Burianosaurus augustai  
…aneb První český dinosaurus se jménem

Rekonstrukce přibližného vzezření prvního pojmenovaného českého dinosaura. Burianosaurus augustai byl středně velký ornitopod, který obýval ostrovní prostředí v okolí dnešní Kutné Hory před 94 miliony let. Kredit: Edyta Felcyn, (CC BY-ND 4.0)
Rekonstrukce přibližného vzezření prvního pojmenovaného českého dinosaura. Burianosaurus augustai byl středně velký ornitopod, který obýval ostrovní prostředí v okolí dnešní Kutné Hory před 94 miliony let. Kredit: Edyta Felcyn, (CC BY-ND 4.0)

O objevu levé stehenní kosti ornitopodního dinosaura, učiněném na jaře roku 2003 u Mezholez nedaleko Kutné Hory zde bylo pojednáno již několikrát – proto bude tento příspěvek poněkud kratší, než by se na tak významnou zprávu možná slušelo (ostatně o nově pojmenovaném dinosaurovi zde ještě napíše i sám autor popisu D. Madzia). V roce 2005 byl tento nález (zmíněné stehenní kosti a několika dalších fosilních fragmentů) popsán ve studii našeho emeritního paleontologa Oldřicha Fejfara a jeho kolegů.[1] Žádné oficiální binomické jméno tehdy tento ostrovní dinosaurus z dávného cenomanu (stáří kolem 94 milionů let) neobdržel.[2] Teprve včera (25. září 2017) vyšla v periodiku Journal of Systematic Palaeontology nová popisná studie, pod kterou je podepsán již zmíněný doktorand Institutu paleobiologie Polské akademie věd ve Varšavě Daniel Madzia, dále zahraniční badatel Clint A. Boyd z Geologické služby Severní Dakoty a konečně i paleontolog Martin Mazuch z Ústavu geologie a paleontologie PřF UK.[3] Studie znovu přehodnocuje především taxonomické a fylogenetické postavení českého dinosaura a jako sladkou třešničku na dortu stanovuje i jeho vědecké jméno – to zní Burianosaurus augustai. Tedy první pojmenovaný český (neptačí) dinosaurus! Již 12 let aktualizuji jakousi osobní „dinosauří statistiku“ a poprvé se za Čínu, Spojené státy, Argentinu, Mongolsko, Kanadu a dalších zhruba 46 zemí zapojuje i Česká republika, coby stát s oficiálně pojmenovaným druhohorním dinosaurem ze svého území (tuto statistiku budu mimochodem později podrobně představovat). Burianosaurus je každopádně zatím jediným pojmenovaným českým dinosaurem a pouze jedním ze dvou fosilních exemplářů, s jistotou přiřazených do skupiny Dinosauria (druhým je zub pozdně jurského teropoda od Brna, popsaný rovněž D. Madziou v roce 2014).[4] Ale zpět k burianosaurovi – po kom že se tento pradávný býložravec jmenuje?

 

Zachované fosilie burianosaura v podobě levé stehenní kosti o délce asi 40 cm a několika dalších kostních fragmentů. Podle nového výzkumu patřily zástupci vývojově primitivní větve ornitopodních dinosaurů. Kredit: Fejfar et al. (2005), Wikipedie (CC BY 3.0)
Zachované fosilie burianosaura v podobě levé stehenní kosti o délce asi 40 cm a několika dalších kostních fragmentů. Podle nového výzkumu patřily zástupci vývojově primitivní větve ornitopodních dinosaurů. Kredit: Fejfar et al. (2005), Wikipedie (CC BY 3.0)
Nejspíš vám neuniklo, že rodové jméno odkazuje ke geniálnímu českému výtvarníkovi, který udával směr v rekonstrukcích pravěkých prostředí i organismů po celá desetiletí, a to zdaleka nejen v rámci našich hranic. Nebyl jím nikdo jiný než akademický malíř Zdeněk Burian (1905 – 1981), kterého dobře znají milovníci knih s tematikou pravěku po celém světě. Druhové jméno už může být pro nezasvěceného obtížnějším oříškem k rozlousknutí. Je to ale jednoduché – vztahuje se k dlouhodobému vědeckému spolupracovníkovi Zdeňka Buriana, paleontologovi a popularizátorovi paleontologie Josefu Augustovi (1903 – 1968), autorovi mnoha krásných knih s příběhy z prehistorie naší planety. Oba by z tohoto „našeho“ dinosaura měli nepochybně velkou radost. Pojmenovat fosilní materiál umožnilo prozkoumání anatomických detailů na stehenní kosti, které odhalilo množství unikátních znaků. Díky tomu víme, že český ornitopod je dosud zcela neznámou formou dinosaura. Exemplář NMP ob 203, jak je dnes katalogizován, byl původně označen za femur iguanodontida, což ale neodpovídá aktuálním poznatkům. Nová fylogenetická analýza ukázala, že se ve skutečnosti jedná o bazálního (vývojově primitivního) ornitopoda, který nespadá do pokročilejší skupiny Ankylopollexia. Zajímavé je také zjištění, že šlo nejspíš o mladého dospělce a zejména pak podezření, že ve skutečnosti nešlo o ostrovního trpaslíka (jak se dosud obecně předpokládalo a mnohá média tuto informaci opakují). Nezbývá než doufat, že tato zjištění nejsou na dlouhou dobu těmi posledními…

 

 

Short English Summary: Burianosaurus augustai is a species of medium-sized ornithopod dinosaur that lived in what is now the Czech Republic, being the first validly named dinosaur from that country. It was named in September of 2017; the genus name honours the famous Czech palaeoartist Zdeněk Burian, and the species name honours the Czech palaeontologist and science popularizer Josef Augusta.

 


 

Odkazy:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2249410-ceska-republika-ma-sveho-prvniho-dinosaura-dostal-jmeno-burianosaurus

http://technet.idnes.cz/cesko-kosti-dinosaurus-burianosaurus-augustai-f57-/veda.aspx?c=A170924_170849_veda_mla

http://www.irozhlas.cz/veda-technologie/burianosaurus-zil-o-tricet-milionu-let-drive-nez-tyranosaurus-vybadali-vedci-o_1709260630_pla

http://en.wikipedia.org/wiki/Burianosaurus


 

[1] Fejfar, O.; Košťák, M.; Kvaček, J.; Mazuch, M.; Moučka, M. (2005). First Cenomanian dinosaur from Central Europe (Czech Republic). Acta Palaeontologica Polonica. 50 (2): 295–300.

[2] Mazuch, M. & Košťák, M. (2010). Dinosauři v Čechách. Vesmír, 89: 432–435.

[3] Madzia, Daniel; Boyd, Clint A.; Mazuch, Martin (2017). A basal ornithopod dinosaur from the Cenomanian of the Czech Republic. Journal of Systematic Palaeontology: 1–13. doi:10.1080/14772019.2017.1371258

[4] Madzia D. (2014). The first non-avian theropod from the Czech Republic. Acta Palaeontologica Polonica, 59: 855–862.

Datum: 26.09.2017
Tisk článku

Související články:

Evropští dinosauři     Autor: Vladimír Socha (16.05.2009)
O masožravém dinosaurovi z jihu Moravy     Autor: Daniel Madzia (13.03.2013)Diskuze:

Burianův a Augustův "ještěr"

Tomáš Novák,2017-09-26 14:41:01

Co dodat, paráda. Sice jsme za Čínou asi o 200 popsaných rodů pozadu, ale aspoň že už jsme oficiálně na mapě dinosauřího světa :-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace