Není ryba, jako ryba  
Určení živočišných druhů, ze kterých výrobek pochází nemusí být přesné a někdy je dokonce zavádějící.

Zákazník by si měl uvědomit, že výrobci či dovozci označují výrobky vždy tak, aby v zákazníkovi vzbudili o výrobek zájem, což je logické, avšak někdy může dojít k tomu, že zákazník může být uveden v omyl.

Zvětšit obrázek
Sardinka obecná (Sardina pilchardus)

Před časem byl řešen problém, zda lze uvádět do oběhu baltické sardinky, když v severních mořích, zejména Baltském žijí nikoli sardinky, ale jim příbuzné šproty. Nakonec vše řeší v rámci EU Nařízení Komise č. 1181/2003, že obchodní název „baltické sardinky“ lze použít, ale za přesně daných podmínek, že konzervy obsahují buď výhradně sardinku Sardina pilchardus (sardinka obecná) anebo některý druh rodu sardinka, přičemž tento druh pak musí být blízko obchodního názvu uveden názvem latinským.

Zvětšit obrázek
Šproty (Sprattus sprattus) ze everních moří jsou vydávány za „sardinky“

Dalším případem pak je na trh uváděný „pstruh holandský“, přičemž na výrobku je sice uvedeno latinské jméno Argentina silus, což však ale není žádný pstruh ani lososovitá ryba, kam pstruh patří, ale ryba stříbrnice, která je příbuzná například takové koljušky.

 

Zvětšit obrázek
Pstruh holandský (Argentina silus), je ve skutečnosti ryba příbuzná koljušce. V žádném případě nejde o pstruha ani o lososovitou rybu.


 Ale pravda, stříbrnice se aspoň vyskytuje v pobřežních vodách Holandska, jinak podél celé západní Evropy od Norska po Biskajský záliv.


V současné době Státní veterinární správa zvažuje, je-li toto označení v souladu s platnými předpisy, či nikoli.
Každopádně by si zákazník měl uvědomit, že v případě údajného holandského pstruha jde nikoli o pstruha, ale jiný druh ryby, čemuž by také měla  odpovídat mnohem nižší cena.

 konzerva

Konzerva ze 14 karátového zlata a ruských tří karátových  diamantů.

Autor: Josef Duben
Datum: 08.11.2004 11:06
Tisk článku


Diskuze:

to jeste nic neni

Luda,2004-11-12 12:36:41

V globusu jsem narazil na krasne vypracovane masicko z langust (ci necoho podobneho) (100g za asi 120 Kc) ... zaujako me to a podival jsem se na slozeni: aliasska treska (ryba tak levna, ze se z ni "pajcuji" i jine ryby) + krabi esence. Cili stejne jako krabi tycinky. Kdyby se to libilo nekomu, kdo necte nebo neprecte ty miniaturni pismentka ve slozeni, tak v domeni ze kupuje koryse, by koupil jen ochucenou levnou rybu - i kdyz umelecky spracovanou (tvarove i barevne). Jen se bojim doby, kdy si clovek koupi v zime v obchode par jahod za velke penize a doma se podiva, ze je to vyrobene z jablek, dobarvene a dochucene :-)

Odpovědět


sardinky

eva,2004-11-15 11:25:35

Mimochodem, o vikendu jsem ze spize vytahla "Balticke sardinky" - predpokladam, ze se jednalo o sproty, jak se pise v clanku. Ovsem latinsky nazev jsem hledala marne. Ale chutnaly mi :)

Odpovědět

Lososi

eva,2004-11-10 15:30:21

Zaslechla jsem něco podobného o nezvykle laciných lososech v supermarketech - údajně to taky nejsou "praví" lososi. Víte o tom prosím něco bližšího?

Odpovědět


Lososi...

Josef Duben,2004-11-11 11:49:28

Já jsem viděl v superobchodě tresku a la losos a byla kupodivu skoro stejně drahá. Doporučuji se podívat na označení "výrobku". Aby to bylo jaž takž v souladu se zákonem, musí tam být uveden latnský název. Losos je Salmo salar, anglicky solomon.
Určitě bych se měl na pozoru před nápadně levným lososem, to opravdu pravý asi nebude. Ovšem na trhu jsou lososi zpravidla chovaní, a ti jsou zřejmě levnější než ti z přírody. Chcete-li zrovna o losech vědět více, podívejte se na weové stránky Státní veterinární správy - www.svscr.cz, kde je jedna ze starších tiskových zpráv lososům věnována. Tehdy šlo o kampaň, že jsou závadní - a nejsou.
Josef D.

Odpovědět


lososi...

eva,2004-11-11 16:21:28

Diky za info!

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace