Čína kontroluje asi 90 procent celosvětových dodávek vzácných zemin, včetně těžby a úpravy potřebných surovin. Většina neodymu, dysprosia, terbia a dalších podobných látek, které končí v elektromotorech, dronech, větrných turbínách nebo třeba chytrých telefonech, tím pádem představuje ohromnou páku, za kterou může Čína zatáhnout, kdykoliv bude chtít.
Západ se musí, ve svém vlastním zájmu, snažit tenhle destruktivní monopol co nejvíce narušit, i když, přiznejme si to, mu to zatím jde jako psovi pastva. Teď se snad konečně blýská na lepší časy, díky kalifornské společnosti Conifer Motors. Snaží se vydělit z rovnice vzácné zeminy a vyrábějí elektromotory z jednoho z nejběžnějších prvků na Zemi, ze železa.
Podobné pokusy se odehrály již dříve, ale magnety založené na železu byly považovány za příliš slabé na to, aby mohly nabídnout nějaké pořádné aplikace. Conifer ale použil trik, který znamená průlom – design elektromotoru s axiálním magnetickým tokem (axial-flux design).
Většina elektromotorů používá radiální tok (radial-flux). Jsou válcové s magnety otáčejícími se kolem centrální hřídele, díky čemuž jsou jednoduché a spolehlivé. Axiální elektromotory jsou spíše podobné plochému disku. Obecně mají nižší otáčky a produkují větší točivý moment. Axiální elektromotory jsou vlastně dost stará technologie z 19. století. Experimentoval s nimi i Nikola Tesla, ale nikdy se neprosadily.
Ve 21. století máme k dispozici spoustu moderních technologií a zkušeností, které mohou vrátit axiální elektromotory do hry a jako bonus vyřadit zmíněné vzácné zeminy. Conifer se (zatím) nesnaží proniknout na trh s ¨klasickými" elektromobily. Soustředí se na menší motory o výkonu do 25 koňských sil (18,65 kW), které lze využít pro rozmanitá zařízení, větráky, pumpy, nástroje či rozmanitá adrenalinová či městská elektrovozidla.
Jednoduchý design motoru i celého pohonu, nižší ztráty energie při přenosu, nižší náklady, a hlavně nahrazení vzácných zemin železem dělají z tohoto typu elektromotoru slibnou záležitost.
Video: Explainer Animation
Literatura
Strategické vzácné zeminy by mohly být nahrazeny komby běžných prvků
Autor: Stanislav Mihulka (07.07.2019)
„Kosmický magnet“ tetrataenit je slibnou alternativou vzácných zemin
Autor: Stanislav Mihulka (26.10.2022)
Inteligence vyvinula magnet bez vzácných zemin, 200krát rychleji než lidé
Autor: Stanislav Mihulka (24.06.2024)
Diskuze:
V normálních tadiálních motorech žádné vzácné zeminy nejsou.
Martin Novák2,2025-07-23 09:15:13
Neodymové magnety jsou jenom v motorech kde je vyžadován maximální výkon při minimální hmotnosti, jako elektromobily, drony nebo větrné elektrárny.
V originálním článku píšou že to má menší výkon než neodymové motory takže do elektromobilů se to nehodí, což se v překladu nějak ztratilo. Takže kde je vlastně ta výhoda?
Chtělo by to nějaké grafy pro srovnání. Axiální vs. radiální motor.
Re: V normálních tadiálních motorech žádné vzácné zeminy nejsou.
Kamil Kubu,2025-07-23 11:28:32
Souhlasím. Titulek článku je vzhledem k textu zavádějící, protože popisované řešení konkuruje v oblastech, kde se s vzácnými zeminami moc nehraje.
Zároveň v článku chybí to podstatné. Vysvětlit a ukázat to i na faktech, jak axiální elektromotor pomáhá eliminovat nižší výkonnost ferritových magnetů. Chybí tedy srovnání axiální versus radiální v ukazatelích kW/kg nebo kW/l, ale také zároveň radiální s PM versus radiální indukční. Ty se obejdou úplně bez magnetů a tudíž také "vyřazují ze hry" vzácné zeminy(respektive správněji kovy vzácných zemin)
A co kombinace?
Vojtěch Kocián,2025-07-23 09:05:54
Kovy vzácných zemin se v elektromotorech využívají primárně pro zvýšení účinnosti a snížení hmotnosti. Bez nich radiální elektromotor funguje taky, jen je větší, těžší a má větší spotřebu.
Pokud jsou axiální elektromotory s železným jádrem v některých aplikacích srovnatelné nebo i lepší než radiální s kovy vzácných zemin, proč nevyrobit axiální motor s kovy vzácných zemin v jádru a permanentních magnetech?
Nechci tím shazovat výzkum, protože tak jako tak může vést k vylepšení technologií, ale zdaleka si nejsem jistý, jestli povede i ke snížení závislosti na vzácných surovinách.
Raději kotrmelce
Alexis Bergman,2025-07-23 07:35:13
Raději provést kotrmelce ve výrobě elektromotorů, než spolupracovat s celým světem. Možná by Amíci v rámci úsilí být američtí za každou cenu mohli přejít zpátky k Edisonově stejnosměrnému proudu než používat střídavý proud od evropského Tesly.
Re: Raději kotrmelce
Libor Zak,2025-07-23 08:28:41
No spolupráce s celým světem vedla k současné situaci. Centralizovaly se strategické technologie na jedno místo. Taiwan je téměř absolutním výrobcem čipů, Čína drží skoro celý zbytek, dále se do Číny přesunuly veškeré nečisté procesy, výroba mosazi, nejrůznější metalurgie a samozřejmě těžba nejrůznějších surovin To vše často vyžaduje agresivní, jedovaté chemikálie a žíraviny či karcinogenní látky. Evropa a USA si pak mohly hrát na ekologické pionýry a spasitele světa.
Na decentralizované kosmopolitní globalizaci není zas až tolik špatného. Ale ve chvíli, kdy se strategické technologie, výroby a produkce životně důležitých surovin centralizuje na jediné místo na mapě světa, tak je zaděláno na průšvih. Jednak to vzbuzuje touhu mocných po akvizici, jednak to láká zemi, kde se výroba, těžba nebo produkce nachází, z toho co nejvíce vytěžit.
Některé země jdou cestou konvenčního konfliktu, ale ty, které si to mohou dovolit, volí rafinovanější strategie. Jednou z nejodpornějších zbraní hromadného ničení současné doby jsou dotace. Neberou životy, hromadně ničí ekonomiku vybraných zemí a to takovým způsobem, že obyvatelé cílové oblastí celý proces nadšeně podporují. Ve chvíli, kdy je proces dokonán a v cílových oblastech nezbylá žádná konkurence, je válka vyhrána, ceny se normalizují, ale ekonomiku daných zemí již ovládá nepřítel. A přesně toto se děje dnes ze strany Číny a v posledních letech se o jinou formu obchodní války snaží zase USA. Tentokrát pomocí výhrůžek a cel. V rámci Evropy se pomocí celoevropských zákonů, regulací, dotačních programů a přerozdělování snaží o získání nadvlády nad unií snaží velké evropské země (především Německo a Francie), které jsou schopné protlačit potřebné zákony v Evropském parlamentu a tak zvýhodnit své ekonomiky a politiku před zbytkem EU. To ale výrazně brzdí ekonomiku a nahrává iniciátorům obchodních válek.
Sranda je, že ty vzácné zeminy nejsou až tak vzácné a je jich dost i v Evropě nebo USA, jenže doly se buď zavřely nebo nikdy neotevřely a jejich zřízení je kvůli zákonům o ochraně prostředí a činnosti aktivistů prakticky nemožné.
Takže jakákoliv snaha o změnu klíčových technologií a snížení závislostí na Číně (USA, Indii, celé Africe, Latinské Americe či Rusku) je vždy správným krokem.
Bohužel tyto věci se nedějí v EU. Zde má šanci jen ten, kdo do projektu zahrne lapání CO2 a sluneční či větrnou energií.
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni