Poker pokořen (Bowlingem:)  
Poker se přiřadil k šachům a dámě, tedy hrám, které nemá smysl hrát s umělou inteligencí.


 

 
Michael Bowling
profesor na University of Alberta

Jeden život nestačí
I kdybyste za 70 let, 12 hodin denně sehráli  60 milionů kol pokeru a neudělali jedinou chybu, stále nebudete schopni se statistickou významností říci, že jste lepší než program Cepheus. Toto tvrdí profesor výpočetních věd s typicky hráčským jménem Michael Bowling , který s kolegy vytvořil tento program na University of Alberta v Kanadském Edmontonu.

 

 
Program Cepheus samozřejmě nevyhraje v každém kole. Podle svých tvůrců ovšem hraje tak dobře, že bude mít navrch alespoň tak dlouho, dokud bude jakýkoliv jeho lidský protivník naživu.

Oproti šachům nebo dámě, kde znáte celý minulý průběh hry, má poker tu nepříjemnou vlastnost, že neznáte odehrané karty protihráčů z minulých kol. To značně zvyšuje nejstotu ohledně karet, které ještě v balíčku zůstavají. Z tohoto důvodu se vědci rozhodli nejrozšířenější variantu pokeru “Texas hold’em poker“ omezit na dva hráče a zafixovali horní limit sázek. Hra se tak stala problémem s uzavřeným počtem řešení. I tak zůstává 3,16 x 10 17 kombinací, kterých může hra nabýt, a hráč se může ocitnout v 3,19 x 10 14 situacích, kdy se musí rozhodnout.


Kdo neblafuje, nevyhraje
Program byl navržen tak, aby si svou strategii vytvořil učením z předešlých zkušeností . Na úroveň šampiona se dostal po odehrání více jak miliardy miliard her sám proti sobě. Nejdříve hrál „na slepo“ a následně bylo každé rozhodnutí hodnoceno koeficientem „lítosti“, podle toho, jak mizerně to dopadlo. Pokerové programy samozřejmě vytvářejí i jiní vývojáři na podobném principu. Společně si pak již od roku 2006 porovnávají síly na Výročním turnaji počítačového pokeru.  Nyní bylo nově programu umožněno znovu přehodnotit mizerná rozhodnutí z minulých kol.

Zvětšit obrázek
Kombinace karet v ruce rozdávajícího v situaci, kdy se rozhoduje, co udělá jako první krok hry; nad diagonálou karty stejné barvy, pod diagonálou karty různých barev. V zelených polích zvýší sázku, v modrých polích nezvedá sázku, v červených polích zahodí karty, přičemž kombinace barev představuje stochastické rozhodování.

Vývojáři se museli poprat i s tím, že databáze kombinací pro tvorbu strategie programu zabírá úctyhodných 262 terabytů, což je možné v současnosti uložit pouze na disková úložiště s nepříjemně pomalým čtením. Vytvořili kompresní metodu, která objem smrskla na lépe zvládnutelných 11 terabytů, což čtení databáze zrychlilo o příjemných 95 %
Celkem se na trénování programu po dobu dvou měsíců podílelo 4000 počítačů, které vyhodnocovaly 6 miliard kol každou sekundu. To je víc her pokeru, než mohlo kdy nahrát celé lidstvo.
Nedílnou součástí této téměř perfektní strategie je samozřejmě blafování. Lidé to vidí spíše jako psychologickou záležitost, ale podle slov Michaela Bowlinga vypadlo blafování samo z matematického modelu hry. Lze pak dopočítat, jak často je třeba klamat tělem, aby bylo dosaženo optimálního výsledku.

 

Zvětšit obrázek
Kombinace karet v ruce hráče v situaci, kdy rozdávající zvedá sázky; nad diagonálou karty stejné barvy, pod diagonálou karty různých barev. V zelených polích zvýší sázku, v modrých polích nezvedá sázku, v červených polích zahodí karty, přičemž kombinace barev představuje stochastické rozhodování.


Využití v praxi
Vyhodnocení strategie ověřilo obecně tušený fakt, že rozdávající má značně zvýhodněnou pozici. Též se ukázalo, že se ve většině případů vyplatí v prvním kole zvýšit sázky oproti ponechání sázek na stejné výši. Protihráče to může přimět okamžitě složit karty. Cepheus též často zůstane ve hře i v případě, že má v ruce úplný šmízl, což by mohlo lidského protihráče přimět k zahození karet.

Kromě toho, že si může proti programu Cepheus zahrát každý, má práce Michaela Bowlinga a jeho kolegů i reálné využití. Rozšířili nástroje pro modelování teorie her o postupy, které se dají použit proti libovolnému protihráči v prostředí s nedokonalými informacemi. Dvě strany proti sobě se záměrem konfliktu, kdy ani jedna strana neví, jestli protivník zaútočí, nebo se stáhne. Typický případ jsou teroristi vs. národní bezpečnostní síly.

Bowling už ovšem například spojil síly s lékaři specializovanými na cukrovku ve snaze najít optimální algoritmus pro léčení pacientů, přičemž zde je choroba v roli protivníka.

 

Zdroje:
http://www.nature.com/news/game-theorists-crack-poker-1.16683
http://www.sciencemag.org/content/347/6218/145.abstract
http://poker.srv.ualberta.ca/
http://webdocs.cs.ualberta.ca/~bowling/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Texas_hold_%27em
http://www.washingtonpost.com/news/speaking-of-science/wp/2015/01/08/meet-cepheus-the-virtually-unbeatable-poker-playing-computer/

Autor: Jan Zikmund
Datum: 09.01.2015 22:16
Tisk článku


Diskuze:

kde se to dá stáhnout?

Očitý Svědek,2015-01-10 19:17:29

Vysílačku a jde se do kasina.kdo jde se mnou?Pustíme to a tajně budeme do programu vkládat kartu co bude u padne na živém blacjack.Chci vidět jak to propočítá,když živý balck jack je normální podvod proti hráčů.
Můžeme to otestovat hned zítra!!!
Kdo to zkusí?Napište tady a dohodneme se

Odpovědět


Nedoporučuji

Vojtěch Kocián,2015-01-11 10:07:30

Blackjack se dá oblafnout a není k tomu zapotřebí ani žádná moc vysoká matematika (začátečníci mohou začít třeba tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Blackjack ). Problém je v tom, že kasina jsou na počítání karet a na náhlé a velké změny vsazených částek dost háklivá. Reálně hrozí vyhození a zápis do databáze sdílené i ostatními kasiny, takže už si nezahrajete. Pokud jde o elektronická udělátka, tak tam už to může být i o zdraví.

Odpovědět


Marek Fucila,2015-01-12 13:28:10

Predpokladám, že je to aj trestné. Ale pustiť to doma na online-kasíne môže byť tiež zábava... :-)

Odpovědět

Poker nebyl pokoren

Michal Bida,2015-01-10 12:22:23

Poker ma mnoho hernich variant - nejhranejsi z nich je Texas Holdem no limit - varianta kdy ma hrac na ruce 2 karty, na stul pak postupne prijde az 5 karet a vyse sazek je neomezena. Dal existuji dalsi varianty jako omaha holdem, 7 card stud atd. Zadna z techto variant zatim nebyla vyresena.
Jedina varianta pokeru, ktera byla vyresena je limitni Texas Holdem a to jen pro 2 hrace. Zaprve, v typickem pokeru sedi u stolu typicky vice hracu a zadruhe limitni texas holdem urcite neni nejhranejsi varianta pokeru. Tvrzeni, ze poker byl vyresen jako sachy, dama a podobne, je tedy trochu zavadejici.

Dal bych rad upozornil na skvely vysledek tymu Univerzity Karlovy v Praze, ktery se umistil v r. 2014 na 2. miste v kazdorocni soutezi pokerovych algoritmu ve variante Texas Holdem no limit (pro 2 hrace). Vice zde: http://www.computerpokercompetition.org/index.php/competitions/results/105-2014-results?showall=&start=2

Odpovědět


Re: Poker nebyl pokoren

Michal Bida,2017-10-09 23:09:58

A ještě jedno dolpnění. Tým profesora Bowlinga se skládá také z Martina Schida, Matěje Moravčíka a Viliam Lisého (Martin a Matěj studenti matfyzu a Viliam ČVUT). A ne náhodou jsou Martin a Matěj první dva autoři článku publikovaného v Science o vytvořeném řešení: http://science.sciencemag.org/content/356/6337/508 .

Odpovědět


Re: Poker nebyl pokoren

Michal Bida,2017-10-09 23:14:23

A ještě jedno doplnění, můj první příspěvek byl odpověď na článek, který se týkal limitního pokru, který byl publikován v r. 2015. Výsledek z r. 2017 si možná zasloužil článek vlastní a ne pouze update toho starého.

Odpovědět

Milan Baran,2015-01-10 09:12:46

Pán Janeček po tom čo ho vykázali z kasín v Las Vegas vraj napísal knihu ako na kartovú hru. Neviem o ktorú hru išlo. Teraz sa zaoberá obchodovaním na burze, prednáškami na vysokých školách a návrhom optimálneho volebného systému.

Odpovědět

úhel pohledu

Mintaka Earthian,2015-01-10 08:45:13

Mě ten výzkum přijde užitečný právě tím, že se posouvají hranice řešitelnosti úlohy, kterou je možné extrapolovat na příbuzné "vážnější" problémy, u kterých není tak snadné získávat vstupní data.

Jestli vás trápí náklady a plýtvání lidskými zdroji na takový výzkum, pak by vás mělo trápit, že ve zbrojním průmyslu se stejná částka utratí během několika sekund. (Má spekulace, kterou nemám podloženou konkrétními čísly.)

Odpovědět

Výborně

Pavel Krajtl,2015-01-10 01:53:46

Geanty na to aby jeddni vymýšleli hry a druzí je zkoumali. Doufám že to o tomnení a ten poker je jenom úlet... reklamní asi že?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace