Roztomilá hvězda nového Jurského světa Aquilops  
…aneb Představení malého rohatého dinosaura z Montany

Ačkoliv již delší dobu nepodléhám vlnám nadšení z dalších filmových Jurských světů, jednu věc musím uznat. Přinejmenším se tam fanoušci vždy naučí nové jméno některého z málo známých dinosaurů, kteří doplňují své populárnější soukmenovce (které už zná naopak každý – Tyrannosaurus, Velociraptor, Brachiosaurus, Triceratops apod.). V novém Jurském světě, který právě vtrhl i do našich kin, je představen malý a vývojové primitivní ceratops (rohatý dinosaurus) jménem Aquilops americanus.

 

Rekonstrukce pravděpodobného vzezření hlavy jedince druhu Aquilops americanus. Typový exemplář byl nedospělým jedincem o délce asi 60 cm a jeho lebka měřila na délku jen 8,4 cm. Kredit: Brian Engh; Wikipedia (CC BY 2.5)
Rekonstrukce pravděpodobného vzezření hlavy jedince druhu Aquilops americanus. Typový exemplář byl nedospělým jedincem o délce asi 60 cm a jeho lebka měřila na délku jen 8,4 cm. Kredit: Brian Engh; Wikipedia (CC BY 2.5)

Ve filmu se jedná o samičku, která dostane jméno Dolores, a spřátelí se s dětskou herečkou. Tento drobný býložravec, jehož fosilie byly objeveny na jihu Montany a formálně popsány v roce 2014, skutečně dosahoval jen velikosti menší kočky a mohl snad opravdu působit až roztomile – i když asi ne tolik, jako ve filmu. Zkameněliny tohoto dinosaura byly objeveny paleontologem Scottem Madsenem v roce 1997 na území Carbon County (okresu Carbon) na jihu Montany. Samotný objev byl spíše dílem náhody, Scott Madsen patřil k týmu expedice vedené jeho slavnějším kolegou Richardem Lawrencem Ciffelim a zorganizované společností National Geographic Society. Typový exemplář, který dnes nese označení OMNH 34557, byl nalezen v sedimentech geologického souvrství Cloverly a má stáří asi 109 až 104 miliony let.[1] Jedná se o téměř kompletně dochovanou lebku (i se spodními čelistmi) subadultního exempláře. Pokud by byl plně dorostlý, pak by možná dosahoval velikosti menšího psa, určitě by tedy nebyl nijak výrazně velkým dinosaurem.

 

Fosilní fragment lebky druhu Aquilops americanus při pohledu z obou stran, seshora a zdola. Nápadným znakem je zejména velká očnice, výrazné zuby i zobákovité zakončení čelistí. Kredit: Engh, B.; et al. (2014); Wikipedie (CC BY 2.5)
Fosilní fragment lebky druhu Aquilops americanus při pohledu z obou stran, seshora a zdola. Nápadným znakem je zejména velká očnice, výrazné zuby i zobákovité zakončení čelistí. Kredit: Engh, B.; et al. (2014); Wikipedie (CC BY 2.5)

Madsen se zpočátku domníval, že se jedná o fosilii jiného ptakopánvého dinosaura, konkrétně orodrominního tescelosaurida druhu Zephyrosaurus schaffi.[2] Při preparaci fosilní kostry však poznal, že se nejedná o zefyrosaura, ale o zcela nový rod a druh ptakopánvého dinosaura. V roce 2014 pak kostru popsal paleontolog Andrew A. Farke se svými třemi kolegy a přidělil jí vědecké jméno Aquilops americanus.[3] Rodové jméno Aquilops znamená v doslovném překladu „orlí tvář“, což odkazuje na zobákovité charakteristické zakončení čelistí dinosaura, poněkud podobné zahnutému orlímu zobáku.

 

Druhové jméno americanus je zase reakcí na skutečnost, že se jedná o vůbec první prokazatelnou fosilii vývojově primitivního rohatého dinosaura z kladu Neoceratopsia, známou ze Severní Ameriky. Aquilops byl každopádně velmi malým dinosaurem, přestože typový exemplář představuje ještě nedospělého a plně nedorostlého jedince. Lebka by v kompletním stavu měřila na délku 84,2 mm a celková délka těla by činila asi 60 cm. Hmotnost holotypu v době jeho života pak byla odhadnuta přibližně na 1,5 kg. Detailním porovnáváním s fosiliemi vývojově příbuzných ceratopsů bylo zjištěno, že typový exemplář dorostl v době své smrti asi do 60 % dospělé velikosti. Snadno tedy vypočítáme, že plně dorostlý jedinec druhu Aquilops americanus měřil na délku zhruba 1 metr, jeho lebka byla dlouhá 14 centimetrů a hmotnost mohla činit přibližně 7 kilogramů. Autoři popisné práce stanovili i několik jedinečných anatomických znaků tohoto dinosaura, a to na rostrální kosti, na horní čelisti a u předočnicového otvoru. Na první pohled je jasné, že Aquilops byl relativně bazálním (vývojově primitivním) zástupcem rohatých dinosaurů, což je zjevné nejen při porovnání s velkými pozdně křídovými ceratopsidy.[4] Fylogenetická analýza provedená autory popisné studie ukázala, že Aquilops byl zástupcem kladu Neoceratopsia, ovšem na velmi bazální pozici, dokonce byl méně vývojově pokročilý než taxony jako Auroraceratops, Helioceratops, Koreaceratops a Leptoceratops. Jediným méně vyspělým zástupcem této skupiny je přitom další asijský rod Liaoceratops.[5] Příslušnost rodu Aquilops k vývojově vyspělejším čeledím Leptoceratopsidae nebo Protoceratopsidae není příliš pravděpodobná, ostatně nejednalo se ani o zástupce kladu Ceratopsoidea.[6] Paleontologové museli vzít v úvahu i skutečnost, že typový exemplář nebyl plně dospělý a mnohé anatomické znaky na jeho kostře tedy více připomínaly archaické anatomické prvky jeho předchůdců. Avšak i po úpravě zadání pro přesnější fylogenetickou analýzu vycházela pozice tohoto taxonu na kladogramu přibližně stejná.

 

Rekonstrukce ekosystému v rámci geologického souvrství Cloverleaf. Dospělý jedinec rodu Aquilops se snaží odehnat od mláďat útočícího dravého savce rodu Gobiconodon. Druhý dospělý dinosaurus přihlíží celému dramatu z ústí nory. Kredit: Brian Engh; Wikipedia (CC BY 4.0)
Rekonstrukce ekosystému v rámci geologického souvrství Cloverleaf. Dospělý jedinec rodu Aquilops se snaží odehnat od mláďat útočícího dravého savce rodu Gobiconodon. Druhý dospělý dinosaurus přihlíží celému dramatu z ústí nory. Kredit: Brian Engh; Wikipedia (CC BY 4.0)

 

Rohatí dinosauři, kteří jsou vývojově vyspělejší než psitakosauridi (čeleď  Psittacosauridae, pojmenované po svém nejznámějším zástupci) spadají do kladu Neoceratopsia. Nejstarší neoceratopsidi vznikli pravděpodobně ve východní Asii a do Severní Ameriky migrovali právě v průběhu pozdní fáze spodní křídy, nejspíš jen relativně krátce před výskytem rodu Aquilops.[7] Mimochodem k dalším dvěma velkým migračním událostem významného rozsahu, týkajícím se nejen ptakopánvých dinosaurů, došlo také na začátku svrchní křídy (zhruba před 100 až 90 miliony let).[8] Je pozoruhodné, že ceratopsidi, kteří jsou zdaleka nejvíce rozšířeni v období svrchní křídy na území Laramidie, mají své evoluční počátky úzce spjaté s jiným kontinentem. Fosilie byly objeveny ve vrstvách formace Cloverly známých jako „oddělení VII“ geologického členu Himes. Ve stejných ekosystémech se přitom vyskytovali další populární dinosauři, jako je obří somfospondylní sauropod Sauroposeidon proteles, dále velký karcharodontosauridní teropod Acrocanthosaurus atokensis nebo potenciálně i menší srpodrápý dromeosauridní predátor Deinonychus antirrhopus (který mohl být přizpůsoben právě k lovu kořisti od velikostní kategorie rodu Aquilops k ještě poněkud větším dinosaurům).[9] Oficiální představení rodu Aquilops bylo v prosinci roku 2014 provázeno i značným mediálním zájmem, živeným skutečností, že se jednalo o zdaleka nejstaršího rohatého dinosaura ze Severní Ameriky, předcházejícího všem ostatním o nejméně 20 milionů let. Pomohlo také velikostní přirovnání dinosaura ke kočce nebo králíkovi, zatímco o čtyřicet milionů let mladší Triceratops byl větší než dospělý slon. Jen samotná lebka triceratopse mohla být i 2,5krát delší než celé tělo malého rohatého dinosaura![10] Aquilops je každopádně velmi významným druhem ceratopse, který nám pomáhá utvořit si lepší představu o počátcích vývoje rohatých dinosaurů na území Severní Ameriky, o kterých jsme zatím měli jen velmi málo informací.

---------

Napsáno pro weby DinosaurusBlog a OSEL.

---------

Short Summary in English: Aquiloceratops is a genus of small ceratopsian dinosaurs dating from the late phase of Early Cretaceous of North America, approximately 109 to 104 million years ago. The type (and only known) species is A. americanus. Adult individual was about 1 meter long, it had a 14 cm long skull and its weight was perhaps around 7 kg.

---------

Odkazy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Aquilops

https://svpow.com/2014/12/10/please-welcome-aquilops-americanus/

https://dinodata.de/animals/dinosaurs/pages_a/aquilops.php

https://samnoblemuseum.ou.edu/collections-and-research/vertebrate-paleontology/discovering-aquilops-americanus/

https://www.prehistoric-wildlife.com/species/aquilops/


 

[1] D’Emic, M. D.; et al. (2019). Chronostratigraphic Revision of the Cloverly Formation (Lower Cretaceous, Western Interior, USA). Bulletin of the Peabody Museum of Natural History. 60 (1): 3.

[2] Kutter, M. M. (2003). New material of Zephyrosaurus schaffi (Dinosauria: Ornithischia) from the Cloverly Formation (Aptian-Albian) of Montana. Journal of Vertebrate Paleontology. 23 (3, Suppl.): 69A.

[3] Farke, A. A.; et al. (2014). A Ceratopsian Dinosaur from the Lower Cretaceous of Western North America, and the Biogeography of Neoceratopsia. PLOS ONE. 9 (12): e112055.

[4] Madzia, D.; et al. (2021). The phylogenetic nomenclature of ornithischian dinosaurs. PeerJ. 9: e12362.

[5] You, H.; Tanoue, K.; Dodson, P. (2007). A new specimen of Liaoceratops yanzigouensis (Dinosauria: Neoceratopsia) from the Early Cretaceous of Liaoning Province, China. Acta Geologica Sinica. 81 (6): 898–904.

[6] Morschhauser, E. M.; et al. (2019). Phylogenetic history of Auroraceratops rugosus (Ceratopsia: Ornithischia) from the Lower Cretaceous of Gansu Province, China. Journal of Vertebrate Paleontology. 38 (Supplement): 117–147.

[7] Fonseca, A. O.; et al. (2024). A comprehensive phylogenetic analysis on early ornithischian evolution. Journal of Systematic Palaeontology. 22 (1): 2346577.

[8] Chinnery, B. J.; et al. (1998). Neoceratopsian teeth from the Lower to Middle Cretaceous of North America. In: Lucas, S. G., Kirkland, J. I., & Estep, J. W. (Eds.). Lower and Middle Cretaceous Terrestrial Ecosystems. New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin. 14: 297–302.

[9] Frederickson, J. A.; Engel, M. H.; Cifelli, R. L. (2020). Ontogenetic dietary shifts in Deinonychus antirrhopus (Theropoda; Dromaeosauridae): Insights into the ecology and social behavior of raptorial dinosaurs through stable isotope analysis. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology. 552: 109780.

[10] Scannella, J.; Horner, J. R. (2010). Torosaurus Marsh, 1891, is Triceratops Marsh, 1889 (Ceratopsidae: Chasmosaurinae): synonymy through ontogeny. Journal of Vertebrate Paleontology. 30 (4): 1157–1168.



Datum: 08.07.2025
Tisk článku


Diskuze:

Malí rohatí dinosauři

Tomáš Novák,2025-07-08 11:43:38

Zajímavý druh, určitě se stával kořistí mnoha dravých dinosaurů, ale i krokodýlovitých plazů apod. Zajímalo by mě, zda mohli mít stejně jako psitakosauři nějakou "fontánu" vláken na ocase nebo hřbetě, čili toho, které jim trčely ze hřbetu jako proto-peří...

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz