První kontakt s taveninou uvnitř zničeného reaktoru ve Fukušimě  
Dnes se poprvé podařilo sáhnout si na části ztuhlé taveniny pod zničenou reaktorovou nádobou druhého bloku v jaderné elektrárně Fukušima I. Ukázalo se, že má pevnou konzistenci a bude možné ji snadněji vyjmout a zničený reaktor postupně zlikvidovat. Následovat by mělo vyjmutí vzorků taveniny jiným robotem ke konci roku.

Robot s kleštěmi k průzkumu ztuhlých zbytků roztavené aktivní zóny na dně kontejnmentu druhého bloku (zdroj Toshiba).
Robot s kleštěmi k průzkumu ztuhlých zbytků roztavené aktivní zóny na dně kontejnmentu druhého bloku (zdroj Toshiba).

Ve všech kontejnmentech zničených reaktorů ve Fukušimě I už pracovaly roboty. Podařila se prozkoumat i místa pod reaktorovými nádobami. Přehled o stavu průzkumu různých kontejnmentů je v poslední části cyklu o Fukušimě. Pouze ve druhém se však podařilo zjistit a identifikovat na dně kontejnmentu ztuhlou taveninu z aktivní zóny. Roztavený materiál propálil díry do spodní části reaktorové nádoby a stékal na dno kontejnmentu. Zde ztuhl a spolu s ním bylo možné identifikovat i zbytky konstrukcí (zde).

 

Proto je druhý reaktor prvním, kde došlo k prvnímu pokusu si sáhnout na ztuhlé zbytky aktivní zóny. Velice důležité je zjistit, zda jde o kompaktní nebo sypký materiál, jestli se tak dá dobře odebrat. Na základě zkušeností předchozích průzkumů vyprojektovala firma Toshiba speciálního robota, který dokázal sevřít vzorky kleštěmi. Zařízení je 30 cm dlouhé s průměrem 10 cm. Robot má dozimetr, teploměr, osvětlovací zařízení, kameru a také kleště pro průzkum mechanických vlastností materiálů na dně kontejnmentu.

Pracovnici firmy Toshiba vkládají robota do kontejnmentu (zdroj TEPCO).
Pracovnici firmy Toshiba vkládají robota do kontejnmentu (zdroj TEPCO).

Ve středu 12. února se podařilo pomocí na dálku ovládaného robota prozkoumat šest míst na dně kontejnmentu pod reaktorovou nádobou. Dálkové ovládání umožnil 15 m dlouhý kabel. Automat se kleštěmi dotkl a nadzvedl ztuhlý materiál z roztavené aktivní zóny, který leží v daných místech a podobá se oblázkům. Ukázalo se, že materiál je kompaktní. Zároveň není pevně přilepen k podlaze, ale dá se s ním pohnout. To jsou dobré zprávy pro budoucí práci na odstraňování zbytků zničené aktivní zóny ze spodních částí kontejnmentu.

 

Zatím firma TEPCO uveřejnila první fotky z práce robota. V budoucnu by měly být k dispozici i další informace, hlavně z dozimetru a teploměru. Tyto poznatky jsou velmi důležité pro uskutečnění dalšího kroku, kterým je odebrání vzorků materiálů k podrobnému zkoumání. To by se mělo uskutečnit v druhé půli roku jiným typem robota.

Předpokládá se, že na základě získaných údajů by se mohl vytvořit plán na odstranění zbytků aktivní zóny na dně kontejnmentu a likvidaci zničených reaktorů.

 

Video: Manipulace s kousky ztuhlé taveniny z aktivní zóny a jejich průzkum. Robot pracoval celkem osm hodin a prozkoumal šest různých míst.

 

 

Ovládací pracoviště přímo v druhém bloku (zdroj TEPCO).
Ovládací pracoviště přímo v druhém bloku (zdroj TEPCO).
Operátoři, kteří dálkově ovládali robota (zdroj TEPCO).
Operátoři, kteří dálkově ovládali robota (zdroj TEPCO).
Robot se spouští dolů (zdroj TEPCO).
Robot se spouští dolů (zdroj TEPCO).
Pohled mezi kleštěmi na dno s kousky ztuhlé taveniny (zdroj TEPCO).
Pohled mezi kleštěmi na dno s kousky ztuhlé taveniny (zdroj TEPCO).
Datum: 13.02.2019
Tisk článku

Zrcadlo moudrosti - Eseje o tradiční vědě a posvátném umění - Burckhardt Titus
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 298 Kč
Zrcadlo moudrosti - Eseje o tradiční vědě a posvátném umění
Burckhardt Titus
Související články:

Průzkum vnitřních částí kontejnmentu druhého bloku ve Fukušimě I.     Autor: Vladimír Wagner (28.01.2018)
Fukušima – sedm let po havárii     Autor: Vladimír Wagner (10.03.2018)
Fukušima v létě 2018     Autor: Vladimír Wagner (24.07.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace