SniffPhone detekuje rakovinu z dechu  
Finské výzkumné centrum VTT předvedlo prototyp zařízení, které má ambice provést revoluci v prevenci rakoviny, a výhledově nejen žaludku. Diagnózu stanovuje analýzou dechu.

Spolu s telefonem nám z dechu zjistí, zda máme rakovinu.
Spolu s telefonem nám z dechu zjistí, zda máme rakovinu.

Na začátku projektu SniffPhone byli psi

Jedním z pracovišť, kde vzali vážně jejich schopnost vyčenichat nemocné místo s rakovinou, bylo výzkumné oddělení nemocnice Amersham General Hospital v Buckinghamském hrabství ve Velké Británii. Doktorka  Carolyn Willisová se inspirovala případem ženy, jejíž pes začal jevit zvýšený zájem o jedno místo na její noze. Stále ji k tomuto místu na noze čichal a snažil se jej sevřít do zubů a tak trochu jako „vykousnout“. O něco později se ženě na tom místě vyvinul zhoubný nádor kůže a musela podstoupit operaci.

Willisová se rozhodla vše ověřit a uskutečnila pokus se šesti psy. Labradorem, "voříškem" a čtyřmi loveckými psy. Zhruba půl roku je nechávala čichat  k moči pacientů, kteří trpěli rakovinou močového měchýře. Po sedmi měsících psi rozpoznali 22 z 54 případů. V časopise British Medical Journal se píše, že psi měli při určování rakoviny 41% úspěšnost. Později to doktorka zkoušela s vysušenou močí, ale to už nedopadlo dobře.

U testů s očicháváním vyoperované nádorové tkáně narazila na ještě větší problém. Týkal se uchovávání vzorků určených pro psí tréning. Vzorky dlouho "čerstvé" nevydržely, a když se je pokusila zmrazit, nebo k nim přidat konzervant, byl s rozpoznáváním konec. Protože se Willisové naskytly jistější příležitosti k budování  kariéry, její výcvikový program skončil.

 

Antti Vasara, generální ředitel VTT, 2368 odborných a vdědeckých pracovníků, čistý roční obrat 180 milionů EUR.
Antti Vasara, generální ředitel VTT, 2368 odborných a vědeckých pracovníků, čistý roční obrat 180 milionů EUR.

Záhy psí štafetu převzalo jiné britské pracoviště. Na Sussex University (NHS Trust, Brighton). Tamní doktory k práci se psy rovněž přivedl případ pacienta. Tentokrát šlo o 75letého muže, jehož pes vytrvale a otravně věnoval pozornost jeho pravému uchu. Histologické vyšetření tamní asymtomatické léze potvrdilo maligní melanom. Dnes už je pracovišť, kde se věnují výcviku psů k detekci rakoviny, celá řada. Střídavě hlásí jisté úspěchy u rakoviny močového měchýře, prsu, tlustého střeva, plic, vaječníků, prostaty a kůže.

 

S psí “atestací” a jejich zaváděním do kliniky, to kvůli jejich nespolehlivosti  moc dobře nevypadá. Stejně neslavně zatím dopadaly snahy nahradit psí nos chromatografem. I když se ví, že rakovinová tkáň má odlišný metabolismus ve srovnání s normálními zdravými buňkami, a že produkuje některé látky, které jsou psi schopni detekovat, pro chromatograf zůstává záhadou, jaké látky má zjišťovat. Vyšetřování moče například skončilo nezdarem v důsledku komplikací s kolísáním hladin  hormonů, reziduí po antikoncepci, příměsi krve u žen (v závislosti od  jejich cyklu), u mužů zase vadí konzumace aromatických a jiných dochucovadel a u obou pohlaví pak konzervační látky z nápojů a potravin.

 

Jak to tak vypadá, tak naši nejlepší přátelé se svým čenichem brzo utřou nos. Mohou si za to ale sami, neměli být tak roztěkaní.
Jak to tak vypadá, tak naši nejlepší přátelé se svým čenichem brzo utřou nos. Mohou si za to ale sami, neměli být tak roztěkaní.

Vše by brzo mělo změnit zařízení, o němž se zmiňuje zpráva finského Centra technického výzkumu VTT.  Jeho výzkumníci předvedli zařízení nazvané SniffPhone - malou krabičku s detektorem těkavých organických látek (VOC). Jakých, žel zpráva neuvádí. Data získaná z dechu zařízení posílá přes bluetooth chytrým telefonem do cloudového úložiště. Analýzu dat a verdikt: zdravý/nemocný provádí algoritmus a školený zdravotní personál na dálku. V praxi by se měl přístroj stát levnou alternativou stávajícího screeningu rakoviny žaludku.

 

Z dostupných materiálů vyplývá, že přístroj v klinických testech uspěl a že jeho výroba už závisí jen na získání dostatku financí. Potřebné injekce by se projektu mělo dostat komercionalizací tzv. Spin-off společností. Otázkou je, zda předvedený prototyp není jen Potěmkinovou vesničkou, která má sloužit k obrání investorů.  Nejspíš by tomu tak být nemělo. Projekt SniffPhone je totiž součástí programu EU pro financování programu Horizont 2020. To by také ještě nemuselo být kdoví jakou zárukou. Projektové konsorcium ale už důvěryhodné je. Tvoří ho devět partnerů: Technion - Izraelský technologický institut, NanoVation (rovněž Izrael), Cellix Ltd (Irsko), německý ChipShop, Lotyšská univerzita, University of Innsbruck, Siemens, JLM Innovation GmbH (Německo) a již zmíněný finský VTT. VTT, nebo-li "Valtion Teknillinen Tutkimuskeskus", kde prototyp předvedli, a o němž mnozí z nás ani netušili, že existuje, není žádné ořezávátko.  Je to centrum technického výzkumu a největší multidisciplinární výzkumná organizace v severní Evropě a garant projektu SniffPhone.

 

Literatura

Leon Frederick Campbell,, et al.: Canine olfactory detection of malignant melanoma, BMJ Case Rep. 2013; 2013: bcr2013008566. doi: 10.1136/bcr-2013-008566

MedicalXpress, https://medicalxpress.com/news/2019-03-sniffphone-cancer.htmlSniffPhone.

Datum: 12.03.2019
Tisk článku

Němčina pro zdravotní sestry - Karasová Eva
 
 
cena původní: 235 Kč
cena: 235 Kč
Němčina pro zdravotní sestry
Karasová Eva
Související články:

Nanoželezem zocelené makrofágy v roli lamželezů na rakovinu     Autor: Josef Pazdera (28.09.2016)
Fotoakustický tomograf – perspektivní nástupce radiologického mamografu     Autor: Dagmar Gregorová (21.06.2018)
Co má společného rakovina s diabetem?     Autor: Josef Pazdera (05.10.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace