Technické překážky laserové fúze  
Zdálo by se, že se laserová fúze blíží k energetickému využití. Avšak některé technické překážky jsou natolik zásadní, že jsou v blízké budoucnosti jen obtížně překonatelné.

Přestože vědci ve výzkumu laserové fúze dosáhli velkých úspěchů, jak jsme psali zde nebo zde, k energetickému využití se laserová fúze přiblížila jen málo. Technologické problémy jsou při laserové fúzi tisíckrát větší než třeba u tokamaků. A to bez nadsázky. Jestliže u tokamaků dosahuje špičková tepelná zátěž první stěny 5 MW/m2, v laserové fúzi může špičková zátěž této stěny překročit 100 GW/m2 i více.

 

Inerciální udržení paliva spočívá v tom, že je palivo udrženo pohromadě pouze vlastní setrvačností. Palivo je šokově stlačeno na vysokou hustotu a jakmile tlak odezní, dojde k jeho rychlému rozptýlení. V závěru stlačování se v palivu spustí fúzní reakce, které pokračují až do okamžiku, než se palivo rozletí. Pro stlačení paliva je využit zákon zachování hybnosti. Pomocí silného energetického impulsu je odpařena vrchní vrstva palivové kapsle, označovaná jako ablační. Náplň kapsle je stlačena reakční silou, která při odpaření ablační vrstvy vznikne. Náplň lze přirovnat k raketě, které z trysek vylétá vysokou rychlostí plyn a raketa je přitom uvedena do pohybu opačným směrem.

 

Koncept inerciální fúze

Koncept inerciální fúze

 

 

Palivová kapsle laserové fúze

Palivová kapsle laserové fúze. Kredit LLNL.

 

V základním schématu je palivová kapsle umístěna do středu sféry a jsou na ní z více stran zaměřeny laserové paprsky. Toto schéma se označuje jako přímý ohřev (direct drive).

 

Schéma přímého ohřevu

Schéma přímého ohřevu

 

Cílem ozáření je pomocí energie laserů ohřát povrchovou vrstvu kapsle a jejím šokovým odpařením stlačit palivo uvnitř. Stlačení ale brání silné nestability vyvolané nehomogenním ohřevem povrchu kapsle. Omezené množství paprsků a nerovnoměrné rozložení výkonu v jejich příčném profilu vytváří na povrchu kapsle horká a chladná místa, ve kterých dochází k odpařování povrchové vrstvy různou rychlostí. To způsobuje nehomogenní stlačení paliva a je příčinou vzniku hydrodynamických nestabilit bránících dosažení cílové hustoty. Mezi hlavní nestability patří Rayleigh-Taylorova nestabilita, která vzniká na rozhraní dvou tekutin o různé hustotě. Hustší kapalina vlivem akcelerace proniká do řidší a vytváří tzv. Rayleigh-Taylorovy prsty, ve kterých dochází k úniku stlačovaného paliva.

 

Spuštění inerciální fúze přímým ohřevem

Spuštění inerciální fúze přímým ohřevem

 

 

Vpravo rozvoj nestabilit v palivové kapsli při nehomogenním ohřevu

Vpravo rozvoj nestabilit v palivové kapsli při nehomogenním ohřevu

 

 

Hlavní výhody přímého ohřevu:

  • přirozené schéma ohřevu.

 

Hlavní nevýhody přímého ohřevu:

  • nutná dokonalá symetrie a hladký povrch kapsle,

  • vysoké požadavky na plochost energetického profilu laserových paprsků,

  • potřeba co nejvyššího počtu laserových paprsků,

  • interakce laserových paprsků mezi sebou,

  • principiálně nehomogenní ohřev,

  • neúspěšné experimenty,

  • není nijak prokázána realizovatelnost cíle.

 

Po neúspěšných pokusech dosáhnout inerciální fúzi přímým ohřevem byla hledána cesta, jak zlepšit homogenitu ohřevu povrchu palivové kapsle. Proto byl navržen koncept nepřímého ohřevu, který jde dál v napodobení procesů v termojaderných bombách a využívá pro ohřev palivové náplně rentgenové záření.

 


Spuštění inerciální fúze nepřímým ohřevem

Spuštění inerciální fúze nepřímým ohřevem

 

Palivová kapsle je umístěna do malého dutého válečku, jehož úkolem je přeměnit laserové záření na rentgenové a toto záření homogenizovat. Váleček je označován německým slovem hohlraum (dutina) a v současnosti je vyráběn ze zlata a ochuzeného uranu. Zlato přeměňuje záření laserů na rentgenové a pouzdro z ochuzeného uranu poskytuje čas pro průběh celého procesu. Lasery jsou zaměřeny na vnitřní stranu hohlraumu a iniciují rentgenové záření. Záření se odráží od stěn hohlraumu, homogenizuje se, a přitom ohřívá ze všech stran povrch palivové kapsle. Protože povrch kapsle není ohříván lasery, označuje se tento koncept jako nepřímý ohřev (indirect drive).

 

Přínosem nepřímého ohřevu je vysoká homogenita ohřevu povrchu kapsle. Další procesy již probíhají shodně s přímým ohřevem. Šokově ohřátá povrchová ablační vrstva se odpaří a v souladu se zachováním hybnosti se vnitřek kapsle stlačí. Při stlačení je dosažena vysoká hustota a teplota paliva a spustí se fúzní reakce, které prohřejí palivo a tím zvýší četnost reakcí. Jakmile se částice paliva od sebe vzdálí, fúzní reakce přestanou probíhat.


Hohlraum a schéma nasměrování laserových paprsků

Hohlraum a schéma nasměrování laserových paprsků

 

 

Hlavní výhody nepřímého ohřevu:

  • homogenní ohřev,

  • efektivnější absorpce energie ohřevu palivovou kapslí,

  • prokázaná funkčnost,

  • překročení Lawsonova kritéria vědeckého vyrovnání.

 

Hlavní nevýhody nepřímého ohřevu:

  • vysoké ztráty energie laseru na odpaření hohlraumu,

  • vysoká cena terče zahrnujícího kromě palivové kapsle hohlraum,

  • rozptyl paprsků na střepinách hohlraumu v terčové komoře,

  • transmutace prvků střepin hohlraumu v terčové komoře,

  • extrémně náročné polohování terče s přesností na mikrometry,

  • vysoký ztrátový výkon rentgenového záření.

 

Přes významný pokrok je laserová fúze stále ve fázi fyzikálního výzkumu. Úkolem výzkumu je především dosažení opakovatelnosti, protože zatímco uvolňovaná fúzní energie úspěšně roste, každý experiment vede k odlišným výsledkům. Náročné výzvy ale čekají také na straně techniky. Souvisejí především s explozivním průběhem fúzních reakcí (mikrovýbuchy) a s požadavkem kontinuálního uvolňování energie, které vyžaduje rychlé opakování mikrovýbuchů. Uvolnění veškeré energie proběhne přibližně za 2,5 µs, rentgenové záření je vyzářeno za 10 ns. Frekvence mikrovýbuchů by měla být alespoň 10 Hz.

 

Nejzávažnější technická výzva se týká samotných laserů. Dostupné lasery jsou buď slabé nebo pomalé. Laserový systém NIF je nejvýkonnějším laserovým systémem na světě a dokáže do terče dopravit přibližně 2 MJ energie. Jeho nabíjecí doba je přitom 8 hodin, přičemž obvykle je realizován nejvíce jeden výstřel za týden. Účinnost laseru je přitom menší než 1 %. Pro fúzní elektrárny by ale bylo podle dosavadních znalostí potřeba do terče dopravit až 5 MJ energie a frekvence výstřelů by měla být nejméně 10 Hz. Rozdíl mezi požadavky a schopnostmi laserů je propastný. V současnosti nelze laserové fúzní elektrárny ani plánovat, protože vhodné lasery o dostatečném výkonu a repetici výstřelů neexistují a v blízké budoucnosti existovat nebudou. Například lasery ELI v Dolních Břežanech mají energii v rozmezí 100 mJ – 1,5 kJ, tedy více než 1000krát menší, než je potřeba pro výzkum jaderné fúze.

 

Významným problémem je dále rozptyl laserových paprsků. V blízkosti terče dochází k přenosu energie mezi překříženými paprsky, který způsobuje jejich rozptyl a energetické ztráty. Při nepřímém ohřevu a vysoké frekvenci mikrovýbuchů budou rozptyl laserových paprsků způsobovat také střepiny hohlraumu ze zlata a ochuzeného uranu a z polohovací konstrukce rozptýlené v terčové komoře. Zlato přitom bude působením neutronů transmutovat na rtuť a uran na štěpitelné plutonium.

 

Zajímavým technologickým úkolem je vývoj mechanizmu automatického polohování hohlraumů, které budou muset být rychle dopraveny do terčové komory a s vysokou přesností orientovány vůči laserům s frekvencí nejméně 10 Hz. Hohlraum s palivovou kapslí proto musí za méně než desetinu sekundy překonat vzdálenost zhruba 10 metrů od stěny do středu komory a zde s přesností tisíciny milimetru (~1 µm) zaujmout přesnou polohu a orientaci. Extrémně přesné desetimetrové polohovací zařízení bude mikrovýbuchem zničeno a v desetině sekundy musí být nahrazeno novým. Tento úkol je natolik obtížný, že současné soukromé koncepty laserových elektráren raději navrhují nefunkční přímý ohřev.

 

Obtížně řešitelnou výzvou bude také konstrukce terčové komory, která bude vystavena fúzním mikrovýbuchům. Každý mikrovýbuch bude doprovázen tokem jader helia o vysoké kinetické energii, vysokoenergetických neutronů a silným rentgenovým zářením směřujícím radiálně od středu ke stěně komory. Na rozdíl od magnetické fúze nebudou jádra helia brzděna magnetickým polem a budou intenzivně poškozovat konstrukci reaktoru podobně jako fúzní neutrony. Destruktivní efekt jader helia a neutronů bude umocněn jejich koncentrací do časového intervalu přibližně 2,5 µs a cyklickým opakováním nejméně 10krát za sekundu. Špičkový výkon každého výboje dosáhne stovek TW a šokové zatížení vnitřního povrchu reaktorové nádoby desítek až stovek GW/m2. Současně bude stěnu reaktoru zatěžovat silné ztrátové rentgenové záření, jehož výkon může dosáhnout podobných hodnot jako výkon částic. Šoková zátěž v řádu stovek GW/m2 způsobí okamžitý rozpad krystalové mřížky a intenzivní sublimaci povrchové vrstvy stěny komory. Pokud by při jednom mikrovýbuchu sublimovala povrchová vrstva o tloušťce pouhých 0,7 µm, pak se masivní wolframová stěna komory o tloušťce 5 cm rozpadne po několika hodinách provozu reaktoru. Samostatnou kapitolou je degradace oken laserů. Poškození povrchu a struktury skla, jeho amortizace, radiační tmavnutí a transmutace prvků v krátké době zabrání průchodu laserů okny.

 

Několik jednoduchých výpočtů:

 

Orientační výpočet šokového zatížení konstrukce reaktoru jádry helia a neutrony

Elektrický výkon elektrárny (jako jeden blok jaderné elektrárny v Temelíně)

1

GW

Tepelný výkon reaktoru při účinnosti elektrárny 25%

4

GW

Potřebná energie mikrovýbuchu při frekvenci 10 Hz

400

MJ

Délka impulsu

2,5

µs

Výkon jader helia a neutronů

160

TW

Vnitřní povrch terčové komory o průměru 20 m

1256

m2

Hustota výkonu jader helia a neutronů na vnitřním povrchu reaktoru

127

GW/m2

 

 

Orientační výpočet šokového zatížení konstrukce reaktoru rentgenovým zářením

Energie vložená do hohlraumu

2

MJ

Energie vložená do palivové kapsle

250

kJ

Ztráta energie

1,75

MJ

Délka impulsu

10

ns

Ztrátový výkon

175

TW

Vnitřní povrch terčové komory o průměru 20 m

1256

m2

Hustota výkonu rentgenového záření na vnitřním povrchu reaktoru

139

GW/m2

 

 

Orientační výpočet životnosti wolframové první stěny reaktoru o tloušťce 5 cm

Hustota výkonu jader helia a neutronů na vnitřním povrchu reaktoru

127

GW/m2

Hustota výkonu jader helia (1/5 celkové hustoty výkonu)

25,5

GW/m2

Délka impulsu

2,5

µs

Latentní teplo sublimace wolframu

90,8

GJ/m3

Tloušťka sublimované vrstvy stěny při jednom mikrovýbuchu

0,7

µm

Doba sublimace celé stěny o tloušťce 5 cm

2

hod

 

 

Uvedené výzvy představují významné překážky integrace laserové fúze do energetiky a jejich řešení si vyžádá desítky let výzkumu a vývoje. Přitom každá z nich může být stopkou (showstopper), která si vyžádá významnou změnu koncepce reaktoru. Oproti tomu magnetická fúze má tuto etapu úspěšně za sebou a již probíhá inženýrská příprava výstavby prvních fúzních elektráren na bázi tokamaku.

 

Video: Jaderná fúze, budoucnost energetiky


Datum: 24.07.2025
Tisk článku

Související články:

Rekordní výsledky ve výzkumu jaderné fúze     Autor: Slavomír Entler (25.04.2024)
Jaderná energie a demokracie     Autor: Vladimír Wagner (11.07.2024)
Nový čínský fúzní rekord slibuje zrychlení příchodu fúzní elektrárny     Autor: Vladimír Wagner (06.02.2025)
Jaderná fúze: Proxima Fusion Stellaris – fúzní elektrárna se stelarátorem     Autor: Slavomír Entler (28.02.2025)
Jaderná fúze: úskalí soukromých konceptů     Autor: Slavomír Entler (23.03.2025)
Jak funguje tokamak ?     Autor: Slavomír Entler (17.05.2025)
Nový úspěch laserové fúze: zesílení 4,13     Autor: Slavomír Entler (30.05.2025)



Diskuze:

Velká spotřeba zlata.

Martin Zeithaml,2025-07-25 18:30:29

Zlato bylo vybráno jako nejúčinnější pro přeměnu laserových paprsků na rentgenové záření. Experimentuje se i s olovem, ale musel by se podstatně zvýšit výkon laseru. I když se na jeden výstřel spotřebuje jen 10 mg zlata, tak při frekvenci 10 Hz je spotřeba obrovská.
Za den: přibližně 8,64 kg
* Za měsíc: přibližně 259,2 kg
* Za rok: přibližně 3,15 t

Odpovědět


Re: Velká spotřeba zlata.

D@1imi1 Hrušk@,2025-07-26 01:37:11

To je opravdu hodně. Pak je tedy otázka, co se s tím zlatem vlastně stane? Kolik procent zreaguje s neutrony tak, že už nepůjde použít, protože vznikne radioaktivní izotop nebo jiný prvek a kolik procent by šlo recyklovat?

Odpovědět


Re: Re: Velká spotřeba zlata.

Pavel Kaňkovský,2025-07-26 13:12:51

To zlato se v první řadě vypaří a nejspíš se bude usazovat na vnitřních stěnách reaktoru (spolu se vším ostatním, co se odpařilo). Což na jednu stranu trochu zpomalí jejich opotřebování, na druhou to tam bude zase chytat další neutrony. Neumím říct procento, ale když by došlo na nějakou recyklaci, tak už by v něm nejspíš bylo těch radioizotopů dost na to, aby ta recyklace byla dost zapeklitý technologický oříšek.

Odpovědět


Re: Re: Re: Velká spotřeba zlata.

D@1imi1 Hrušk@,2025-07-26 14:15:30

Radioizotop zlata s nejdelší životností má poločas rozpadu 186 dní, takže nejpozději v řádu desítek let by to zlato spolehlivě vyzářilo. Ostatní vzniklé prvky by se mohly separovat chemicky. Zůstává otázka, kolik procent té kapsle by zůstalo zlatem a kolik procent by se přeměnilo na jiné prvky, ale část zlata by zřejmě recyklovat šlo.

https://en.wikipedia.org/wiki/Isotopes_of_gold

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Velká spotřeba zlata.

Slavomír Entler,2025-07-27 10:44:51

Podle analýz, které byly zpracovány pro evropský prototyp fúzní elektrárny DEMO, se v průběhu první fáze provozu o délce 5,2 full power years transmutuje 46,9% zlata a to převážně na rtuť. Protože neutronový tok odpovídá výkonu, platí tento odhad i pro ICF se stejným výkonem.

Odpovědět

Technické překážky laserové fúze

Pavel Švadlenka,2025-07-25 08:53:32

Opět zajímavý článek. Moc rád je čtu.
Jsem opravdu zvědavý kdo, kdy a jakým typem zařízení dokáže fúzi dotáhnout k reálnému použití.
Tedy jestli se toho dožiju :-)
Pavel

Odpovědět


Re: Technické překážky laserové fúze

Slavomír Entler,2025-07-25 11:29:00

Je to tak. Bohužel energetické využití fúze klade extrémní požadavky na technologie a je proto podmíněno celkovým technologickým pokrokem. Např. laserová fúze je nezbytně potřebuje silné lasery, magnetická fúze zase silné magnety.

Odpovědět


Re: Technické překážky laserové fúze

Pavel Kaňkovský,2025-07-26 13:15:54

ICF byl k reálnému použití dotažena už dávno. Ale je to takový druh použití, kde je očekáváno a žádoucí, že se všechna energie uvolní najednou a udělá to velké BUM! Což nejspíš i vysvětluje skutečný smysl usilovně probíhajícího výzkumu v této oblasti...

Odpovědět


Re: Re: Technické překážky laserové fúze

Slavomír Entler,2025-07-27 10:30:46

NIF netají, že jeho hlavním účelem je optimalizace a modernizace jaderných bomb. Dávalo by smysl, že totéž platí i pro vodíkové bomby. Je tam ale jeden zásadní rozdíl: bomby s DT náplní se nepoužívají, a všechny vodíkové bomby jsou na bázi deuteridu lithia LiD, kde je fyzika výrazně odlišná. Proto je současný výzkum ICF pro vojenské účely prakticky nepoužitelný.

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz