Všechno nejlepší k narozeninám, Opportunity!  
Marsovský průzkumník, rover Opportunity slaví 10 let své činnosti na Marsu. Slušný výkon na to, že plánovaná životnost měla být 90 tamních dní.


 

Zvětšit obrázek
Opportunity v roce 2004

Marsovská odysea

Zvětšit obrázek
Podvečer na Marsu. Kredit: Opportunity

Podle Američanů a jejich pacifického času Opportunity přistála na Marsu již 24. ledna. Na západní polokouli je ale čas oproti UTC posunut zpět a tak podle našeho univerzálního  koordinovaného času bude čas přiťuknutí až zítra.  Od roku 2004 toho pojízdná laboratoř zažila opravdu hodně. Na pár měsíců uvízla dokonce i v písečné duně, strádala energií, vypadávala komunikace. Navzdory mnoha šrámům  a poškozenou robotickou rukou, tento vesmírný veterán v průzkumu Marsu stále pokračuje. Prakticky vše je již popsáno na Wikipedii a stránkách NASA:  ZDE   a   ZDE.Obrázková galerie   
Dodáme jen, že v těchto dnech se rover blíží na vrcholek pojmenovaný Solander Point. Nachází se na okraji více jak 22 km širokého kráteru Endeavour, ve kterém robot strávil většinu loňského roku. Mars neustále obíhá družice s Mars Reconnaissance Orbiter, která povrch planety snímkuje a tak s pomocí palubních spektrometrů může typovat vhodnou trasu a zajímavá místa pro rover. 

G A L E R I E - vstup
Obrázková galerie (NASA)

Cílem se  nyní stal  Solander Point, kde se mají nacházet jíly a jiné horniny formované vodou. Tým NASA si myslí, že  v této  oblasti jsou jedny z nejstarších hornin, které kdy měl příležitost zkoumat. S jejich pomocí se vědci chtějí „podívat“ hlouběji do historie Marsu. Mohlo by se totiž jednat o jíly, které jsou pozůstatkem po moři  „pitné“ vody a  potencionální zóně života.

 

Zvětšit obrázek
Steve Squyres (Kredit. Conell Univ.)

Již před vánocemi Opportunity dorazila na místo Capoe Darby, kde začala s průzkumem.  Steve Squyres z Cornell University, Ithaca, N.Y. prohlásil, že tím zahájila „novou misi“. V současnosti dodávají její solární panely 353Wh oproti původním 900Wh za marsovského dne, ale i to má stačit k tomu, aby mise pokračovala. Přejeme tedy nezničitelné Opportunity vše nejlepší do druhé dekády výzkumu Marsu.

 

 

   K výročím fotografování tak nějak patří a abychom prý viděli jak se oslavenkyni daří, jeden snímek pořízený „samospouští“ (je z letošního ledna), posílá nám všem.

Zdroje: http://www.universetoday.com/108412/opportunity-discovers-that-oldest-rocks-reveal-best-chance-for-martian-life/
http://marsrover.nasa.gov/gallery/all/opportunity.html

Autor: Martin Tůma
Datum: 24.01.2014 14:35
Tisk článku

Související články:

"Oppy" se probouzí z pátého zimního spánku     Autor: Josef Pazdera (10.05.2012)Diskuze:

metlička

Curious Seeker,2014-01-27 20:58:17

Zarazilo ma aké zaprášené ma Opportunity solárne panely. To na tej robotickej ruke nemá metličku na oprášenie?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace