Ledové sopky na Plutu  
Kryovulkanismus už byl odhalen i na Plutu a nebo ne?

Bývalá planeta Pluto nás neustále udivuje svou rozmanitostí, kterou nám zprostředkovává sonda New Horizons. Sonda proletěla okolo Pluta a jeho měsíců už 14. července. Fotky a zejména vědecká data z arzenálu svých palubních přístrojů bude zasílat ještě dlouho. Ostatně má na to dost času. Další cíl, objekt 2014 MU69, ji čeká až 1. ledna 2019. Na pondělní tiskové konferenci představili vědci z tohoto projektu nové objevy a hypotézy. Mimo jiné nás čekalo odhalení pravděpodobných ledových vulkánů na jižní polokouli této trpasličí planety.

 

Kryovulkanismus sice není úplně všedním jevem, ale na druhou stranu není zase tak vzácný, jak by se mohlo zdát. V naší Sluneční soustavě se podařilo tento jev zdokumentovat sondám či teleskopům na měsících Europa, Enceladus, Titan nebo Triton. U dalších měsíců dvou plynných obrů Jupitera a Saturnu mají vědci na tento jev také silné podezření. Bílé plochy na trpasličí planetě Ceres jsou možná též způsobeny kryovulkanismem, i když ve hře jsou stále i jiné příčiny.

 

Subglaciální erupce. Zdroj: Wikimedia Commons
Subglaciální erupce. Zdroj: Wikimedia Commons

 

Ledové výtrysky způsobují většinou slapové síly, proto se právě vyskytuje často u měsíců velkých planet, kde jsou tlaky způsobené tímto pnutím uvolňovány ve formě výtrysků. Děje se tak při poměrně nízkých teplotách a materiál tvoří většinou voda a led. Triton vyvrhuje dusík a Titan pravděpodobně metan a další uhlovodíky. Dokonce i na Zemi se můžeme setkat s vyvrhováním ledu sopkami, tzv. subglaciálními erupcemi. Zde je ovšem příčinou tlak magmatu na ledovou krustu. Tyto výtrysky byly pozorovány v Antarktidě nebo na Islandu.

 

A teď už zpět k aktuálnímu objevu zaznamenaném při zkoumání povrchu Pluta. Zkombinováním fotografií povrchu vytvořili geologové 3-D topografické mapy, které naznačují, že dvě nejvýraznější hory na Plutu by mohly být kryovulkány, čili ledovými sopkami, jež mohly být aktivní v nedávné geologické minulosti.

 

Topografická mapa ukazující dva možné kryovulkány. Horní Wright Mons a dolní Piccard Mons. Nejnižší místa jsou označena modře a nejvyšší červeně. Zdroj: nasa.gov
Topografická mapa ukazující dva možné kryovulkány. Horní Wright Mons a dolní Piccard Mons. Nejnižší místa jsou označena modře a nejvyšší červeně. Zdroj: nasa.gov 

Mapy ukazují dvě hory, které jsou zhruba kruhového tvaru, s hlubokými prohlubněmi v jejich středech. Jeden z vrcholů, Wright Mons, je 3-5 kilometrů vysoký, zatímco druhý, Piccard Mons, dosahuje téměř 6 km. Podobají se ledovým sopkám, známým jako kryovulkány na Neptunově měsíci Triton a dalších zmrzlých světech (viz výše).

Nejsme ještě připraveni oznámit, že jsme skutečně našli sopečné výtvory na Plutu, ale zatím vypadají nalezené útvary velmi slibně, a proto je velmi pečlivě sledujeme,“ říká Jeff Moore, planetární vědec z kalifornského NASA Ames Research Center, který stojí v čele geologického týmu New Horizons.

 

Obě hory jsou okolo 160 km široké. Nižší z dvojice potencionálních sopek, Wright Mons má průměr kráteru 35 km a na jeho okraji ( na obrázku je najdete vpravo nahoře) jsou vidět místa, kudy se láva nebo v tomto případě ledová břečka řinula ven po stěně dolů. Pokud má Pluto tedy skutečně kryovulkanismus, znamenalo by to, že těkavý led se může poměrně snadno rozlévat po povrchu nebo i těsně pod ním, říká Robert Pappalardo, planetární vědec z NASA Jet Propulsion Laboratory.

Jak jsme si vysvětlili v první části článku, kryovulkanismus pohání většinou slapové síly. To se na Plutu dít nemůže. Jeho souputník Charon na Pluto sice gravitačně působí, ale obě tělesa mají vzájemně vázanou rotaci a cirkularizovanou dráhu. Kryovulkanismus tedy tímto způsobem na Plutu nevzniká. Slibně se jeví interní zdroj tepla v podobě radioaktivního rozpadu prvků, které zbyly po zrození Pluta před 4,5 miliardami let.Nebude-li interní zdroj tepla nakonec potvrzen, mají vědci ještě jednu hypotézu vzniku obou mohutných hor a sice tektonickou aktivitu, která nezahrnuje sopky. Na podobné jevy mají vědci podezření i na Jupiterově měsíci Ganymedu.Zdroje informací:
http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20151109
http://www.nature.com/news/icy-volcanoes-may-dot-pluto-s-surface-1.18756
https://en.wikipedia.org/wiki/Subglacial_eruption
http://blog.pikarl.de/tag/saturn/
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=1597

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/images/content/210670main_Enceladus%20Plume.tif
https://en.wikipedia.org/wiki/Subglacial_eruption#/media/File:Subglacial_Eruption-numbers.svg
http://pluto.jhuapl.edu/Multimedia/Science-Photos/pics/CryoVolcanism_Mountains-Rt-NOtxt.jpg

Psáno pro Kosmonautix a osel.cz

Datum: 11.11.2015
Tisk článku

Související články:

Zleva zprava prázdno. Před námi je Pluto!     Autor: Vladimír Pecha (12.07.2015)
Fotky Pluta pro Vás, pane Vítku!     Autor: Dušan Majer (16.07.2015)
Na Plutu tečou ledovce     Autor: Dušan Majer (28.07.2015)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace