Záhadní Andamané  
Podle mitochondriální DNA jsou potomky prvních žen, které přišli do Asie z Afriky. Dnes žije již jen několik desítek Andamanů, kteří se ještě živí jako „primitivní“ lovci a sběrači.

Andamani je souhrnný název pro několik loveckých kmenů dodnes přežívajících v pralesích  Andamanských ostrovů (viz mapka). Díky svému odporu vůči všem cizincům si uchovali do poměrně pozdních dob svou svébytnou kulturu doby kamenné. Zlom nastal po kolonizaci ostrovů Angličany v polovině 19. století. Počet Andamanů začal rychle klesat v důsledku jejich „zcivilnění“ a zavlečených chorob. Dnes žije jen několik desítek těch, kteří se ještě živí jako „primitivní“ lovci a sběrači, a asi 400 těch, kteří byli „civilizováni“ a dnes jsou odkázáni na podporu indické vlády.

Na Andamenech je nejzajímavější je jejich vzhled. Jsou velmi malé postavy (okolo 130 cm), mají velmi tmavou pleť a prakticky chybějící tělesné ochlupení. Spolu s několika podobnými kmeny z pralesů Malajsie a Indonésie jsou označováni jako „Negrité“. Jsou velmi podobní africkým Pygmejům a mnoho vědců bylo přesvědčeno, že s tyto dvě skupiny musejí mít společné kořeny (ostatně proč ne, když většina obyvatel Madagaskaru pochází právě z jihovýchodní Asie).

Andamani si na každém z ostrovů zachovali svůj původní jedinečný jazyk. Lingvista Joseph Greenberg, který systematicky setřídil všechny existující (i neexistující - vymřelé) jazyky světa, zařadil jazyk Andamanů (přesněji řečeno dva zaznamenané jazyky kmenů Onge a Jarawa) do Indo-Pacifické nadrodiny (fyly) spolu s jazyky vymřelých Tasmánců, 23 jazykovými rodinami Nové Guineje a jazyky Melanésie. Zajímavé je, že podobnosti s touto jazykovou skupinou vykazuje také jazyk nepálského národa Kusunda, jehož nositelé jsou charakterističtí svými malými tmavými postavami. Podobnosti vykazuje i záhadný jazyk Nahali ze střední Indie.

Nejasnosti okolo původů Andamanů přivedly na ostrovy i tým genetika Petera A. Underhilla. Prováděly se jak testy mitochondriální DNA, která se předává z matky na potomky (i když poslední dobou se ukazuje, že mtDNA může jedinec získat i od otce), tak testy chromozomu Y, který se předává pouze z otce na syna. Protože se přežívající Andamani snaží vyhýbat moderním lidem, podařilo se shromáždit jen malý počet vzorků. Ty byly proto porovnány s DNA získanou ze vzorků vlasů Andmanů uložených v Anglickém muzeu před 100 lety. Překvapivě bylo obojí ve vzácné shodě. Mitochondriální DNA Andamanů patří do skupiny M, která je typická pro celou jihovýchodní Asii. Její nositelé jsou potomky prvních žen, které přišli do Asie z Afriky. Andamani tvoří v této skupině specifickou podskupinu. Podobně představuje chromozom Y Andamanských mužů specifickou podskupinu skupiny „D“. Ta je nejčastěji zastoupena u Ainů, Japonců a Tibeťanů a jejími nositeli jsou přímí potomci v otcovské linii prvních mužů, kteří přišli do Asie z Afriky. Andamani žijící „civilizovaným“ způsobem však geneticky zapadali spíše do blízké Indonésie nebo Myanmaru. Jak je vidět, podobnost ve vzhledu Andamanů a afrických Pygmejů je zřejmě způsobena vlivem podobného prostředí – životem v hustém tropickém pralese.

Je obrovsky tragické, že dnes můžeme pouze konstatovat, že unikátní kultura Andamanů i s jejími nositeli brzy zanikne. Zdá se, že pro ty, které jsme my arogantní označili za primitivní, není na Zemi místo.

Pramen: www.andaman.org

Datum: 29.06.2004
Tisk článku


Diskuze:

Myslím, že takový je běh světa

Otazník,2004-07-22 14:30:53

jedno zaniká a druhé díky tomu vzniká, tak proč si stěžovat. Když si vzpomenu na věci co používali běžně moji prarodiče, tak je to pořád totéž. Dnes už ty předměty vidívám jen v muzeu a jak je to dávno co je ještě děda používal, 90 let?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz