Slavnostní výkop provede …  
Bývá zvykem, že na velkých akcích, jako je například nadcházející mistrovství světa ve fotbale v Brazílii, provádí slavnostní výkop nějaká celebrita. Ale kdo se postaví ve čtvrtek 12. července večer k balónu, tak to vážně neuhodnete.

 

Obrázky exoskeletu
BRA-Santos Dumont.

Iron Man

 

Zvětšit obrázek
Miguel Nicolelis, šéfkonstruktér exoskeletu.  Sao Paolo http://www.nicolelislab.net/

Ano, bude to Iron Man, i když ne ten z komiksu. Ve skutečnosti to bude muž nebo žena, upoutaný na vozíček, kterému umožní chodit exoskelet. Robotický oblek, ovládaný myšlenkou. Je to výsledek cesty, která začala už v roce 1984, kdy Miguel Nicolelis z Brazílie popsal ve své doktorandské práci způsob napojení nervových zakončení na ovládání svalů.

 

Na konstrukci obleku začali vědci pracovat v roce 2002. V roce 2009, když bylo jasno, že bude Brazílie pořádat světový šampionát ve fotbal, byl Miguel požádán, aby ukázal světu, že Brazílie není jenom fotbal. Že má též schopné vědce a inženýry, kteří dokáží konstruovat špičkové technologie. A tak začal závod s časem. Odměnou za dřinu, jejíž výsledkem bylo mimo jiné přes 200 publikací, byl 24. duben letošního roku, kdy člověk odkázaný na vozíček udělal první kroku v novém exoskeletu.


 

 
EEG signály snímá z povrchu paraplegikovy hlavy 32 elektrod. Počítač k jejich vyhodnocování a baterie jsou v batohu na zádech. Rovnováhu skeletu udržuje gyroskop.

Tento robotický oblek je jedinečný v tom, že je doopravdy ovládán mozkovými impulsy a dokonce svému uživateli poskytuje zpětnou vazbu, tedy jak silně, jakým směrem a co jeho končetiny dělají. Oblek totiž mohou využívat nejenom ti, kteří ochrnuli na nohy, ale i lidé, kteří ochrnuli na celé tělo.

Zvětšit obrázek
Alberto Santos-Dumont průkopník a konstruktér. Sestrojil první skutečně řiditelnou vzducholoď na světě. (Kredit: Vikipedia)

Oblek dostal jméno BRA-Santos Dumont, po brazilském letci, vynálezci a bonvivánovi Alberto Santos-Dumontovi, který demonstroval řízený let tím, že oblétal Eiffelovu věž.


 Je zajímavé, co dokáží vědci s pětinovým rozpočtem proti projektu mechanické ruky z USA.   Kdo chcete vidět, jak to bude fungovat, dívejte se ve čtvrtek v 22:00 na začátek zápasu Brazílie – Chorvatsko. A přejme jim úspěch.
 

 

 

 


Zdroj: http://www.nicolelislab.net/wp-content/uploads/2012/11/SciAm2012_Nicolelis.pdf

 

 

 

Autor: Martin Tůma
Datum: 10.06.2014 06:49
Tisk článku

Související články:

Exoskelet Guardian XO dělá z uživatelů nadlidské kyborgy     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2020)Diskuze:

the historic event was not given the attention it…

Roman Horváth,2014-06-15 10:18:16

Toto ma veľmi zaujalo, ale nevedel som sa dopátrať k informácii, či sa to skutočne zrealizovalo. Už som sa chcel pýtať tu, v diskusii pod článkom. (Ale to, že na ceremónii sa zúčastnia Jennifer Lopez a nejaký Pitbul a že Beyonce a Paul McCartney sa ceremónie nezúčastnia sú úplne bežné informácie…

Po dlhom pátraní som narazil na článok http://www.bbc.com/news/science-environment-27812218, kde sa úplne v súlade s mojím názorom píše, že táto historická udalosť nedostala toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila. Dobre, síce súhlasím s týmto názorom, ale asi to nestojí za ničenie vlastného zdravia rozčuľovaním sa. Beriem to ta, že hlavne, že som sa o tom nakoniec vôbec niečo dozvedel.

Odpovědět

some observers the event was not g

Roman Horváth,2014-06-15 10:10:50

Toto ma veľmi '

Odpovědět


:-)))

Roman Horváth,2014-06-15 10:19:49

ospravedlňujem sa za „spam“ – netušil som, že môj dvojročný syn mi to odoslal :-)))

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace