Původ Japonců  
Při hledání původu obyvatel japonských ostrovů narazila věda na řadu zajímavých faktů. Ukázalo se, že Japonsko předběhlo technologii ostatního světa již před mnoha tisíci lety. Zjistilo se také, že „původní Japonci“ patří mezi nejstarší obyvatele Asie.

Během poslední doby ledové se na Japonské ostrovy dostali předkové dnešních Ainů. Přišli sem pravděpodobně pevninským spojem mezi Asií a ostrovem Sachalin a dále přes ostrov Hokaidó. Před 12 tisíci lety začaly ledovce tát, světový oceán stoupal a isoloval Ainy na Japonských ostrovech. Ti zde vytvořili unikátní kulturu zvanou Jomon. Jako první na světě začali používat keramické nádoby. Nejstarší keramika Jomon byla vytvořena před 12 700 lety na jihu Japonska.
Zde je třeba poznamenat, že nejstarší keramikou vůbec jsou pálené sošky moravského pavlovienu, které jsou staré více než 30 000 let – to ovšem nejsou nádoby.
Nález keramiky Jomon je opravdovou archeologickou „bombou“, protože doposud se spojoval vynález keramiky s nástupem zemědělství na předním východě před 8000 lety. Ainové však zemědělství neprovozovali (alespoň se o tom dodnes nepovedlo nalézt žádné doklady). Živili se lovem a sběrem plodin. Nenašly se ani žádné doklady o nějakém jejich správním či kulturním centru.

Nejstarší úlomky keramických nádob na světě - keramika Jomon. Pramen: www.archaeology.co.uk/ cwa/issues/cwa1/cwa1.htm.

Před 6000 lety se na jihu Japonska začaly objevovat pra-austronéské národy, které v té době prožívaly velký rozmach. I když do genetické skladby původních japonských obyvatel příliš nezasáhly, měly jistý kulturní vliv a zřejmě ovlivnily i jazyk jihojaponských ainů. V té době už v Číně vznikaly první mocné říše, v Japonsku se však stále žilo na úrovni doby kamenné. Zlom nastal až před 3000 lety, kdy z jihu začínají pronikat první zemědělci z Koreje. Tehdy lovce kultury Jomon vytlačují pěstitelé rýže. Před 2500 lety začíná populační exploze a nastupuje kultura Jajoi. Ta prosazuje i svůj nový jazyk, kterým už je starověká forma dnešní japonštiny.

Japonci mají dnes zhruba ze čtvrtiny genetický původ právě u Ainů, zbytek pochází z Koreje. (Po Ainech zdědili Japonci výraznější růst vousů oproti jiným asiatům) Jejich jazyk je však od Korejštiny vzdálený více než předpokládaných 2 000 - 3 000 let. Tuto nesrovnalost vysvětluje podrobnější pohled na nejstarší dějiny Koreje. Před sjednocením Koreje královstvím Silla před 1300 lety existovala na tomto poloostrově mnohem pestřejší jazyková mapa a právě v jižní království Koguryo se mluvilo jazykem velmi podobným staré japonštině. V japonštině lze nalézt také drobný vliv austronéských jazyků.


 

Ainuský šaman.

Dnes žije pouze několik tisíc Ainů na nejsevernějším ostrově Hokaido, jen pár desítek jich však mluví svým jazykem. Jejich genetický původ sahá až do doby před 50-60 000 lety, kdy jejich předci pronikali jako první z Afriky až do chladné střední Asie. Geneticky nejbližší příbuzní žijí v malém východosibiřském národě Gilyak, který dnes čítá pouze 400 lidí. Vývojová vzdálenost mezi jazykem ainu a gilyak je mnohem větší než 10 000 let.

Datum: 12.08.2004
Tisk článku


Diskuze:

AINU

aleff,2005-12-31 12:30:24

Ainu si rozhodně zaslouží pozornost. Zajímá-li někoho problematika tohoto národa + dějiny Japonska v 15.-16.století, pak si dovolím vložit sem pozvánku na náš web (www.eDen-X.cz), kde jsme ke dnešnímu o AINU publikovali 2 články. Historie Japonska, jak jsem uvedl výše je na našem dalším webu na stejné doméně, stačí jít na http://sengoku.eden-x.cz/, přeji hezký den, al.

Odpovědět

Výborně, ale vliv austronéských jazyků asi větší.

Petusek,2005-04-07 16:48:06

Článek pana Hrdonky mi připadá velmi zasvěcený. S poznatky o genetice souhlasím, je totiž třeba brát v úvahu relevantní genetické informace. Jen mírně nesouhlasím s vlivem pra-austronéským. Nedomnívám se totiž, že byl zrovna "drobný". Právě kvůli tomuto vlivu se v jistých ohledech značně změnila struktura japonštiny a je zde pravděpodobně množství slov austronéského původu. To vše činí obtíže při identifikaci Japonštiny coby (řekněme "orajově"-)altajského jazyka, příbuzného právě (taktéž "okrajově") Korejštině a altajským jazykům, např. tunguzským, mongolským a turkickým. I dnes jsou hlasy, které právě kvůli tomuto vlivu řadí japonštinu poblíž jazykům austronéským. Jinak se článkem souhlasím! :-)

Odpovědět

jen dotazy

pavel houser,2004-08-14 14:28:23

- je-li mi znamo, ainove uz pred prichodem japoncu mozna zemedelstvi znali (proso aspol.), ne vsak ryzi, alespon to uvadel Clarke v Prehistorii sveta (pravda, uz dost stara vec).
- v posledni dobe jsou pocatky neolitu na blizkem vychode posouvany vyrazne do vetsi minulosti. asi jde o neolit prekeramicky, ale mozna, ze japonsko o svuj primat zase prijde.
- co geneticke vyzkumy, ktere ukazaly, ze ainove maji k japoncum ve skutecnosti velmi blizko, i kdyz kupodivu vypadaji jinak? (zdroj tedsinemuzuvzpomenout :-()
- stare korejske rise jsou jedna velka podivnost. nejstarsi je asi kocoson, pak to kogurjo, nasleduji pakce a sila, do toho neustale vpady cinanu. nechtel by v. hrdonka napsat na toto tema nejaky souvislejsi clanek?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace