Z obyčejné louky ráj nejen pro ptáky  
Ptačí park Josefovské louky má za sebou další úspěšný rok. Ornitologové s pomocí stovek dárců vykoupili již 42 ha pozemků, obnovili luční závlahy, vybudovali různě velké vodní plochy.

Letošní souhrnný průzkum Josefovských luk ukázal, že zavlažování a další ochranářské aktivity do parku přilákaly nejen ptáky, ale i mnoho jiných skupin živočichů. Foto: Luděk Klíž
Letošní souhrnný průzkum Josefovských luk ukázal, že zavlažování a další ochranářské aktivity do parku přilákaly nejen ptáky, ale i mnoho jiných skupin živočichů. Foto: Luděk Klíž

Letos v parku proběhl rozsáhlý průzkum rostlin a živočichů a výsledky jsou více než uspokojivé. Vysoká koncentrace hned 25 druhů ohrožených a jinde vzácných vážek, přes 200 druhů brouků, stovky obojživelníků a hlavně rostoucí počty ptáků potvrzují zdárný rozvoj prvního soukromého ptačího parku České společnosti ornitologické, který by nevznikl bez podpory mnoha set dárců. Ve zvelebování parku budou ornitologové pokračovat i příští rok, kdy se na loukách objeví divocí koně.

 

Za více než desetiletou historii Josefovských luk na nich ornitologové pozorovali 166 druhů ptáků. Desítky ptačích druhů si Josefovské louky vybraly pro své hnízdění. Mezi ně patří také cílové druhy, pro které jsou podmáčené louky ptačího parku určeny především, například čejka chocholatá, bekasina otavní a velmi pravděpodobně zde zahnízdily i tři vzácné druhy skrytě žijících chřástalů. Ale ani další skupiny živočichů si podle průzkumu financovaného pomocí dotace Ministerstva životního prostředí nevedou vůbec špatně.

Jeden z třinácti nových druhů vážek na Josefovských loukách je i šídlatka brvnatá. Na louky je přilákalo obnovené luční zavlažování. Foto: Pavel Krásenský, naturfoto.cz
Jeden z třinácti nových druhů vážek na Josefovských loukách je i šídlatka brvnatá. Na louky je přilákalo obnovené luční zavlažování. Foto: Pavel Krásenský, naturfoto.cz

Ohromující je nárůst množství i počtu druhů obojživelníků. „Inventarizaci jsem tu prováděl již před deseti lety na úplném začátku projektu a sotva jsem tenkrát nějakého obojživelníka našel. Dnes tu jsou stovky žab i čolků. Dokonce se objevily dva nové druhy žab – ropucha zelená a kuňka ohnivá, které se letos ozývaly z celé plochy parku," vyzdvihuje důležitost území zoolog David Číp.

 

Neméně pozitivní je i výčet citlivých a na kvalitu prostředí náročných vážek. Třináct nových druhů pro tuto lokalitu objevil doktor Bohuslav Mocek z Muzea východních Čech v Hradci Králové. „Šídlatka brvnatá a vážka žlutavá se vyvíjejí ve vysychajících,  dočasně zaplavených prohlubních, hlavně na zaplavovaných loukách. V našem kraji je takový typ prostředí ojedinělý a proto jsou Josefovské louky pro tyto vážky zcela zásadní," komentuje nároky dvou z dvaceti pěti nalezených druhů doktor Mocek.


Na Josefovských loukách žije i chrobák ozbrojený – brouk nápadný štíhlým dlouhým rohem na čele a několika malými růžky na štítě. Samička rohy nemá. Foto: Tomáš Kopecký
Na Josefovských loukách žije i chrobák ozbrojený – brouk nápadný štíhlým dlouhým rohem na čele a několika malými růžky na štítě. Samička rohy nemá. Foto: Tomáš Kopecký

Ani brouci nezůstávají ve své rozmanitosti pozadu. „ V průběhu letošní sezóny jsem nalezl dvě stě sedmnáct druhů brouků, mezi nimi například i velmi charismatického chrobáka ozbrojeného. Odhaduji, že nejméně podobné množství zde ještě čeká na objevení," uvádí entomolog Tomáš Kopecký. Z objevených brouků jich je hned pět zařazeno v Červeném seznamu ohrožených druhů bezobratlých živočichů ČR a šest je zvláště chráněných, dle vyhlášky zákona o ochraně přírody a krajiny.

 

 

Jediným zklamáním jsou podle správce parku Břeňka Michálka snad jen motýli. Zdejší celoevropsky chráněné druhy – modrásek bahenní a modrásek očkovaný, vykazují velmi slabé populace. Příčina je celkem zřejmá. Většina luk je stále dvakrát ročně sekána a sklízena zemědělskými subjekty zaběhlým způsobem, který přerušuje rozmnožovací cyklus motýlů. Dlouho plánovaným řešením je pastva divokých koní z Exmooru, kteří budou na desetině parku vypuštěni již začátkem nového roku. „Koně zajistí mnohem šetrnější údržbu travního porostu, ve kterém budou mít luční ptáci, hmyz a tedy i motýli větší šanci na přežití," vysvětluje Michálek. Vliv pastvy na početnost druhů budou ornitologové sledovat.Nový domov zmíněným druhům tak může ČSO nabídnout především na vlastních pozemcích, kde se hospodaření slaďuje s potřebami ptáků a jiných živočichů. Zatím jich vlastní cca 42 ha, které byly vykoupeny pouze z peněz drobných i větších dárců. Jak se ukázalo v případě hnízdění čejek, bekasin i chřástalů, čím rozsáhlejší tyto plochy jsou, tím větší klid tam ptáci mají. Právě teď má ČSO možnost vykoupit další předjednané pozemky, pokud shromáždí dostatek finančních prostředků. Darovat lze jednoduše na dárcovském portále https://www.darujme.cz/projekt/438, kde lze nalézt i další podrobnosti o ptačím parku. Za poskytnuté dary patří všem veliký dík!

 

Zdroj

Česká společnost ornitologická, další informace: Břeněk Michálek, michalek@birdlife.cz


Video: Koně z Exmooru


Video:  Za josefovskými mokřady a zachovanou Plachtou


Autor: Redakce
Datum: 28.12.2017
Tisk článku

Související články:

Desetiměsíčním nepřetržitým letem rorýs zahanbil všechny ptačí rekordmany     Autor: Josef Pazdera (02.11.2016)
Další mazanost kukaček     Autor: Josef Pazdera (09.09.2017)
Proč ptáci nemají zuby?     Autor: Josef Pazdera (04.10.2017)Diskuze:

Znemožnění diskuze.

Kovák Novák,2018-01-02 11:21:02

Všimli jste si i ostatní, že Vám umožní diskutovat jen 1x maximálně 2x a potom se najednou nemůžete přihlásit. Klidně to zkusíte pod jinou adresou a ono se to opakuje. Ale nicky Krnič apod. jsou nezničitelné. Celá ta komedie na diskuzi je trapná a já to zde jen ventiluji, abyste to věděli, že nejste sami -)).
Uvedu to u maxima článků, dokud nebudu vymazán. Zn. OSEL pro osly ......

Odpovědět

len tak ďalej,

Andrej M.,2017-12-30 02:00:46

Len tak ďalej, škoda že niečo také nefunguje aj na Slovensku. Už dávno som si všimol, že na "zanedbaných plochách na okraji mesta sa začalo dariť napr. bažantom, prepeliciam a inej drobnej zveri, ktorá v "kultúrnej" rozumej umelej krajine nemá svoje miesto. Škoda, že tých pár rolí, čo mám, niesú niekde pokope, kde by som ich ponechal vlastnému osudu resp. ako pastvinu - bohužial ich tiež obhospodaruje zadarmo družstvo a tak nemôžu byť pre všeobecný prospech. Aj tak mám radosť, keď vidím, aká je príroda životaschopná - z celkového pohľadu sú to mikroostrovčeky - a predsa sa tam znova uchytí. Krásne je to vidieť aj na morských rezerváciách, kde vcelku zanedbateľnú dobu á30rokov je zakázaný rybolov a darí sa tam pôvodným druhom, čo sa nedá povedať o ostatných vyndrancovaných moriach. Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok, ale nedalo sa inak :-) . V skutočnosti by to bolo oveľa nahlhšie nakokoľko poznám veľa lesníkov a poľovníkov - ale to je už iná story.

Odpovědět


Re: len tak ďalej,

Jan Novák9,2017-12-31 19:18:55

Tak by to mohlo vypadat všude pokud by lidí byl únosný počet, max. jedna miliarda.

Odpovědět

Skvěle

David Literák,2017-12-29 10:52:33

Výborná práce, tohle by měli dávat ve zprávách místo velice důležitých informací o neznámých "celebritách".

Mimochodem jsou tato území přístupná veřejnosti k pozorovacímu výletu nebo jsou zde (jestli se tomu tak stále říká) - naučné stezky?

Odpovědět


Re: Skvěle

Jiří Novák,2017-12-29 12:17:46

Jo, přístupná je pěšky nebo na kole (na motorce a podobně prosím ne). Jestli bude i nějaká naučná stezka nevím, ale můžu se zeptat až se s něma zas uvidím.

Odpovědět

Divocí koně z anglického Exmooru

Bohumír Tichánek,2017-12-29 09:21:33

Druhé stádo divokých koní přijelo do rezervace, doplnilo skupinu zubrů 2015 - 12 - 17
-- přijeli do rezervace v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou:
http://www.ceska-krajina.cz/1411/druhe-stado-divokych-koni-prijelo-do-rezervace-doplnilo-skupinu-zubru/
*
Divocí koně si přilepšují ovocem ze stromů, Říjen 11, 2015
https://zoomagazin.cz/divoci-kone-si-prilepsuji-ovocem-ze-stromu/
*
Klisna divokých koní v Milovicích je v kritickém stavu, lidé jí dávali pečivo
https://www.novinky.cz/domaci/385775-klisna-divokych-koni-v-milovicich-je-v-kritickem-stavu-lide-ji-davali-pecivo.html

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace