Americké námořnictvo si patentovalo supravodič pro pokojovou teplotu  
Kdo by nechtěl supravodič, který by pracoval za příjemné teploty? Poslední dobou se množí zprávy o takových technologiích. Jednu z nich teď přihodili U. S. Navy, jejichž vědec vymyslel systém, který funguje jako supravodič za normálních podmínek. Prý by mohl změnit svět.
Schéma panentu U. S. Navy. Kredit: U.S. Patent and Trademark Office.
Schéma panentu U. S. Navy. Kredit: U.S. Patent and Trademark Office.

Supravodivost je skvělá a mohla by přinést aplikace, které udělají z naší doby svět science-fiction. Má to ale háček, dosavadní supravodiče pracují za teplot, které jsou nepříjemně blízko absolutní nule, tedy hluboko pod bodem mrazu. Vědecké týmy po celém světě intenzivně pracují na technologiích supravodivosti, které by fungovaly za pokojové teploty. Zjevně to není jednoduché, ale v poslední době se objevují více či méně bizarní zprávy, z nichž vyplývá, že už se tomu či onomu vědci podařilo supravodivosti za pokojové teploty dosáhnout.

 

Jedna taková podivuhodná zpráva vzbudila pozornost v těchto dnech. Americké námořnictvo si nechalo patentovat technologii supravodiče, který funguje za pokojové teploty. Pokud to celé není nějaký omyl, tak by taková technologie samozřejmě mohla přinést veliké změny v řadě různých odvětví.

 

U. S. Navy.
U. S. Navy.

Americký patentový úřad U. S. Patent and Trademark Office před pár dny zveřejnil patent, na němž je jako autor supravodiče pro pokojovou teplotu uveden Salvatore Cezar Pais, který pracuje ve výzkumu U. S. Navy. Podle informací obsažených v patentu, které ale nejsou příliš podrobné, je základem supravodiče drát s nevodivým jádrem, které je potažené hliníkem a materiálem PZT (lead zirconate titanate), což je keramický perovskit, pomocí vakuového napařování a následných úprav. Kolem drátu je obtočena elektromagnetická cívka. Když je cívka aktivovaná pulsujícím proudem, tak dochází k nelineárním vibracím a následně k supravodivosti za pokojové teploty.

 

United States Patent and Trademark Office
United States Patent and Trademark Office

V patentu je uvedeno, že takový supravodič pro pokojové teploty by mohl vést k vývoji nových generací energetických zařízení, které by mohly mít ohromující užitek pro lidskou civilizaci. Přiložené dokumenty ovšem neobsahují žádná data, což situaci kolem tohoto patentu na údajně revoluční technologii pochopitelně příliš nevyjasňuje.


Supravodič pro pokojovou teplotu by dnes chtěl každý. Mezi současnými používanými supravodiči je teplotním rekordmanem supravodič z hydrogensulfidu, který funguje při mínus 70,6 °C. Loni dva vědci z Indie prohlásili, že vytvořili supravodič, který funguje za pokojové teploty, ze zlata a stříbra. Další výzkumné týmy zase kvůli dosažení supravodivosti za teplot blízkých nule (stupňů Celsia) stlačují hydrid lantanu, jak jsme nedávno zaznamenali i na OSLU. Vše nasvědčuje tomu, že doba pokojové supravodivosti uzrává. Nejspíš je to na spadnutí.

Literatura
Phys.org 22. 2. 2019.

Datum: 28.02.2019
Tisk článku

Návod na přežití pro ženu - Bukovský Igor
 
 
cena původní: 349 Kč
cena: 349 Kč
Návod na přežití pro ženu
Bukovský Igor
Související články:

Tajuplná fáze hmoty, která krade elektrony supravodivosti za vysoké teploty     Autor: Stanislav Mihulka (22.12.2014)
Jak vytvořit supravodivost v nesupravodivých materiálech     Autor: Stanislav Mihulka (01.11.2016)
Lanthanoidový materiál je supravodivý za (téměř) pokojové teploty     Autor: Stanislav Mihulka (25.12.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace