Antares šest sekund po startu explodovala (video)  
Smutná zpáva pro soukromý kosmický sektor.

Antares je nejjasnější hvězda v souhvězdí Štíra a 16. nejjasnější hvězda na obloze. Jedná se o červeného veleobra s malým, horkým průvodcem.  Včera večer ji ale na krátko po 23. hodině SEČ zastínila raketa stejného jména. Antares americké soukromé společnosti startovala na třetí z osmi plánovaných zásobovacích letů lodi Cygnus k ISS.  Orbital Sciences, které raketa patřila, je jednou ze dvou společností (tou druhou je SpaceX), které  dostaly od NASA zakázku na zásobování ISS.  Loď Cygnus, kterou raketa měla vynést, byla bez posádky a astronauti ji měli pomocí robotického ramena přitáhnout ke stanici, ukotvit a vyložit potraviny spolu se 725 kilogramy materiálu k vědeckým pokusům a chemickým rozborům vesmírem létajícího prachu.


Šest sekund po startu se z lodi a dvou tun nákladu stala ohnivá koule. Naštěstí nebyl při výbuchu nikdo zraněn a ani posádka na Mezinárodní kosmické stanici ISS není nedostatkem něčeho ohrožena.  Prostor okolo základny na ostrově Wallops Island v americkém státě Virginie byl bezpečnostními složkami uzavřen prý proto, že kromě spoďárů pro partu na ISS bylo na palubě jakési tajné šifrovací zařízení. 

 


Pramen: NASA

 


Poznámka: Zítra přineseme článek s podrobným rozborem spolu s výsledky pátrání po příčinách havárie.

 

Autor: Redakce
Datum: 29.10.2014 07:50
Tisk článku


Diskuze:

Co je třeba před lidstvem utajit šifr.zařízením?

Jaroslav Mrázek,2014-10-29 10:04:48

Nemělo by lidstvo alespoň v kosmu spolupracovat a nelhat si navzájem ? Že se tak pitomě ptám, že...

Odpovědět


Šifrování

Vojtěch Kocián,2014-10-29 10:26:48

Třeba protokoly pro ovládání prvků stanice ze země nebo naopak telemetrie. Kdyby ten signál někdo podvrhl nebo zarušil, příjemné by to nebylo. Dále třeba soukromá pošta posádky nebo údaje z jejich biosenzorů by nemusely být přístupné široké veřejnosti.

Odpovědět


Re:

Vít Výmola,2014-10-29 10:34:17

Přesně, jak píše Vojtěch: Jde především o zabezpečení komunikace a telemetrie. Bláznů a teroristů, kteří by se tam rádi vlámali, je na světě dost.
Pro příznivce konspiračních nesmyslů mám pikantnější variantu: Představte si, že na palubě to zařízení při startu UŽ nebylo... :D

Odpovědět


Šifrovací zařízení

Josef Šoltes,2014-10-29 11:16:37

Hlavně to nebylo žádné šifrovací zařízení, ale Tardis milého Doktora. A jako vždy zachránil Zemi před zničením za cenu drobných škod na okolí.

Odpovědět


Jirka Niklík,2014-10-29 16:37:15

Populární je (trochu překroucená) historka o tom, jak
ministr zahraničí USA Henry Stimson zrušil před válkou kryptoanalytické oddělení s odůvodněním, že
"Gentlemen do not read other gentlemen's mail."
Jeden propuštěný špičkový kryptoanalytik pak z víceméně existenčních důvodů vydal knihu, ve které shrnul své poznatky, a kniha se stala darem z nebes pro německý Abwehr. Nečetli ji ale bezpečnostní důstojníci české exilové vlády, pro čsl. odboj vymýšleli prolomitelné šifry, čimž se zdůvodňuje, že odboj měl větší ztráty než frontové jednotky... Je zkrátka rozumné počítat s tím, že svět není obydlen samými gentlemany.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz