Osudová data: Vrací se na scénu budoucnosti vesmíru Velký křach?  
Podle dnešního mainstreamu se vesmír rozpíná a bude se rozpínat až kam mysl dohlédne. V poslední době se ale množí pozorování, podle kterých by temná energie mohla být dynamická a rozpínání vesmíru by mohlo mít svůj bod obratu, a to překvapivě brzy. Skončí náš vesmír tam, kde začal?
Velký třesk nebo Velký křach? Kredit: SM na Zoner AI.
Velký třesk nebo Velký křach? Kredit: SM na Zoner AI.

Pokud víme, náš vesmír se zrodil asi před 13,8 miliardami let. Bylo to explozivní a z našeho pohledu nesrozumitelné kvůli singularitám, ale stalo se. Otázkou je, jak vesmír skončí, pokud vůbec, a kdy to tak asi bude.

 

Velký křach směrem dolů. Kredit: Ævar Arnfjörð Bjarmason, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Velký křach směrem dolů. Kredit: Ævar Arnfjörð Bjarmason, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

V současné době převažuje názor, že se vesmíru bude dál a dál rozpínat, až se za nepředstavitelně dlouhou dobu rozepne do nicoty. Jsou ale i jiné možnosti, byť v současnosti poněkud přehlížené. Odpověď ohledně osudu vesmíru se ukrývá v temné energii, to je ale shodou okolností jedna z nejzáhadnějších věcí dnešní fyziky.

 

Hoang Nhan Luu z Universidad del País Vasco a jeho kolegové přicházejí výzkumem, který jde proti mainstreamu a přinesl až překvapivě konkrétní odpověď. Podle jejich modelu, který vychází z dat experimentů jako Dark Energy Survey a Dark Energy Spectroscopic Instrument, skončí vesmír Velkým křachem (Big Crunch) za přibližně 33,3 miliardy let od Velkého třesku čili za nějakých 20 miliard let. Pokud mají pravdu, vesmíru by měl zhruba za 7 miliard let dosáhnout největší velikosti a pak se začne smršťovat. Nakonec by měl skončit v jediném bodu.

 

Jak to souvisí s temnou energií? Donedávna jasně převažoval názor, že se temná energie chová jako Einsteinův pohrobek „kosmologická konstanta“ a že pohání rozpínání vesmíru stále a stále až do skonání věků. S nedávnými pozorováními ale přišly pochyby. Zdá se, že by temná energie mohla být dynamická.

Luu a spol. vytvořili model s axiony, ultralehkými částicemi temné hmoty, společně se zápornou kosmologickou konstantou. V podstatě vznikl vesmír jako obrovská guma. Nejprve se rozpíná a guma se natahuje. Za zmíněných 7 miliard let dosáhne vesmír, alespoň podle tohoto modelu, své největší velikosti a bude asi o 69 procent větší než dnes. Pak se zase smrští, až do explozivního finále. Co bude pak, to těžko říct.

 

Logo. Kredit: Universidad del País Vasco.
Logo. Kredit: Universidad del País Vasco.

Je to samozřejmě jen model, s predikcí a s nemalou nejistotou. Záporná kosmologická konstanta je stále velmi spekulativní záležitostí a ve hře zůstávají i další scénáře. Potěšující je, že nová astronomická zařízení, která snad budou spuštěna v dohledné době, mohou osvětlit chování temné energie. Snad by mohlo dojít i k ověření scénáře s Velkým krachem, který bude vyvrácen anebo ponechán ve hře. Z pohledu pozemšťana je sice poněkud stresující znát (velmi vágní) datum, kdy všechno skončí, ale na druhou stranu, kdo by se staral, co bude za 20 miliard let?

 

Video: How To Destroy The Universe

 

Literatura

Universe Today 3. 7. 2025.

arXiv:2506.24011.

Datum: 11.07.2025
Tisk článku

Související články:

Velký třesk anebo Velké zchlazení?     Autor: Stanislav Mihulka (20.08.2012)
Je náš vesmír na pokraji zhroucení?     Autor: Stanislav Mihulka (26.03.2015)
Náš starý dobrý vesmír se neroztrhne. Alespoň 2,8 miliardy let     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2016)
Prošel náš vesmír perfektním kosmologickým Velkým odrazem?     Autor: Stanislav Mihulka (13.07.2016)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán



Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz