezvisko,2013-10-01 22:27:27

popularizovat vedu v kostole je ako sluzit katolicku omsu v pekle :)

Odpovědět


A proč ne v kostele?

Lenka Málková,2013-10-02 13:30:02

Asi Vás štve pánové, že církev už není tak zkostnatělá a že jde s dobou?
Jen si zvykejte. Možná bude teď s majetkem líp hospodařit, než jste to uměli Vy.
Musíte být hodně naštvaní, že už nemusíme být odkázáni na Vaše almužny a budeme moci se svým majetkem pořádat kulturní akce, vzdělávat a starat se o krajinu...

Odpovědět


.

Palo Priezvisko,2013-10-04 21:23:21

Lenka Málková: cirkev 2000 rokov kradla, plienila, manipulovala a ty sa tu vytesujes z ich majetku? si dusevne zdrava? asi nie, napokon keby ano, nebola by si veriaca ovecka. bee-ee

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace