Modré růže vykvetly!  
Firma Suntory oznámila, že se jí podařilo vypěstovat růže, jejichž květy jsou modré.

Před zhruba rokem jsem na těchto stránkách popisoval dlouhou a neúspěšnou cestu za pravými modrými růžemi. Mnozí biochemici se domnívali, že se snad modrou růži do deseti let podaří vyvinout.

Začátkem července tohoto roku japonská pivovarnická firma Suntory oznámila, že se jí podařilo vypěstovat geneticky modifikované růže, které mají modré květy:

Kritici okamžitě poukázali na modrofialový odstín růží a firma potvrdila nutnost dalšího výzkumu, jenž vytvoří růži blankytně modrou.

Jak byla tato modrá růže vyvinuta? Genetici firmy Suntory vnesli do růží gen kódující syntézu modrého barviva delfinidinu .

Barvivo delfinidin je sytě modré jen v alkalickém prostředí, v kyselém prostředí červená. Protože vakuoly růží nejsou alkalické, výsledná barva je spíše modrofialová než modrá.
Zajímá vás, kolik tento výzkum stál? Suntory investovala do výzkumu modrých květů 28 miliónů dolarů (zhruba tři čtvrtě miliardy korun). Ale jelikož se na světě ročně prodá růží za 10 miliard dolarů, investice do modré růže se firmě bohatě vrátí.

A čemu že by se měli genetici věnovat dále? Možná tomu, jak v nadsázce napsala jedna čtenářka: „Měli by geneticky modifikovat muže, aby  ženám nosili růže častěji.“

PS: A co „mluva růží“? Protože modrá růže byla dlouho nedostupná, znamená výjimečnost.

Datum: 07.07.2004
Tisk článku

Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře - Hrdličková Věna, Trnka Aleš
 
 
cena původní: 280 Kč
cena: 280 Kč
Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře
Hrdličková Věna, Trnka Aleš

Diskuze:

Skalice to neni

Autor,2004-07-21 16:21:37

Modra skalice - pentahydrat siranu mednateho - je hodne jedovata. K barveni ruzi namodro se pouzivaji organicka barviva

Odpovědět

Modrá skalice

Vojta Hála,2004-07-20 15:10:45

Mám zato, že běžně prodávané modré růže se nemáčí do žádné barvy, ale jsou to bílé růže zalévané roztokem síranu měďnatého - modré skalice. Pletu se?

Odpovědět

soucasne modre ruze

Petr,2004-07-09 11:12:53

Ne, z blizka jsme je nestudoval. Nebyl k tomu duvod - manzelce se nelibi (prestoze jako kazda zenska ma modrou rada :-) a tak jsem je fakt z vetsi blizkosti nez dva metry nejspis nevidel...

Odpovědět

soucasne modre ruze :)

wil-m,2004-07-09 09:23:14

pokud jste nekdy soucasne "modre" ruze studoval dale nez ze dvou metru, urcite vam neuniklo, ze v nekterych kvetinarstvich je dost patrne videt, ze modre jsou nejen kvety, ale i listy, takze jste si odpovedel sam ;)

Odpovědět

Soucasne modre ruze?

Petr,2004-07-08 19:38:35

Pokud vim, tak modre ruze jsou bezne v prodejii v kvetinarstrvi. O co jde v jejich pripade? To jsou po rozkvetnuti maceny v nejake specialni barve nebo jak vlastne vznikaji?

Odpovědět

ruze

wil-m,2004-07-08 12:36:38

ja osobne zadny kytky nedavam, prijde mi to jako nasmysl a mrhani penezi a hlavne ruzemi, ktery za par dni stejne uhynou :)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace