Iron Man už není jenom sci-fi  
V řecké mytologii byl Talos železný obr, kterého Zeus určil jako strážce Kréty. V současnosti je TALOS akronym pro vojenský projekt, pro bojový oblek jako z komiksu Iron Man.

 

 

Veřejnost s existencí obleku Talos poprvé seznámil admirál Bill McRaven, velitel útvaru pro zvláštní operace (Special Ops). Tři prototypy tohoto brnění mají být k dispozici v červnu letošního roku. Přednosti nového vybavení má být inteligentně rozložená hmotnost, nízké nároky na energii a navlékat se má pod stávající vojenskou uniformu. K vystužení, jinak pružného materiálu má dojítpo na pokyn senzorů. Jde o výsledek společného úsilí 56 firem, 16 vládních agentur, 13 univerzit a 10 národních laboratoří, které již pracují na začlenění tohoto ochranného prvku do motorizovaného exoskeletu.

Budoucí válečníci

Jak se zdá, generálové v budoucnu nepočítají se symetrickými válkami, tedy s konflikty, kdy na obou stranách stojí regulérní armády s tanky a letadly (a to prosím bez ohledu na současnou situaci na Ukrajině). Místo toho se armáda chystá na asymetrické válčení, kdy na jedné straně je technologicky vyspělá armáda, které veřejnost netoleruje žádné ztráty a na druhé straně v podstatě tlupy banditů bojujících bez ohledu na svůj život. A velká část bojů se odehrává ve městech. Že je boj ve městě noční můrou, o tom se přesvědčili Němci ve Stalingradu, Rusové v Grozném a Američani naposledy ve Falúdži. I proto se zrodila idea bojového obleku, který maximalizuje balistickou ochranu pěšáka – TALOS, neboli Tactical Assault Light Operator Suit.

 

V I D E O
Začátky vývoje Talosu.


 

 Aby se kulky odrážely, k tomu má sloužit tekuté brnění od inženýrů z MIT. Ano, čtete to dobře, v plátech TALOSu má být speciální kapalina, která je magnetorheologická. Tedy za normálních podmínek je tekutá, ale pod proudem nebo v magnetickém poli v milisekundě ztuhne.  Takže za normálních podmínek jsou pláty brnění poddajné a nebrání v pohybu. Na pokyn čidla se mění v ekvivalent keramické destičky.


 Ale to zdaleka není všechno, co má TALOS umět. Kromě zmíněné ochrany má dodat vojákovi i nadlidskou sílu, protože TALOS bude fungovat i jako exoskelet. Ten bude vybaven celou řadou senzorů pro noční i denní vidění, které budou promítat do průhledného displeje spolu s doplňujícími informacemi ze systému digitalizovaného bojiště. No, Jarvis to nebude, spíše vylepšené Google Glass. Samozřejmě, na létání zapomeňte, zato ale TALOS bude možno integrovat do mnohem silnějšího exoskeletu, něco jako nakladač Ripleyové z dvojky Vetřelců.


 

V I D E O
Současný stav projektu.

 

V I D E O
Sexy video pro kongresmany, senátory a politiky, kteří rozhodují o rozpočtu.

Budoucí výzbroj Zelených baretů a komand SEALS se nyní chystá do vojskových testů, které mají začít v létě tohoto roku. První dodávky bojových obleků pro bojové jednotky se čeká v roce 2018. Určitě bude zajímavé sledovat další vývoj tohoto projektu, obzvláště díky možnosti ovládat celou suitu bojových robotů jako podporu pěšáka. Ať už se jedná o malé průzkumné drony, nebo pozemní útočné roboty. Voják by se mohl soustředit na zhodnocení situace a taktická rozhodnutí, které budou realizovány jeho robotickými miniony. Ale samozřejmě tento bojový oblek se jistě bude velmi hodit na starý dobrý boj z blízka.   

 

Zdroj: http://www.army.mil/article/104229/Army_explores_futuristic_uniform_for_SOCOM/
 http://www.livescience.com/43406-iron-man-suit-prototypes.html

Autor: Martin Tůma
Datum: 05.03.2014 07:05
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz