Mléko jako prostředek teroru?  
Jedním z nejsnazších způsobů, jak otrávit více než půl milionu lidí, přičemž pro více než polovinu z nich by to bylo smrtelné, je využít k tomu auto svážející z farem mléko. Stačí k tomu mít pouze 10 gramů botulinu. Tak vyzněla analýza rizika, která měla být zveřejněna letos v květnu, ale kterou na poslední chvíli vládní úředníci stáhli z tisku. Nyní bylo její zveřejnění povoleno.

 

 

Zvětšit obrázek
Bakterie Clostridium botulinum produkuje botulin, který patří k nejjedovatějším látkám v přírodě. Foto: Denis Kunkel.

Podle Larryho Weina ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii, který je autorem zmíněné studie na rizika útoku teroristů, si lidé myslí, že na vrcholu pyramidy hrozby bioterorismu jsou bacily pravých neštovic a antraxu. Obavy z botulinu jsou u veřejnosti na okraji zájmu a tato látka u nás vzbuzuje jen malou pozornost. Je to omyl. Zneužití botulinu (botulotoxinu) patří k těm nejreálnějším, jeho použití je totiž velmi jednoduché a pro teroristu není rizikové. Wein se svým kolegou Yifan Liu propočítali, jak mnoho osob by mohlo být otráveno, pokud by si teroristé zvolili jako cíl mléko na farmě dobytka, odkud se mléko sváží cisternami do mlékárenského závodu ke zpracování pasterizací.
Při  zveřejňování těchto výsledků došlo ke sporu. Bezpečnostní služba USA, po událostech  11 září 2001, byla názoru, že vědecké publikace, upozorňující na případnou hrozbu, se mohou stát pro teroristy návodem.

Zvětšit obrázek
Clostridium botulinum - detail

Autor studie Wein tvrdí, že text studie zaslal Americkému federálnímu úřadu zdraví v říjnu roku 2004, a protože mu nebyly zaslány žádné připomínky k práci,  měly se podle tiskových pravidel výsledky objevit  v květnovém vydání Sborníku  Akademie věd USA. Na poslední chvíli ale zasáhlo oddělení pro zdraví a požádalo o pozdržení otištění výsledků. Souhlas k otištění těchto informací byl znovu udělen až 27. června.

 


Informovat veřejnost?
Nad zveřejňováním poznatků tohoto typu a svobodou tisku se rozpoutala bouřlivá diskuse. Nejvyšší představitel Akademie věd USA Bruce Alberts se proti bezpečnostní službě ohání názorem, že pokud práce obsahuje veřejně dostupná data, je lepší ji uveřejnit, než zakázat.
V editorialu Sborníku, ve kterém studie nyní byla zveřejněna, Alberts píše: „ Všechny údaje v tomto článku a ty, které mohou být k teroristickému činu zneužitelné“ – jako velikost cisteren - „jsou běžně dostupné na internetu kdekoli na světě, stačí použít vyhledávač Google.“ Publikování analýzy rizika bioterorismu, říká Albert, povede k dalším vědeckým studiím a k obraně.


 

Botulin se ve studiích zabývajících se faceliftingem stává nepostradatelným pomocníkem. Jeho výroba ve světě roste. Dostat se k němu není pro teroristy tak nereálné.

Studie rizika vychází z údajů, které jsou typické pro průměrnou americkou farmu. Do takové farmy zajíždí dvakrát denně cisterny k odvozu mléka. Přepravce přitom mléko sváží z více farem současně. Ve studii se vychází ze situace, při které je mléko z farmy naředěno mlékem z jiných farem. Po příjezdu do mlékárny se smíchá ve velkém tanku s mlékem ze svozu z dalších aut, poté je mléko pasterováno a stáčeno do lahví nebo krabic.
V mlékárně je obsah zásobních  tanků permanentně zpracováván a také doplňován. Zásobní nádoby byvají  zcela vypuštěny a čištěny každý třetí den.


Wein použil matematického modelování tohoto případu  a sledoval  koncentrace toxinu ve finální láhvi. Výpočty dělal variantně podle toho, jaké množství jedu by se do tanku dostalo, přičemž v úvahu bral i  deaktivaci botulinu při pasterizaci mléka.  Zjistil, že 1 gram toxinu, a možná i méně, by otrávil 100 000 lidí. Jednalo by se především o děti, které jsou na jed citlivější, a které vzhledem ke své hmotnosti konzumují mléka relativně více.
10 gramů botulotoxinu dopraveného do mlékárny by způsobilo otravu u 568 000 konzumentů mléka. Přitom u množství okolo zmíněných deseti gramů by se již nejednalo především o děti, ale byly by postiženy všechny věkové kategorie. Tento případ je podle autora studie méně  pravděpodobný. Vychází z úvahy, že získání  většího množství jedu je obtížnější a budilo by velkou pozornost.


Rozhodoval by čas
Otrava botulinem způsobuje ochrnutí svalů, to vede k neschopnosti dýchat a ke smrti  zadušením. Oběti potřebují řízené dýchání, ale Wein ve studii dokládá, že zákeřnost hromadné otravy je v tom, že  přístrojů a odborné péče by se všem nedostávalo a přibližně 60% obětí by zemřelo. Za normální situace zmírá jen asi 6% otrávených.
Je na zdravotnických orgánech, aby vzaly v úvahu toto riziko a udělaly opatření, která včas zastaví konzumaci mléka v průběhu dne, kdy se začnou objevovat první paralyzované oběti. Druhým krokem bude zvládnou dopravu statisíců  postižených osob do nemocnic. Pokud by se zmíněná opatření zvládla, zachránilo by to dvě třetiny takto ohrožených lidských životů.
Model ukazuje, co by v takové situaci mohlo společnosti pomoci a co ne.


 

Zvětšit obrázek
Svoz mléka je pravděpodobným cílem bioteroristů. 1 gram botulinu by otrávil 100 000 lidí.

Antisérum
Vytvoření preventivních zásob anti-botulinového séra by mělo jen malý význam, protože to může přispět k prevenci, nemůže však zvrátit účinek toxinu. Botulin je bílkovina, která brání uvolňování neurotransmiterů. Při otravě zastavuje práci všech svalů včetně dýchacích. Dosud však nebylo jasné, jak se dostává do nervové buňky, kde působí. Vědělo se, že receptor pro botulotoxin se skládá z gangliosidů a proteinů. Ony proteiny se však nedařilo blíže určit. Úspěšní byli až vědci z University ve Wisconsinu a nazvali je synaptotagmin I a II (syt I a II), které jsou receptory pro botulotoxin B, jednu ze 7 variant tohoto jedu. Při vývoji protijedu se zkoušely fragmenty syt II, které obsahují vazebná místa pro botulotoxin. Jejich dávka podaná minutu před expozicí botulotoxinu dokáže vychytat až 80 % jedu. Může sloužit jako jakýsi preventivní ochranný štít.


Technologická opatření
Zpřísnění opatření v mléčnicích, jako je častější čištění zásobních tanků na mléko, by také přispělo jen malým účinkem. Nejefektivnějším opatřením by bylo otestovat obsah každé cisterny, která vjede do mlékárny. To by nemusel být až takový problém. Již dnes je u každého vozu, který přiveze mléko do mlékárny, prováděna zkouška na přítomnost antibiotik. Zjišťuje se tak, zda nějaký farmář omylem nepodojil krávu, u které se antibiotiky léčí zánět vemene.  Zkouška na antibiotika trvá 45 minut. Podle studie by se současně mohl provádět test na přítomnost botulinu. V době, kdy Wein dopisoval studii, zveřejnila firma  Bio Veris Corporation z Gaithersburguve státě Maryland, že se jim takový test podařilo vyrobit. Výsledek je znám za 15 minut.

Pramen: Proceedings of the National Academy of Sciences (DOI: 10.1073/pnas.0408526102)


Dodatek Osla
Pokud by přece jen k teroristickému činu došlo, byla by škoda takové mléko likvidovat bez užitku. Doporučujeme jej patřičně naředit a prodávat v lékárnách a fitnesklubech.  Již delší dobu  se ví, že botulin účinně tiší bolest a že třeba při takové migréně je svým účinkem ve srovnání s jinými léky téměř nedostižný (ve formě léku se s ním setkáváte pod názvem Botox). Léčebně působí botulinový jed při bolestech zad, zmírňuje křeče svalů. Pokud se botulin aplikuje rovnou do žaludku, ten se pak vyprazdňuje pomaleji, a to je pro obézní osoby něco jako dar z nebes – bez většího odříkání začnou hubnout.

Datum: 01.07.2005 09:06
Tisk článku

Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest? - Dawkins Richard
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 355 Kč
Boží blud - Přináší náboženství útěchu, anebo bolest?
Dawkins Richard

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 17:25:00

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět

Já to moc nechápu.

Jiří Šíma,2011-07-31 05:01:17

Botulin je podle wikipedie jeden z nejjedovatějších jedů a lidé si ho nechají hromadu stříknout pod kůži a nezemřou. Jak to?
A co se týká zametení teroristického útoku pod koberec, v zájmu zachování veřejného klidu a pořádku, tak jak bylo vidět na odezvě na 11. září ze strany Bushovy administrativy, nějaké zametání pod koberec nepřipadá v úvahu. Naopak, takového útoku se dá dobře využít. A navíc není v lidské přirozenosti mlčet, když se něco takového stane. Lidé chtějí být informovaní.

Odpovědět


Laické vysvětlení toho botulinu.

Jitka Devátá,2013-02-02 03:40:10

Botulotoxin se do svalu píchá snad milionkrát naředěný a v malém množství. Přesto způsobí ochrnutí svalu na řadu měsíců. (Pokud tuto kosmetickou proceduru zaplatíte manželce, nebude se moci na Vás zamračit i kdyby sebevíc chtěla.) Pokud by jste ho však vypil, tak se rozšíří krví a ochrnou Vám dýchací svaly.

Odpovědět

Beg your pardon?

Jan Vaněk jr.,2005-07-25 17:10:11

Jak známo, v USA nemají ŽÁDNÉ "ministry" - http://en.wikipedia.org/wiki/Government_of_the_United_States#The_executive_departments (koukám, že tam je i jedno of Agriculture, i když mrňavé). Znamená to snad, že místo "ministerstva zahraničí" budeme mluvit o státním departmentu a místo financí o... oddělení pokladu?

Odpovědět

"oddělení pro zdraví" (potřebujem, kdo t

Jan Vaněk jr.,2005-07-15 11:16:58

(United States) Department of Health (and Human Services) se obvykle překládá jako ministerstvo zdravotnictví. A <a href=http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7601>koukám</a>, že "federální úřad zdraví" je totéž.

Odpovědět


Překládá i nepřekládá

Josef Pazdera,2005-07-18 09:48:32

Těžko říci co je správnější, je nás stále více těch, kteří US federal department of health termínem ministerstvo zdravotnictví nepřekládají. Důvod je ten, že v našich poměrech má ministerstvo zdravotnictví jinou strukturu, jiný záběr a tím i jiný význam. V USA tento úřad (US federal department of health), například zastává také funkci našeho ministerstva zemědělství (zodpovídá za bezpečnost potravin). Z tohoto pohledu by zase bylomožnonamítat, že správnější je použít překladu ministerstvo zdravotnictví a zemědělství. Je otázkou, zda na instituci s různou funkcí pasovat náš termín "ministerstvo" když se jedná o US federal department of health. Časem se tento termín zřejmě vůbec překládat nebude a to bude asi to nejlepší řešení.

Odpovědět

A co mediální obraz?

ondrej,2005-07-13 09:10:51

V žádném případě nechci bagatelizovat rizika vyplývající z různých podivných "band", jen tak uvažuju:
- jestli těm teroristům nejde hlavně o to, aby bylo jasně vidět, že to udělali oni - oni vzali letadlo a nabourali do "dvojčat", oni vypustili v tokyjském metru nebo kde to bylo jakýsi plyn, oni teď v Londýně, ... - přiotrávení lidé vytahovaní ze zadýmeného podzemí, zakrvácené obrázky z Iráku, Izraele,... - to je přece pro ně ta "akce", ten pravý mediální obraz.
Jestli by čistě náhodou nemohlo být prosté "anonymní" přidání botulotoxinu do mléka nebo někde jinde (a tedy následně "pouzí" ležící lidé - bez krve apod.) "příliš málo" - pro mediální obraz té či oné militantní skupiny, málo pro posilování strachu lidí - v době, kdy krev je v TV už skoro denně.
Uměl bych si přestavit, že pokud by došlo třeba ke kontaminaci právě těch potravin botulotoxinem, a k tomu se přihlásila nějaká "banda", okamžitě by se v zájmu zachování veřejného klidu a pořádku mohly "vyrojit" zprávy dementující vliv teroristů na tuto "politováníhodnou okolnost, kterou zapříčinila lidská chyba - kontaminací potraviny př. nedokonalým vymytím tanku, hadice,..." (s tímto bych právě ve smyslu výše uvedeného souhlasil), ... - co myslíte?

Odpovědět


Uhodil jste hřebík na hlavičku

edison,2005-07-18 14:26:10

Už několik let tvrdím, že válka proti terorismu je nesmysl a že jediné, co může objektivně pomoci je celosvětový zákaz šíření informací o jakýchkoli teroristických aktech. Pokud si totiž terorista bude jist, že se o tom dozví jen přímí účastnící a příbuzní obětí, bude silně demotivován. Jediné, na co bych posílal rakety, jsou TV a rozhlasové vysílače států, kde takový zákaz nebude dodržován. Byl by to samozřejmě zásah do svobody projevu, ale mám takový neblahý pocit, že při stávajícím řešení je nenápadně aplikováno mnohem více "menších" zásahů do velkého počtu občanských svobod.

Odpovědět

botulin

pavel houser,2005-07-06 22:28:24

botulotoxin se varem rozklada pomerne rychle, i kdyz pasterizace by na to asi nestacila. problem muze byt i v tom, ze kdyz jsou jeho puvodcem mikroorganismy, ty sporuluji a po ochlazeni zacnou zase pusobit. tj. neco si uvarite, tim v tom jed znicite, ale clostridie nezabijete. pak to nechate odlezet, ony oziji a vytvori novy jed a az rano/vecer budete dojidat, zemrete. ale v pripade otravy by se to delalo primo toxinem a tahle hrozba by odpadla...

Odpovědět

aha

Marie,2005-07-04 15:47:15

takže pasterizace nepomůže. Moje mamka opravdu převařuje veškeré mléko v tom dvouplášťovém hrnci. Ale dlouhodobý var to není. Ten by mléku zhoršil chuť - aspoň se to píše v kuchařce z roku 1960.

Odpovědět

nechápu

Marie,2005-07-04 09:44:23

v článku je zmínka o deaktivaci botulotoxinu pasterizováním. To jako zahřátím přestane být jedovatý? Pak by stačilo mléko před použitím svařit v mlíčňáku.

Odpovědět


botulin

Pazdera,2005-07-04 14:29:31

Pasterizací se botulin nezničí, pouze o něco málo klesá jeho toxicita. Jak je to s dlouhodobým varem nevím. Ale i kdyby se tak dal zcela zničit, pochybuji, že by si spotřebitel každé mléko,které přinese z obchodu preventivně převařoval.

Odpovědět

K dodatku osla!

Dwarf,2005-07-03 19:49:26

Srandu bych si z toho nedělal, co kdyby se někdo vloupal do pivovarů a botulotoxin dal do piva, to by pak mohl vymřít celý náš národ.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace