Izoflavony - rozčarování  
Vědci zarmoutili odborníky na výživu - zjistili totiž, že konzumace sójového proteinu, obohaceného o izoflavony, nezlepší u mladých žen obsah minerálů v kostech ani hustotu jejich kostní hmoty.
 Není to dávno, co jsme Vás na těchto stránkách informovali o tom, že přípravky pro výživu nemluvňat, jejichž základem je sója, mohou výrazně narušit vývoj imunitního systému (viz článek „Sója poškozuje imunitu“ ) a již je zde další poznatek, který rovněž nepotěší výživáře,  producenty a zpracovatele sóji. Překvapivá zjištění pochází tentokrát od pracovníků z Univerzity na Chapel Hill ve státě Severní Karolína (USA) a týkají se účinku izoflavonů. Izoflavony jsou látky, které si rostliny tvoří proto, aby je ochránily před oxidací a před organismy, které by je mohly napadnout. Sójové boby jsou častým zdrojem izoflavonů používaných pro lidskou výživu. Využívají se jako nutriční doplněk pro sportovce, kulturisty a také k léčbě osteoporózy (řídnutí kostí).

Z dříve provedených pokusů, například na Univerzitě v Illinoa, nebo na Státní univerzitě ve státě Iowa  je známo, že izoflavony mají blahodárný vliv na složení a stavbu kostí u žen v přechodu a také u žen, které již jsou po přechodu. Obecně se soudilo, že to, co platí pro starší ženy, platí i pro zdravé mladé ženy a že izoflavony  přispívají k ochraně  kostí žen v průběhu celého jejich života.

Pokus, ve kterém byly sledovány mladé ženy ve věku přibližně dvaceti let ukázal, že obsah minerálů v kostech, stejně jako hustota kostní hmoty u skupiny žen, která dostávala potravu obohacenou o izoflavony, se nelišily od žen, které byly ve skupině, která měla izoflavonů nedostatek.

Pokud se tento poznatek podaří prokázat i dalším pokusem, budeme muset znovu poopravit své názory na sóju...

 

 Poznámka: Izoflavon, který je používán v Evropě jako léčivo pro osteoporózu pod názvem Osteofix™, je syntetizován ze sojového daidzeinu.  Některé dřívější názory na použití izoflavonů a fytosterolů v oblasti medicíny a kulturistiky najdete na adrese www.bodybuilding.cz
/prazak/Fytosteroly_a_jejich_moznosti_update_I_dil.html

 

Obrázek: Schema molekuly Genisteinu  - 4\',5,7-Trihydroxy-izoflavon

Datum: 31.10.2002
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz