Svobodní zabíjejí své rodiče, otce zejména  
S překážkami života se každý vyrovnává po svém, univerzálně oblíbené jsou však drogy, zejména ty legální jako alkohol či nikotin. Jedním z velkých životních stresů je provdat dceru, oženit syna. Od jistého věku začne mysl rodičů okupovat strach. Obava, že jejich dítě zůstane na ocet. Začátek jakékoliv konverzace: "Už sis někoho našel?" ničí vztahy mezi rodiči a dospělými dětmi kdekoliv na světě. Někde má však tento strach velmi reálné důvody.


 

Zvětšit obrázek
Poměr mužů na jednu ženu ve věku Kredit: National Bureau of Statistics of China (2000)

Dostupnost ultrazvuku, radikální kontrola porodnosti, která nemá v historii lidstva obdoby, a preference synů vytvořily z Číny dokonalý dům hrůzy pro rodiče chlapců. V současnosti panuje převis zhruba 20 až 32 milionu mladých mužů, kteří si nebudou moci najít životní partnerku.

Xi Chen, Yale UniversityVychýlený poměr pohlaví již mnoho let způsobuje, že věno místo žen platí muži, ti rovněž déle studují a tvrději pracují. Jejich rodiny více šetří, staví rozsáhlejší domy a byty, dělají prostě vše, co zvyšuje šance, aby se jim kluk oženil. Žádné podobné výdaje u rodin mladých žen v Číně přitom sledovány nejsou.

 

 

Zvětšit obrázek
Průměrná spotřeba cigaret denně (první sloupec) a alkoholu (v násobcích 50 g alkoholu týdně – tzn. množství, jehož jednorázová spotřeba by způsobila akutní opilost při zhruba 2 ‰ alkoholu v těle) v závislosti na poměru pohlaví (podíl mužů a žen). Modrá linka ukazuje rodiče mající jen syna, červená linka jen rodiče mající dceru.

Yaleský ekonom Xi Chen se tedy podíval, zda urputný boj o nevěsty má dopad na psychické zdraví rodičů chlapců v oblastech, kde jich je značný přebytek. Potvrdil, že čím je jejich syn starší, tím nižší životní spokojenost jeho rodiče udávají. Zejména otcové pak nadmíru propadají démonům obou drog. V Číně jsou to totiž muži, kdo zajišťuje většinu rodinného příjmu a udat syna závisí hlavně na nich.

 

Zvětšit obrázek
Yaleova univerzita, je prestižní soukromá univerzita ve státě Connecticut. Patří k nejznámějším univerzitám ve Spojených státech. Maskotem školy je buldok jménem Handsome Dan. Na obrázku je se školní kaplí. Obraz je z roku 1786. (Kredit Wikipedia)

S vyšší konzumací cigaret a alkoholu se uchylují dokonce i k levnějším značkám, aby neodčerpali tak potřebné rodinné úspory. Pohříchu se ukázalo, že nenajdou útěchu ani u svých přátel, ba naopak. Chen ukázal, že přátelí-li se s někým, kdo má také svobodného syna, konzumace alkoholu a cigaret se ještě zvyšuje.

 

Psáno pro Osel.cz a blog Pokusy na lidech a společnosti. Chcete-li se účastnit experimentů, vizte stránku Pokusných králíků.

Literatura
Xi Chen, Gender Imbalance and Parental Health-Compromising Behavior in Rural China , http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2270032
Xi Chen - http://publichealth.yale.edu/people/xi_chen.profile 

Autor: Petr Houdek
Datum: 28.08.2014 23:38
Tisk článku


Diskuze:

:)

Jana Packova,2014-09-02 07:03:28

Až sa mi žiada zakričať: "To máte za to!"

:)

Odpovědět

provdat dceru a syna

Stanislav Kaštánek,2014-08-29 08:43:01

Článek :"Jedním z velkých životních stresů je provdat dceru či syna."
Provdat syna je stres určitě, ale u nás je to možné statisticky ze 2%, to je z poloviny 4 % menšiny.

Odpovědět


vymazat můj příspěvek

Stanislav Kaštánek,2014-08-31 22:53:12

Když jste to opravil na oženit syny, tak můj příspěvek i tento vymažte, nemá nyní smysl.
Už se chystá implantování čipu, který bude řídit dávkování hormonu pro antikoncepci. Děti pak nebudou a svatby budou mít mezi sebou důchodci a důchodkyně ( důchodci všech zemí, spojte se).

Odpovědět

Zpětná vazba?

Vojtěch Kocián,2014-08-29 07:42:23

Když tak čtu, jaké problémy mají mladí čínští muži a jejich rodiče, nemůžu se nezeptat, jestli se v poslední době neobjevil spíše opačný trend tedy, že v módě by bylo pořizovat si spíše dcery než syny.

Pokud ano a pokud Čína nepřestane s antipopulační politikou (a pokud to někde nepřesáhne únosnou mez), teoreticky by se to mohlo za pár desetiletí srovnat a lidem bude jedno, jakého pohlaví bude jejich potomek.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz